Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Capota blocata!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Popescu91011
Am dat de o belea cu totul neasteptata! Ieri, dau sa deschid capota la motor si constat ca parghia de deblocare era mai moale. Trag si, cu chiu cu vai, se deschide capota. Calul de deblocare avea toata izolatia faramitata (crapata) si se misca greu. :evil: L-am dat cu putina vaselina si m+am hotarat sa+l inlocuiesc. Azi am fost in Obor si am cumparat un cablu nou de la basarabeni (10 RON), vin acasa si incerc sa deschid capota: pace buna! Parghia e blegita de tot si capota nu se deschide! :minigun:
Aveti vreun sfat cum as putea sa procedez pentru a schimba amaratul ala de cablu? Multumesc anticipat!!
Georgian40398
Salut, pai daca ai grile de plastic pe capota precum are lada 1500-1600 atunci scoti plasticul din dreptul soferului, apoi apuci cu un cleste de cablu si tragi cu putere ca si cum s-ar misca cablul cand e actionat de parghie beer.gif
Ehh, si eu am problema asta, am cablu cumparat tot de asta bun, cu invelis metalic, nu doar de plastic, insa nu am mai facut nimic pt ca e mi se pare greu de infipt cablul prin gauricea din caroserie... Daca face careva asta... dau cateva beri rapid biggrin.gif
Popescu91011
Multumesc, Georgian! Din pacate, Lada 1200 nu are grile din plastic, ci aerisirile respective sunt opetate direct in tabla capotei. Am sa incerc sa trag de capatul de cablu de sub bord! Multumesc oricum pt. sfat (e singurul, oricum!!!). Cat despre cablul nou, da, ce-i drept, e din cel cu invelis metalic, cum spui si tu ca ti-ai luat! POate gasesc un tinichighiu sa mi-l monteze, altminteri am dat de belea!
Dragos56563
Am patit si eu la Lada mea. E tot 1200. Uite cum faci. Iei o sirma mai lunga si o bagi prin gaurile de aerisire pina cind trece pe dupa cablu. Scoti captul inapoi prin gurile de aerisire si pui pe cineva sa traga de sirma ( ca sa tensioneze cablul ). Apoi, te duci tu si tragi de maneta din masina. Se va deschide. Trebuie doar ca, ( virgula ) cablul sa fie tensionat.

Bafta !

:wave:
Popescu91011
Multumesc, Dragos! Imi incerc mâine norocul! Multam inca o data de sfat!
REMUS69209
Salutare,si la mine s-a rupt cablul si se inlocuieste destul de usor.Eu chiar am pus un cablu de acceleratie de combina(13 RON)si merge super.
Horia49540
si mie acum doi ani era sa mi se blocheze capota
armatura aia de plastic de la cablu e singura parte rpoasta a ladei, caci crapa dupa ...25 ani biggrin.gif
baga o surubelnita printre grila, si cand cineva tine apasat cu surubelnita spre locul de prindere al cablului altcineva trage din masina si tre sa se deschida
daca nu merge asa n-ai decat sa tragi din masina de cablu cu un cleste puternic-ceva pana se deschide, dar cu grija, sa nu rupi capatul cablului...
eu cand mi s-a spart plasticul ala i-am pus doua "prelungitoare " de tabla si am ma mers asa vreun an, apoi s-a spart de tot si l-am deschis cum am descris mai sus (prima varianta), si am pus tot cablul vechi (mi-era frica ca unul nou rusesc s-ar rupe:((( intr-o manta de cablu de frana de bicicleta cu teflon pe interior, si merge foarte bine - mai bine faci asa decat sa pui iar de plastic...
succes :wave:

Georgian, nu e greu, doar mai migalos un pic
la vara poate il schimbam:)
Popescu91011
Multumesc, baieti! De indata ce imi fac timp, trec la operatiunea "Capota"! Azi, maine mai merg așa, ulei are, antigel are, sper sa n-am probleme pana mă înarmez cu rabdare pentru deblocare. Cablul asta nou, parcă am mai zis, are o armatură metalică pe interior, sper sa alunece bine sârma aia care trage de siguranța capotei!
Dragos56563
Nu e mare lucru. Dureaza fix 3 minute. Tre' doar sa-ti faci timp.

Bafta !

:wave:
gabriel cretu
cablul asta de la capota este o alta "buba" a Laditelor.......cand am luat masina de la mosulica , in primul rand mi-a spus sa am grija ca macar o data pe an sa-i pun ulei cu o seringa pentru a nu se gripa,fiindca multa lume venea la el cu cablul rupt......un an doi am respectat ce mi-a spus apoi........... biggrin.gif
Va sfatuiesc sa faceti lucrul acesta si nu veti avea probleme...... biggrin.gif
De asemenea nu uitati de gresare macar o data la doi ani
Marius102861
unde se pune uleiul la cablu ?
Horia49540
pui la capatul dinspre zavorul de inchidere, nu va intra prea adanc, dar va fi exact acolo unde rugineste de obicei cel mai tare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.