Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2 - Intrebare becuri ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Ungur98013
Din noiembrie conduc o Skoda Octavia 1.9TDI Elegance :) snt Foarte multumit de ea :) Dar am o nedumerire :D Vreu sa`mi pun faruri din alea albastre :) (nu xenon) este ceva halogen albastru :D Da problema este ca nu stiu daca imi montez asa ceva daca imi pierd sau nu garantia si daca mai trebuie montat ceva pe langa becuri , deoarece am auzit ca sunt mari consumatoare de curent ... si daca aceas "moft" as putea spune trebuie facut la service autorizat ? :) Va multumesc anticipat :) SKoda merge bine si motor foarte bun :D Repede ajunge la 140-150 km/h ;) Iar condus de 6.8 in oras :D Ma gandeam ca va intereseaza :D numai bine :D PS: sunt nou pe aici desi am mai citit pe forum dar nu aveam cont :D
_Constantin_
Cred ca vei gasi aici tot ce poti sa iti doresti.

Becurile se numesc Blue Vision si sunt produse de Philips. Pretul este de aprox 110RON. Becuri Blue Vision

Cumpara becuri online
Ungur98013
Da eu intreb , daca pierd garantia ? smile.gif aici e problema :boxing: Si ce mai trebuie sa montez pe langa becuri (adik ceva aparat , deoarece stiu ce ca consumul de curent este mai mare biggrin.gif aici nu stiu ce si cum Cum sa procedez :| Astept raspuns smile.gif Mersi biggrin.gif
_Constantin_
Cum sa pierzi vere garantia? Daca ti-se arde un bec nu mai schimbi becul? Nu au consum mai mare, sunt exact la specificatiile producatorului, ce naiba ca nu sunt agiamii. Vorbim totusi de Philips. Sunt aceleasi specificatii ca la orice bec cu halogen H7 ai cumpara.

Tu probabil te referi la instalatii de xenon after-market. La alea e o necesitate de curent pentru a genera "explozia" caracteristica xenonului. Daca vrei asa ceva atunci pretul este mult mai mare. Gasesti tot acolo unde ti-am indicat si instalatii xenon dar sunt peste 8 milioane setul si sincer... nu stiu daca se merita.
serestely94734
Pretul de 110 Ron este pt. un set de becuri sau pt. un far numai? Se vede mai bine in ceata cu astea sau care-i smecheria ?Sau doar ca se vede blue?
Ungur98013
Constantin eu inteleg ca vrei sa`ti vinzi marfa smile.gif Eu ma refer daca se ard vreun fir si eu am becuri din alea philips mai am garantie sau platesc eu? Si daca mai trebe sa monteaz ceva ridicator de tensiune sau ceva de genu` smile.gif Eu vreau sa se vada Albastru si nu stiu la ce intensitate trebuie 55-60-65 W? smile.gif Stiu si eu de Xenon si nu ma refer la kit after-sale wink.gif ms
_Constantin_
In primul rand sunt medic si nu am nici o legatura cu magazinul online spre care te-am directionat, deci nu am nici un interes sa "vand" nimic.

Pentru ce tot m-am oferit sa te ajut, Nu trebuie sa montezi nimic doar becurile. In afara de blue vision mai exista si alte solutii propuse de Philips dar cu nici una din ele nu o sa ai rezultatele pe care probabil le astepti. Nu se va vedea niciodata cum se vede la xenon, in principal pentru ca "temperatura" luminii pt xenon este de peste 4500k, iar la bluevision este de 4000k. Exista si xenon cu 4000k dar nu are nici un farmec...
Am ales si pentru mine aceasta solutie pentru ca este cel mai bun compromis. Daca accesezi linkul de mai sus vei putea vedea poze reale cu becurile pe masina mea. Daca iti plac ... go for it.

Pentru vizibilitate mai buna pe ceata sunt recomandate becurile cu tenta galbena. Philips ofera si asa ceva. Gold edition parca le zice dar nu cred ca gasesti la noi.

Referitor la garantie. Atata timp cat becul are acelasi voltaj si putere ca cel original nu poate sa arda "vreu fir" si crede-ma nu se ard asa usor firele la o masina moderna. Eu la ambele masini am montat alte becuri si nu am avut nici o problema. Garantia se pierde daca se poate dovedi ca defectul a fost produs de becul inlocuit, si nu se pierde garantia decat la piesa defecta, nu la toata masina. Daca ai dubii poti sa suni la dealer sau la service si sa intrebi.

