Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme viraj dreapta
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Radu97668
De fiecare data cand trag dreapta de volan in mers, indiferent cat de putin, se aude un vajait care se amplifica odata cu cresterea vitezei. Acest zgomot apare numai in mers, incepand de pe la viteza de 50km/h. In rest, masina se comporta foarte bine si nu da alte semne ca ar avea vreo problema.
A mai patit cineva asa ceva sau stie cineva de la ce ar putea fi?
ionut83652
pot daca e un trancanit e un cap de planetara sau cremaliera de directie sau daca e un huruit e de la rulment
Radu97668
nu e trancanit. este exact un vajait, un fel de huruit. daca ar fi rulmentul nu s-ar auzi tot timpul? la mine se aude numai cand trag dreapta de volan...
marius96537
mai mult ca sigur este vorba de rulmentul de pe dreapta!am patit si eu la fel si la un service spuneau chiar ca este cutia de viteze!ha,ha,ha,!noroc cu un meserias care a mers cu masina si a constatat ca este vorba de rulment!!
Radu97668
multumesc pentru raspuns, marius. inca o intrebare: mai tii minte cat a costat?
marius96537
montat,demontat,verificat,garantie,etc,cu tot 100 eyro!
Radu97668
multumesc mult pentru raspunsuri. cred ca saptamana viitoare voi da fuga la un service sa rezolv problema. acum ramane sa ma interesez ce service e mai serios...
alin94962
Radu, inainte de-a merge la service iti sugerez si eu sa faci o proba foarte simpla, in felul asta inlaturi una dintre cauzele posibile.
La viteza de cca 50 km/ora, pune schimbatorul de viteze la punctul mort si fa cateva miscari cu volanul. Daca nu se mai aude nimic inseamna ca ai probleme la planetara. Daca se aude si asa, cauza ar putea fi alta. Eu nu exclud nici o defectiune la caseta de directie. Dar daca e caseta, zgomotul se aude si pe loc, nu numai la o anumita viteza.
Bafta!!!
danmatyas
rulmentul e de vina ...
Radu97668
se aude si cand e scoasa din viteza. si eu inclin sa cred ca e rulmentul, insa nu inteleg de ce se aude numai cand virez dreapta.
Alex-F1
Pai simplu: e bolnav rulmentul (fata sau spate sau ambele) de pe partea STANGA, atentie!!! Si se aude cand virezi dreapta fiindca atunci masina se inclina spre stanga, iar rulmentii rotilor de pe partea stanga sunt mai solicitati si daca sunt uzati, huruie! Am zis! biggrin.gif Verificarea se face simplu: se ridica masina pe elevator si se invarte cu mana de roti....se aude clar care e roata/rotile cu rulmentul bolnav.... Bafta!!! :wave:
Serban66387
QUOTE(Alex-F1)
Pai simplu: e bolnav rulmentul (fata sau spate sau ambele) de pe partea STANGA, atentie!!! Si se aude cand virezi dreapta fiindca atunci masina se inclina spre stanga, iar rulmentii rotilor de pe partea stanga sunt mai solicitati si daca sunt uzati, huruie! Am zis! biggrin.gif Verificarea se face simplu: se ridica masina pe elevator si se invarte cu mana de roti....se aude clar care e roata/rotile cu rulmentul bolnav.... Bafta!!! :wave:


Chiar asa e! Am avut exact aceleasi simptome la Zafira si rulmentul era de vina... :wave:
air_wolf
ce gume ai pe ea? poate fi si din cauza anvelopei. verifica geometria intii, e mai ieftin.
Mariustom
Verificarea geometriei e mai ieftin dect ridicarea mainii pe elevator i nvrtirea roilor cu mna, pentru verificarea rulmenilor ??? :wtf:
Radu97668
ma indoiesc ca e de la geometrie iar de la gume cu atat mai putin, mai ales ca sunt niste dunlop de vara (nu mai tin minte modelul acum) noi (nu au decat vreo 6k km). cred ca pe vreo sambata imi fac si eu timp sa ajung la service. si eu tind sa cred ca e tot vreun rulment insa voiam sa aflu si parerile voastre mai intai ca sa nu dau de vreun mecanic care sa imi bage mai multe pe gat.
Radu97668
maine la prima ora sunt in service la AVIA sa rezolv problema. Revin cu impresii dupa service. Tineti-mi pumnii.
Radu97668
Gata! Problema s-a rezolvat. Alex a avut dreptate: era rulmentul fata de pe partea stanga. Operatia a costat 500 lei la Avia Motors si a durat 2 ore.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.