Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bataie spate VW New Caddy
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Gadi59670
A inceput de ieri sa cada cate o piesa , acum a stat....
Dupa cap de planetara schimbat la 55.ooo km ( apa in burduf !) saptamana trecuta, acum a inceput sa se auda un mic zgomot metalic in stanga spate la trecerile peste denivelari . Am fost la service , ridicare pe elevator , toate bucsile OK , ce dumnezeu mai poate fi acum ?
Defectiuni avute cu VW Caddy cumparat nou ( in 2 ani si jumatate)
: 1. senzor cuplu motor , schimbat garantie in Germania
2. burduf planetara , platit din buzunar cu toata garantia
3. incalzire oglinda defecta, reparata de mine
4. cap planetara , schimbat tot pe banii mei
5. zgomot metalic spate stanga , nu se stie cauza ....
Cam multe pentru fiabilitatea legendara VW ... in doar 55000 km ! + toate reviziile facute la zi la reprezentanta ...
ionut83652
pai singurele motive la care sar auzi un zgomot pe spate ar fi bucsele de la bascula (care banuesc ca lei verificat) amortizoarele sau bucsile(niste chestii de plastic din capatul arcurilor) dar cum banuesc caroate de rezerva e sub masina te sfatuesc ssa verifici mai intai suportul roti care pe sasiun e prins cu niste ,,sarme,, mai mult ca sigur ala so alabit siti zdrangane roata de rezerva!cat despre4 defectiuni cam multe cei drept cred ca o data cu noile modele (toata gama)au cam inceput sa dea buleala dar fii bucuros ca nus prea scumpe reparatiile pe care leai facut nu poti zice ca au fost cine stie ce probleme adica doar senzorul ala cred co fost o reala problema cat despre burduf cred ce e stransa legatura cu stricarea capului de planetara (asta daca nai facut liniute cu ea)iar incalzirea oglinzi banuesc co fost nimica toata!
Gadi59670
Primul lucru verificat a fost roata de rezerva de sub masina , totul e OK , inclusiv toate bucsile . Am verificat si usa culisanta , scurgeri amortizor ....
Noi sa fim sanatosi si o sa vedem ce va mai fi , pacat de masinuta pentru ca merge super bine , pentru unul care conduce cu placere de peste 20 de ani .
Celebrul senzor , in afara unui martor aprins la bord , nu facea ...nimic. Cred ca era pentru nemtii care vroiau sa schimbe vitezele fara sa ridice piciorul de pe acceleratie , am mers cu el defect 2500 km RO-D , fara probleme , si l-am schimbat in D , pentru ca aici nu era pe stoc . FARA SA PLATESC UN EURO ! Oficial , masina era iesita din garantia internationala , un an , avea un an jumatate , dar in D era inca in garantie . Am cumparat piesa din D in ideea de a nu mai astepta sosirea ei in RO , 38 Euro(56in RO) , si le-am aratat nemtilor caietul de service la insistenta sotiei , am primit banii inapoi plus montaj gratis . Mai greu a fost sa ma inteleg cu ei pentru ca nu vorbeau engleza , nici cei tineri , in inima Germaniei de Vest ... Au crezut ca sint ...ungur ...
Gadi59670
Victorie ! Bataia enervanta s-a rezolvat. Cablul care actioneaza frina de mana sarise din inelul metalic de fixare de pe caroserie, am vazut urma de lovitura pe camasa de cauciuc ce protejeaza cablul . Fixat , rezolvat . Cablul atingea protectia anti noroi a rotii spate exact linga usa culisanta , de aici zgomotul metalic enervant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.