Pretul de 110 RON este estimativ, dar trebuie in mod normal sa includa 2 becuri pentru faza scrurta ( adica pt ambele faruri) si 2 becuri de pozitie. Pentru un maxim de efect se recomanda schimbarea tuturor becurilor.
Numai bine
TLS-09
Domnilor lucrurile sint simple certificatul de garantie la Skoda zice (daca lucrurile nu s-or fi schimbat , si nu prea cred):

"Aceasta garantie nu se aplica si nu include urmatoarele:
a) Reparatiile sau piesele de schimb necesare in cazurile in care defectiunea nu rezulta dintr-un defect de material sau de fabricatie, ci sint o consecinta a:
............
IV)reparatiilor necorspunzatoare sau inlocuirilor incorecte de piese,executate de persoane nefacand parte din reteaua Skoda
V)Pieselor de schimb sau accesoriilor neoriginale,neconforme cu indicatiile Constructorului
............
VII)Modificarilor prin adaugare sau indepartare de piese ale vehiculului"

E clar nu?
_Constantin_
Mersi TLS, un lucru e cert, garantia in astfel de cazuri este la aprecierea Skoda. Pana la urma daca schimbi anvelopele cu altele decat cele cu care vine masina si masina sufera defectiuni la sistemul de directie sau suspensie nu cred ca ti-se refuza garantia. blink.gif Nu? Inlocuirea becurilor din cate stiu eu, intra la intretinerea efectuata de proprietar si de aici pot deduce ca poti schimba becurile daca acestea respecta specificatiile producatorului. Nu?
TLS-09
Inlocuirea becurilor cu ce?
Aici e intrebarea, ca daca le inlocuiesti cu niste chinezarii risti sa faca figuri aia de la Skoda, si asta pe buna dreptate.
_Constantin_
In nici un caz chinezarii, eu i-am recomandat lui Ungur98013 becuri Philips si pe cutie sunt notate datele lor deci poti verifica in orice moment daca sunt compatibile.
AlexTM
Ca tot ati lansat discutia, la Octavia trebuie H1?
_Constantin_
@GhitaTM, depinde de becul care vrei sa-l schimbi. H1 e de obicei bec de faza lunga. Daca intri pe linkul de mai jos selectezi modelul, motorizarea, anul de fabricatie si tipul de bec si vei primi rezultatul. La OII garantat e H7 pentru faza scurta. La O Tour am impresia ca e H4.

********************************************************
Ce becuri sa aleg?
********************************************************
AlexTM
Mersi, ma uitasem pe link-ul ala si nu-mi era clar:
In primul rind, faza lunga si faza scurta nu sint in ACELASI BEC? Asa era in tineretile mele smile.gif (cel mult faza lunga mai avea un bec suplimentar)
Dar acum m-am mai uitat odata pe configurator si m-am lamurit, iti da acelasi bec si la faza scurta si la faza lunga.

In al doilea rind, mie-mi spunea:
"Philips type number 12342
technical number (ECE) H4"
Dar daca dadeam click pe oricare din felurile de bec, imi aparea poza de H1 (cu gulerul putin mai ingust)
Insa, iar, acum m-am lamurit si la asta smile.gif am vazut ca la orice masina, tot becul ala ti-l arata... deci poza e o abureala
DORU
Ungur, bine ai venit pe forum si pe aria Skoda.

Inainte de a posta in viitor, te rog sa-ti gasesti putin timp si rabdare si sa parcurgi cele 17 pag din aceasta arie, multe subiecte au fost deja atinse si nu ne dorim topicuri redundante. MUltumesc.

Acum, doresti lumina albastra? BlueVision iti da doar lumina albastra. Daca vrei si mai multa lumina, alege VisionPLus. Concurentul lui Philips este Osram, uita-te si pe acolo. Bafta!
Ungur98013
Doru Mersi smile.gif Incerc sa am grija smile.gif Da vreau becuri albastre da nu stiu toate specificatiile doar ca sunt h7 pe faza scurta ce ma intereseaza smile.gif Deci pana la aurma o sa am probleme daca schimb becurile la garantie ? smile.gif Si becurile alea visionplus tot albastru se vad ? Sau numai bluvision ?smile.gif Mersi inca o data smile.gif numai bine
_Constantin_
QUOTE(GhitaTM)
Mersi, ma uitasem pe link-ul ala si nu-mi era clar:
In primul rind, faza lunga si faza scurta nu sint in ACELASI BEC? Asa era in tineretile mele smile.gif (cel mult faza lunga mai avea un bec suplimentar)
Dar acum m-am mai uitat odata pe configurator si m-am lamurit, iti da acelasi bec si la faza scurta si la faza lunga.

