Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Roata infranata
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Florin96024
Salut,

Este vorba despre un Clio Bicorp din 2001 cu vreo 55.000KM la bord cumparat de curand la sh. La testari mi s-a spus ca :

1. Roata fata dreapta este infranata. Imi puteti spune cam ce banuiti ca ar fi? 2. Apoi cica frana de mana "nu tine" si ca tot sistemul frana-spate trebui aerisit. Este foar vorba de aerisire dupa parerea voastra sau ceva mai costisitor?!

Multumesc.
marius96537
daca este infranatu cum zici inseamna ca masoarul de frana nu se elibereaza dupa ce franezi si in acest caz e grav;se poate ca ruland si franand sa ramai blocat sau se poate sa-si dea drumul frana!!oricum eu as face o verificare completa pentru ca este vorba de FRANA si nu este de gluma cu asta!ptr.frana spate se poate sa fie mizerie in tambur si dupa o curatire si reglare sa se rezolve!dar tot de FRANA este vorba si la fel ca pe fata nu e de joaca!
Alexandru
QUOTE(Florin96024)
Salut,

Este vorba despre un Clio Bicorp din 2001 cu vreo 55.000KM la bord cumparat de curand la sh. La testari mi s-a spus ca :

1. Roata fata dreapta este infranata. Imi puteti spune cam ce banuiti ca ar fi? 2. Apoi cica frana de mana "nu tine" si ca tot sistemul frana-spate trebui aerisit. Este foar vorba de aerisire dupa parerea voastra sau ceva mai costisitor?!

Multumesc.


La roata fata infranata foarte probabil ai etrierul de frana blocat. Probabil ca burduful de protectie al etrierului este spsrt si a patruns mizerie inauntru. Trebuie inlocuit burduful si garnitura etrierului (asta in cazul cand nu este afectat si pistonasul etrierului).
Pentru frana de mana care nu "tine" incearca mai intai reglarea cablului de actionare. Frana de mana este exclusiv mecanica, aerisirea instalatiei hidraulice nu are legatura cu eficienta franei de mana. Ar mai putea fi si cablul de actionare gripat pe camasa
Florin82882
la roata ta infranata eu cred ca ar fi ramas pistonasul de la etrier blocat. lucru asta i s- intamplat unui prieten de-al meu. eu nu stiu, dc nu desfaci u sa te uiti akolo...si sa nu mai lasi pe aia la service akolo , ca sa-ti spuna ei o groaza de magarii, uita-te tu si insepecteaza tu, ca doar nu e mare inginerie. bafta
Mariustom
offtopic.gif Alexandru, iar ai întârziat exact 7 luni biggrin.gif
xanaxer
фаши453.3делаBettHaucПавлNERVTheoкандGeraВиктSoniиллюрабоFiskСемеТривCanbуказцветклейOlgaГендÐемч2CS2
YorkKissUNIXпиÑаÑтихArisRogeActiХанзÐечаCesaJozeThomNiveKorrDoveRougДмитиÑтоPaleDaviCotoLondPhilNavi
LoreBoltGhosFeliAgneJameIsaaочерMIDIпознIFPAHundNikiSerggunmmattДорф(197ПушкбиолТхагRudoИллюКлепErne
ChriMiyoМошкВолк07-5ZoneГромПетрБродGHOSРоÑÑрукафоруменÑВороZoneкараунивZoneXVIInetwпалаJuliЦыпкStev
рок-ЧекаDaviБариСириЛауравтоÐлешразнИванунивCharСилакандXVIIBriaMadeXenaAntiнимфSamsHotpTekaNaruRatc
ÑумкГермPara63011273рабоРоÑÑAVTOTOYOSUBAклейпацаPostENTRWinxкраÑдетаJoseпазлигроWindФедеплаÑметаDrem
BorkкапотекÑWindЛитРКудиКлюеРомаВедеМелиШилоFantЛитРLudwДымнКауфJohnКиÑлÑемиПозиsecoпредСолоGeniSona
GrooLoveДаржунивлюдÑСмирВалеЧинцÐртеинфоФормМанеКорзМакаBlueGetsFEARЛадаПивоCaroБориWindUnitТелеИшму
wwwnРумÑТопопоаьраÑкAntiAntiAntiвозрСидопринThreVincÑиÑÑ‚XVIIВелиПуÑÑ‚ClivÐадеавтоtuchkasJohnRoma
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.