Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum prea mare. Ce sa fac?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
pokola95511
Am o Dacie din 1997 (nu de mult cumparata) si am constatat ca la 100 de km consumul este intre 13-14l care mi se pare enorm de mult. Ce pot sa fac ca consumul sa nu fie asa de mare? Dupa cunostintele mele o Dacie ar trebui sa consume max 8 litri, dar eu as accepta si 10l, dar nu 13-14l. Astept orice sfat: reglaj la motor, mod de condus, mod de schimbare a vitezei, etc, orice. Multumesc celor care o sa-mi raspunda. :wave:
Daniel82595
pai ar trebui sa fie o chestie din reglaje.
vezi avansul si/sau reglajul carburatorului
radu95101
Am avut candva si eu o dacie din 97 si am avut o mare problema cu consumul(fara numar).Am schimbat jigloarele de 1400 cu altele de 1300 si am pus sub carburator o tabla cu niste fante care se gaseste in comert sub numele de economizor si nu imi venea sa cred cat de mult a scazut consumul dar nu prea mai tragea.Oricum la drum intins ajungeam si la 140km dar greu.
Incearca sa faci asta nu cred sa te coste mai mult de 20-30 ron si daca te pricepi cat de cat monteaza o aprindere electronica multi scanteie si rezultatul e garantat mai ales acum in sezonul rece.
In cazul in care termostatul ramane deschis sau nu ai deloc inseamna iar un consum ridicat de benzina.


P.S:incearca sa faci ce am scris mai sus si ai sa vezi ca da rezultate
Ionut95379
Salut
Uite niste cauze care duc la cresterea consumului:
- nivelul in camera de nivel constant prea mare
- jicloarele din carburator decalibrate
- clapeta socului nu se deschide complet
- filtrul de aer infundat
- aprindere intarziata sau nu lucreaza cun trebe
- jocul prea mare intre supape si coada supapei (trebe sa fie 0.15 la admisie si 0.20 la evacuare la rece)
- motorul merge la temperaturi scazute
- compresie foarte mica in cilindri
Cam astea is.
Succes!
pokola95511
Multumesc tuturor care mi-au raspuns. Voi incerca intai cu reglajul, iar daca nici asa nu merge voi face celelalte lucruri.
laur6
si daca nici una nu merge poate incerci o segmentare. la dacia mea din 96 a mers la fix. a scazut consumul de la 20% la 10%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.