Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RCA Cumparare SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Florin96024
Salut,

Am cumparat de curand o masina sh inmatriculata in Romania si nu am trecut-o inca pe numele meu. Aceasta este prima mea masina asa ca va rog aveti mila cu mine :angel: . Am cateva intrebari:

1. Imi puteti spune cat timp pot circula cu RCA-ul fostului proprietar?
2. Pot face asigurare Casco inainte sa o trec pe numele meu?

Multumesc.
marius96537
1.poti circula cat timp este valabila assigurarea cu conditia sa nu faci accident!legal nu ai voie!daca vechiul propietar iti lasa assig.circula cu ea dar ptr.inmatriculare iti trebuie assig.pe numele tau!
2.nu poti face casco doar daca pe carte este trecut numele tau!
bafta!
CatalinKRK
Poti face casco cu cartea asa cum e + ctr de vanzare-cumparare, vb din propria experienta
Skywalker
QUOTE(Florin96024)
Salut,
Am cumparat de curand o masina sh inmatriculata in Romania si nu am trecut-o inca pe numele meu. Aceasta este prima mea masina asa ca va rog aveti mila cu mine :angel: . Am cateva intrebari:
1. Imi puteti spune cat timp pot circula cu RCA-ul fostului proprietar?
2. Pot face asigurare Casco inainte sa o trec pe numele meu?
Multumesc.

1. Pana o inmatriculezi pe numele tau
2. Nu, ar fi ca si cum tu iti faci casco pe masina mea.
boty
Subscriu la tot ce sa zis mai sus. Rca-ul nu este valabil pt acesta (in Romania ) se face pentru o persoana ( asiguratul) si masina care trebuie sa fie in propietatea lui. Iar pt. Casco pana nu ai o hartie de la politie cum ca masin este in propietatea ta si ca ia dreptul sa o folosesti pe drumurile publice nu poti sa te asiguri, in momentul in care ai certificatul de inmatriculare provizoriu( daca ai numere rosii) sau ai cartea de identitate a masinii completata cu numele tau deabia atunci poti sa ii faci asigurare.
Florin96024
Multumesc pentru raspunsuri.

Am sunat la politie si la societatatile de asigurari. Cei de la Omniasig au parut cei mai cooperanti si mai ... smecheri.

1. RCA-ul fostului proprietar nu mai e valabil din momentul actului de v-c.(asta de la politie+asigurari).
2. Noul proprietar trebuie sa-si faca asigurare pe numele lui si doar pe seria masinii, fara numar.
3. Omniasigul a zis ca e posibil ca noul proprietar sa preia asigurarea vechiului proprietar, dar ca trebuie mers la societatea de asigurari. Cum polita RCA a fost incheiata la Astra am sunat la Astra. Vocea draguta de la telefon mi-a zis ca la Astra nu se practica schimbarea proprietarului. Tot ce se poate face e sa se dea banii inapoi la fostul proprietar al masinii, daca acesta ii cere.
4. Asa ca mi-am facut asigurare la Asirom si am avut surpriza sa constant ca intra in vigoare abia peste 72 de ore(si eu aveam programare la RAR maine-sper sa nu se supere personalitatile de acolo si sa ma pot reprograma fara probleme).

Mai am o intrebare mica: intervalul de 72 de ore e clasic pentru RCA sau am nimerit la o societate mai catolica ca papa(vorba vine). Cred ca intervalul asta este doar pentru persoanele care nu-si prelungesc o polita anterioara.

Bafta.
BandiT
acest interval e corect , ptr. ca tu poti sa faci un accident azi la ora 6 dimineata , si apoi te duci sa faci asigurare...este un fel de asigurare a asiguratorului.., ca sa nu-i tragi in teapa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.