Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leasing vs Rate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
daniel88712
cum e mai bine? avantaje si dezavantaje la fiecare tip de achizitie in parte.
AlexTM
Care a fost scopul adaugarii atitor liniute in titlu? Sa atraga atentia asupra topicului tau?
daniel88712
pur si simplu mi se pare o chestiune interesanta. am gresit punand liniutele alea? blush.gif
AlexTM
Mie mi se pare ca da, dar nu sint eu judecator pe forumul asta smile.gif

Revenind ontopic: pentru persoane fizice e cam la fel. Dezavantajul leasing-ului e ca nu e masina ta, deci daca iesi din tara iti trebuie o hirtie de la firma de leasing (ma rog, iti trebuia anul trecut; acu, in UE nu stiu cum e)

Financiar, nu se poate da un verdict pentru ca depinde de banci, firme de leasing etc.
Trebuie sa aduni absolut tot pentru ambele variante, sa vezi la sfirsitul sfirsitului unde vei da mai mult.
daniel88712
persoana fizica. dar daca eu vreau sa vand masina peste un an sa zicem, nu pot sa o vand cumva neoficial, adica sa imi dea omul banii si eu cu banii sa platesc toate celelalte rate la masina?
despre rate ce stii?
T u d o r
Nu poti sa o vinzi ca nu e a ta. smile.gif Dar poate sa preia altcineva leasingul, iar tu ii ceri doar o parte din avansul achitat de tine, in functie de valoarea pe care o mai are masina la data cand vrei sa i-o dai si de cat mai e de achitat din ea.
AlexTM
Pai la rate ... e ca la orice credit. Iei banii, dai banii, iei masina, platesti ratele.

Vezi ca esti obligat sa faci asigurare CASCO pe toata durata creditului sau leasing-ului
Evident, daca-ti iei masina noua e si normal sa-ti faci, dar in cazurile astea esti chiar OBLIGAT.

La fel, nu poti s-o vinzi.
Daca te gindesti s-o vinzi inainte, ia un credit de nevoi personale, caz in care girezi cu altceva si, evident, poti face ce vrei cu masina.
Tarabostes
Nu prea merita sa faci leasing pe persoana fizica ( de fapt nici nu stiu daca se mai poate-erau unele discutii pe la finele anului). Nu vei putea vinde masina inainte de terminarea contractului ci doar sa predai contractul altcuiva, vei plati toate taxele ca pt persoana juridica, asta cu imputernicirea se rezolva relativ usor, esti obligat la Casco cu franciza 0 ( adica ceva mai scump si la o firma recomandata de cei de la leasing ).
Leasingul e pt firme: deduceri de TVA, amortizare cheltuieli etc.
Cred ca iesi mai bine cu un credit.
daniel88712
chestia e ca ma gandesc sa iau un matiz in rate. costa 5200 euro, si ma gandeam daca platesc avans 1200 eur si ar trebui sa iau in rate vreo 4000 euro.

http://www.bancatransilvania.ro/index/127.html

am facut un calcul. iau 4000 euro si platesc inapoi 5000. in total.
dar inca ceva, eu daca iau masina din asta, o sa platesc taxa de prima inmatriculare? masina e euro3
CatalinKRK
Perfect de acord cu Tarabostes, leasingul e pentru firme. Daca nu ma insel pe tot parcursul leasingului platesti casco la valoarea initiala. La leasing trebuie sa fii foarte atent ce firma alegi, ca daca sunt niste tepari (remember MTS) ramai si fara bani si fara masina.
daniel88712
m-am uitat azi si la volksbank astaia au dobanda de aprox 5% in euro la masini. daca iau 4000 euro facand un calcul simplu, o sa le dau inapoi 4500 eur. asta n-ar fi o problema
dar voi stiti ceva cat poate sa coste taxa aia de prima inmatriculare ptr un matiz/
Tarabostes
vezi ca exista niste site-uri unde poti face calculul, e cam 300 E pt Matiz Euro3
5% pe an, vezi pe cati ani te intinzi cu plata, ce comisioane de administrare sunt pentru creditul respectiv, dobanda e ok
eu zic: 1. incearca sa ai un avans cat mai mare
2. mergi si vorbeste cu un ofiter de credite de la banca ca sa ai un cost final pe credit
costea98547
ai grija cu 5% dobanda! DAE te duce mult mai mult!iti spun eu sigur!
CatalinKRK
5% e prea mica, cu siguranta DAE-ul e mai mare
gabi63320
eu am masini si in leasing si in rate si va spun sincer ca la leasing ies foarte putin mai ieftin, dar nu se merita, ca masina este a lor, taxele sunt pentru persoane juridice si alt stres, factura vine foarte greu si mai nou fara factura nu pot face plata prin banca ca pana anul trecut, fiecare rata o platesc in lei la cursul din data xx + 1% - sincer ma enerveaza. In rate e mai simplu, in fiecare luna in data de xx depun suma in euro si depun cat vreau eu, la leasing daca vreau sa depun mai mult trebuie sa-i anunt. Nu mai fac leasing in viata mea! Acum si la rate dobanzile sunt mai mici si e mult mai usor. Sfatul meu - rate la banca si ai masina ta. In leasing, daca o busesti grav - paguba totala (Doamne fereste), iesi mult in pierdere, caci nu e a ta si esti despagubit 85% din valoarea masinii la momentul respectiv(asa cum sunt mai toate contractele Casco - trebuie citi bine contractul). Cand e a ta, iei si banii si ramaii si cu masina lovita sa mai recuperezi ceva. Leasing-ul a fost util ppana anul trecut la masinile fabricate in afara Europei. Ma bucur ca nu am facut prostia sa fac leasing la toate masinile, ca ma urcam pe pereti de nervi. Si la vama anul trecut mi-a trebuit procura si mai sunt multe altele care ma enerveaza la leasing-ul asta......dar ajung atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.