In al doilea rind, mie-mi spunea:
"Philips type number 12342
technical number (ECE) H4"
Dar daca dadeam click pe oricare din felurile de bec, imi aparea poza de H1 (cu gulerul putin mai ingust)
Insa, iar, acum m-am lamurit si la asta smile.gif am vazut ca la orice masina, tot becul ala ti-l arata... deci poza e o abureala


Daca ai Octavia I inseamna ca ai un singur bec pentru faza scurta si lunga.
Osram intradevar este alternativa doar ca lumina lor este mai mult alba decat albastra. Cel putin asa spun reviewurile de pe net.
_Constantin_
QUOTE(Ungur98013)
Doru Mersi smile.gif Incerc sa am grija smile.gif Da vreau becuri albastre da nu stiu toate specificatiile doar ca sunt h7 pe faza scurta ce ma intereseaza smile.gif Deci pana la aurma o sa am probleme daca schimb becurile la garantie ? smile.gif Si becurile alea visionplus tot albastru se vad ? Sau numai bluvision ?smile.gif Mersi inca o data smile.gif numai bine


Becul H7 12V 55W? E nevoie de mai mult?
Nu pierzi garantia daca becul are aceiasi specificatie cu cel Skoda. Intrebi la service cu ce becuri vine masina.

Vision plus este un bec nou, are 3 parti componente, una alba, una albastar si una galbena. Ofera mai mula lumina in curbe si in lateralul drumului. Nu are acelasi efect albastru ca blue-vision.
Ungur98013
Constantin mersi smile.gif si scuze ca te`am acuzat ca vrei sa vinzi becurile .... gresala mea smile.gif Da asta ma interesa daca e h7 12v si 55w o sa ma uit si in cartea tehnica sa vad smile.gif Mersi inca o data smile.gif
_Constantin_
cu placere. Nu-ti face probleme.
robert92637
Eu am schimbat becurile astfel:
-faza scurta -lunga Osram Silverstar H4
-proiectoare Philips Vision Plus H3
-semnalizare Philips Silvervision PY21W
Silverstar-urile de la Osram sunt comparabile cu Vision Plus de la Philips iar cele de semnalizare cind nu functioneaza sunt albe dind un alt aspect blocului optic.
DORU
Ungur, multumesc pt intelegere. Constantin ti-a oferit toate detaliile necesare... motiv pt care...
Constantin, multumesc pt modul profesional in care ai ajutat !
La intalnirea pe februarie o sa am ocazia sa-ti strang mana (nu la usa, railor!) biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
_Constantin_
DORU mersi de aprecieri ... blush.gif din pacate sunt din Craiova si nu stiu daca voi avea ocazia prea curand sa iti strang mana. In orice caz ... m-a castigat aria Skoda ( in special pt modul placut in care e organizata ) biggrin.gif si o sa va urmaresc in continuare si o sa ajut pe unde mai pot. beer.gif arigato.gif
Ungur98013
band.gif Constantin deci becurile de la Philips Blue Vision dau o tenta albastra biggrin.gif e ok biggrin.gif Cam care e pretzu smile.gif Si unde ar trebui sa caut ? eu sunt din oradea ? La piese-auto sau la tuning ? smile.gif Mersi pentru intelegere smile.gif super Forumu` asta biggrin.gif
TLS-09
La noi (Timisoara0 becurile astea se cam gasesc la piese auto, dar nu chiar peste tot ci la firmele de piese mai serioase, maricele.Eu mi-am pus Osram Silverstar si nu ma plang.
Bogdan84367
Salut baieti, azi mi-am schimbat becurile dupa cum urmeaza: pentru faza scurta H7 power2night, pt faza lunga vision plus,iar proiectoarele de ceata momentan le-am lasat cu becurile originale.
Subscriu la ce spunea Doru mai devreme daca vrei lumina albastra dar nu mai multa si nu sa-ti lumineze mai departe ia BlueVision, daca vrei sa-ti lumineze mai departe ia vision plus. Intradevar pe faza scurta cu power2night(fostele GT150) se vede mult mai departe si ceea ce vad vad mai bine acum. La faza lunga iarasi cu visionplus vad mai departe si mai bine, deci sunt multumit de ele si de acest compromis intre becuri normale si xenon, acum sa vedem cat vor tine adica autonomie de functionare desi nu cred ca vor fi probleme.
_Constantin_
QUOTE(Ungur98013)
band.gif Constantin deci becurile de la Philips Blue Vision dau o tenta albastra biggrin.gif e ok biggrin.gif Cam care e pretzu smile.gif Si unde ar trebui sa caut ? eu sunt din oradea ? La piese-auto sau la tuning ? smile.gif Mersi pentru intelegere smile.gif super Forumu` asta biggrin.gif


