Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Costuri service/intretinere/revizii Honda Accord
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
Henry90720
Intrucat intentionez sa cumpar in viitorul foarte apropiat o Honda Accord 2.0i Sedan, as ruga pe cei care sunt posesori de Accord sa precizeze care sunt costurile reviziilor/consumabilelor pentru acest model si ce service imi recomanda.
DORU
Scrie-i direct lui CPI - aici pe forum, un MP. Are exact masina ta.
Henry90720
Merci, Doru. O sa-i transmit un mesaj privat.
CPI
Hello Henry,

Ti-am dat mp.

Repet , ai facut o alegere f. buna. Costurile de revizii erau ok anul trecut, spun din auzite, eu nu am ajuns la service pina acum (in 9 luni).

Anul asta piesele vor fi mai ieftine, a scazut taxa vamala de 30% care se aplica si la piese. Acum e 10%.

Am uitat sa te intreb in mp, ce nivel de dotare o sa fie?

LE Am gasit pe un forum de hondari si costuri, erau de anul trecut:
"eu am Accord 2.0 Sport...am deja 30,000 km si nu am nici o problema

service-ul se programeaza cu 1 zi sau 2 inainte...prima revizie m-a costat 4 milioane, iar a doua m-a costat 16 milioane deoarece am schimbat placutele de frana pe fata "
Un alt posesor de Honda (Civic Type-r de data asta) a dat 3,5 M la prima revizie.

Aaa, si merci Doru pentru atentionare. Asa da moderator! Nu mai intrasem de ceva vreme, deh, luat cu munca...
DORU
Cristi, multumesc pt ajutor.
Sper ca Henry este acum mai linistit in privinta alegerii facute...

OFF-TOPIC: cand ajungi in zona, te rog da-mi de stire, sa mai schimbam impresii proaspete. Salve!
CPI
N-ai de ce, scuze din nou de intirziere si merci de atentionare!

Henry n-are motive, trebuie doar sa se bucure de ea (cind vine).

OT Dau un semn cind ajung. Depind tot de mesteri, acum sint cu electrica pe terminate :bandit:
lucian14
QUOTE(CPI)
Hello Henry,

Ti-am dat mp.

Repet , ai facut o alegere f. buna. Costurile de revizii erau ok anul trecut, spun din auzite, eu nu am ajuns la service pina acum (in 9 luni).

Anul asta piesele vor fi mai ieftine, a scazut taxa vamala de 30% care se aplica si la piese. Acum e 10%.

Am uitat sa te intreb in mp, ce nivel de dotare o sa fie?

LE Am gasit pe un forum de hondari si costuri, erau de anul trecut:
"eu am Accord 2.0 Sport...am deja 30,000 km si nu am nici o problema

service-ul se programeaza cu 1 zi sau 2 inainte...prima revizie m-a costat 4 milioane, iar a doua m-a costat 16 milioane deoarece am schimbat placutele de frana pe fata "
Un alt posesor de Honda (Civic Type-r de data asta) a dat 3,5 M la prima revizie.

Aaa, si merci Doru pentru atentionare. Asa da moderator! Nu mai intrasem de ceva vreme, deh, luat cu munca...


Voi glumariti aci cu 16milioane fiindca s-au schimbat placutele pe fata?
Sper ca nu au pus placute cu insertii de aur in material blink.gif
chevy
Si mie mi se pare exagerata revizia. Este triplu fata de Avensis.
Sunteti siguri?
Costanza86138
cred ca a pus 1 in fata lu' 6 biggrin.gif Dar nici asa nu prea e credibil...
lucian14
Pai nici aia la Porche Romania nu au asa preturi smile.gif
Henry90720
Eu am vreo 17.000 km cu Accord-ul si am facut o prima revizie la 10.000 km, desi nu e obligatorie decat la 20.000 km.
Uleiul (Honda) + filtru ulei + filtru polen + manopera au costat aprox. 7 mil. lei (700 RON)

Placutele, daca ar fi sa ma iau dupa ultimul numar AutoExpert, ar fi 121,20 Euro - fata si 52,69 Euro - spate (preturi fara TVA).
Din cate am auzit, tin cam 30-40.000 km, in medie.
lucian14
Scump, domle scump...dincolo era mai ieftin!!! (la Toyota) blush.gif
Daniel82595
eu stiu ceva de 4-5 mils pt rev de 10.000 si 8-9 mils pt cea de 20.000.... evident fara placute
lucian14
Daca veniti la firma mea de consultanta de afaceri va trimit la service si revizii autorizate la maxim jumatatea pretului. Nu e gluma, e pe bune si se face la orice masina indiferent de model in reprezentante autorizate de producatori smile.gif
Hoinar
QUOTE(lucian14 @ Sep 27 2007, 08:14 PM) *
Daca veniti la firma mea de consultanta de afaceri va trimit la service si revizii autorizate la maxim jumatatea pretului. Nu e gluma, e pe bune si se face la orice masina indiferent de model in reprezentante autorizate de producatori smile.gif


Si consultanta la firma ta costa cat cealalta jumatate de pret? smile.gif.
Come on. We don't all eat ----.

No offense intended.
R_A_D_U
Mah, voi ce cautati aici? Ia treceti unde va e locul! rolleyes.gif
OCTAN_95
QUOTE(R_A_D_U @ Oct 3 2007, 12:47 PM) *
Mah, voi ce cautati aici? Ia treceti unde va e locul! rolleyes.gif


I-ti spun eu ce cauta.
S-au saturat de toyo si ii bate gandul sa-si schimbe emblema chiar cu riscul da a nu mai fi primiti la Mega intalnire. he he he.

Eu am o scuza, voi face precum Sorin, trec pe alta masina.
tebi_tan
La Accord placutele de frina sunt intr-adevar mai slabe decit la altele.

In rest masina e super OK. Am 56k cu ea si m-a costat fara placute 4-5 mil revizia.

Are un coleg un Citroen C4 si acolo il costa 7 mil!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.