Sunt cam 1 milion 2 becuri de orice fel vrei. Daca nu iti place sa cauti aiurea prin magazine poti sa comanzi de unde ti-am indicat, baietii sunt foarte seriosi. Se gasesc si la piese auto si la tuning. La piese auto probabil or sa fie mai ieftine ca au alti furnizori, cumpara marfa multa deci preturi mici. beer.gif
DORU
QUOTE(_Constantin_)
In orice caz ... m-a castigat aria Skoda ( in special pt modul placut in care e organizata ) biggrin.gif si o sa va urmaresc in continuare si o sa ajut pe unde mai pot. beer.gif arigato.gif


Esti binevenit ! arigato.gif
DORU
@Ungur: pt Philips - importatorul este ASPAD din Buc.

@Bogdan: fostele GT150 nu sunt intocmai legale, pt ca bataia lor depaseste distanta regulamentara. In fine, daca nu o masori expres, e OK.
Acesta e motivul pt care am ales VisionPLus.
Radu97668
eu as vrea sa cumpar un set de gt150, insa nu am chef sa dau banii pe ele pentru ca apoi sa ma trezesc ca nu sunt ilegale sau ca ii deranjez pe toti ceilalti participanti la trafic. daca nu sunt legale, de ce le mai produce philips?
as putea folosi gt130?
TLS-09
Se pare ca sint permise doar in competitii sportive, raliuri etc.
_Constantin_
Eu am avut GT 150 inainte de Blue Vision si nu deranjam pe nimeni, dar e posibil sa nu fie intocmai legale. Asta nu am de unde sa stiu.
Radu97668
inca o intrebare: becurile mi le pot monta singur si gata sau trebuie sda merg la un service pentru a regla farurile?
_Constantin_
Ti-le montezi singur, ele sunt deja reglate( ma refer la faruri).
DORU
QUOTE(Radu97668)
eu as vrea sa cumpar un set de gt150, insa nu am chef sa dau banii pe ele pentru ca apoi sa ma trezesc ca nu sunt ilegale sau ca ii deranjez pe toti ceilalti participanti la trafic. daca nu sunt legale, de ce le mai produce philips?
as putea folosi gt130?


Informatii detaliate gasesti pe site-urile ASPAD si PHILIPS, inclusiv diagrame de unde poti trage singur concluzii.
Radu97668
Mi-am cumparat si montat azi Philips NighGuide. Acum astept sa se lase seara pentru a vedea ce e de capul lor.
Intre timp, insa, am patit alta belea despre care am scris aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=14733
Acum nu stiu daca ar fi in regula sa mai circul cu masina in conditiile astea.
_Constantin_
Deseara fa si tu niste poze si daca nu te deranjeaza poti sa mi-le dai si mie sa le pun la topicul meu. Daca nu te deranjeaza, repet. Multumesc si sa le stapanesti sanatos. Despre treaba cu bujiile nu stiu ce sa-ti zic, scuze.
Radu97668
Desi ninge afara, am facut o scurta plimbare prin politehnica (acolo e mai intuneric) pentru a vedea daca becurile sunt atat de bune precum le lauda cei de la Philips. Sunt mai mult decat multumit de investitia facuta si pot sa zic ca iluminarea aia diferita de la stanga la dreapta pe care o prezinta ei nu este deloc vrajeala. Mai mult decat atat, am facut si niste poze cu faza scurta (pe ninsoarea asta nu se intelegea nimic din faza lunga) ca sa va formati si voi o impresie.
Radu97668
si acum o fotografie de afara. (Doamne, ce frig era si eu eram imbracat numai intr-o bluza; brrrrrr...)
_Constantin_
Radu mersi de poze. Arata foarte bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.