Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VB ROMANESTE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
boty
In ultimul timp acest text se regaseste in din ce in ce mai multe anunturi de vanzari masinii sh. Daca te duci intr-o tara straina (si de obicei nu cunostii limba tarii respective) unde trebuie sa faci tot felul de acte nu e nimic mai frumos decat sa vorbeasca cineva limba ta , sa te ajute sa intelegi mai usor ce trebuie facut si in final sa fie totul mai simplu. :angel: Dar parerea mea este ca nu e chiar totul asa frumos pe cat pare pentru ca eu unul am o reticenta cand vine vorba de romanasii stabiliti in Germania de ex. care se ocupa cu "afacerii " cu masinii . :argue:
Am deschis acest topic pentru ca vreau sa aud si parerea voastra in legatura cu acest subiect . :wave:
Cso96419
Sincer nu prea vad bine acele anunturi care au si "vorbim ramaneste" in continut. pe de o parte te ajuta daca nu stii limba, dar romanu' tot raman ii si in germania. nu cred ca scopul sau principal ar fi "ajutorul" fratilor, ci mai degraba pot sa-i imbarlige mai usor conationalii. "se inteleg" nai usor in romaneste.

daca e sa cumpar asi cumpara de la neamtz 100%, daca se poate cu mustata si de 2m inaltime, de la el din curte sa iau masina, tigarile lui inca sa fie portiera. asa am mai multe sansa sa NU cumpar o masina "aranjata" de vanzare.
marius96537
firmele care se ocupa cu vanzare de masini sh din germania,belgia,olanda,etc.au cunoscut dorinta de cumparaturi a romanilor si si-au cumparat cate un roman pe langa casa!!sau sant si romani care au genul asta de afaceri!in orice caz unde este prezent si un roman este bine sa fii mai precaut ca;asa ii romanul;in rest nu cred ca sant probleme chiar asa de mari ca sa nu intri in contact cu ei!!bafta!!!!!!!!
HalbaSus
Si eu care credeam ca sunt cel mai ne-patriot roman... se pare ca voi sunteti si mai suspiciosi cu privire la romani. Eu am vazut restaurante in ungaria care aveau meniul si in limba romana, sau unde chelnerul, chiar daca era ungur cunostea notiuni gen: cartofi pai, apa minerala, bere, etc... De asemenea in debretin am vazut in magazine etichete pe care scria denumirea produsului si in romaneste... iar mai spre granita cu austria mai toate etichetele/meniurile/etc... erau traduse si in germana (desi populatia de origine germana e destul de redusa in zona). Si nu doar in ungaria am observat chestii de genul asta. Eu cred ca e vorba de interesul oricarui comerciant de a vinde cat mai mult, iar cum romanii reprezinta o cota semnificativa a cumparatorilor s-au gandit ca un roman ar fi un bun salesman pe care l-ar putea chiar promova in anunturile publicitare.
Nu cred ca masinile din parcurile respective sunt mai manarite decat altele din parcuri unde nimeni nu vorbeste romaneste... In plus cumpararea unei masini SH e o ruleta ruseasca... poti sa cumperi o masina de la neamtul de 2 metrii si mustata groasa cu doar 40.000 de km reali si sa-ti pice debitmetrul peste o saptamana sau poti sa cumperi un opel astra break alb, cu 80.000 de km pe bord si 180.000 de km reali de la un bisnitar care sa te tine fara probleme inca 80.000 km...
Lucian55
Depinde de situatie, eu am avut de castigat din treaba asta odata.
Acum aprox 7 ani am plecat cu un prieten in germania sa isi cumpere el o masina. Am ajuns acolo ( omul vorbeste germana foarte bine, ai lui fiind de origine nemteasca ) am vazut ceva anunturi si am inceput sa cautam. Nu stiu cum mai e acum daca s-a mai smecherit lumea dar atunci am dat peste un tip cu un mondeo, era hotarat sa il cumpere, dar am venit eu si iam zis ceva pe romaneste amicului, iar vanzatorul ( care era roman si noi nu stiam ) a fost "jos palaria" si nea recomandat sa cautam alta masina ca aia avea cu 200k km mai multi decat scria pe bord.
boty
QUOTE
plus cumpararea unei masini SH e o ruleta ruseasca... poti sa cumperi o masina de la neamtul de 2 metrii si mustata groasa cu doar 40.000 de km reali si sa-ti pice debitmetrul peste o saptamana sau poti sa cumperi un opel astra break alb, cu 80.000 de km pe bord si 180.000 de km reali de la un bisnitar care sa te tine fara probleme inca 80.000 km...

Deacord cu tine dar cateodata si ruleta mai este manevrata si de samsarii mie cel mai frica la chestii deastea. :bandit: :ban:
Cso96419
corect! Sa cumperi SH e o loterie. sa fim seriosi cel care vinde vrea sa ia cat mai multi bani pe masina, nu cred ca ii pasa prea mult daca tu te alegi cu o masina buna sau nu, atat timp ii iese banu'. sigur sunt si oameni constiinciosi care nu vor sa fraiereasca pe nimeni, dar sunt si in tabara adversa.
poate oi fi eu prea suspicios, dar pe undeva temerile mele sunt fondate.
boty
Da dar cred ca romanii, turcii ,arabii vor cei mai multii banii pentru cel mai putin.... eu unul m-as ferii de ei.
CatalinKRK
Sigur sunt si oameni cinstiti insa sunt mai greu de gasit in tabara "profesionistilor" (cei care traiesc din asta). Pentru un "profesionist" exista presinea pretului de cumparare la care se raporteaza de fiecare data cand vinde o masina pe care a cumparat-o acum cateva zile, trebuie sa castige ceva ca altfel o face degeaba.
Iulian HondaFan
io as zice ca nu e cazul sa ai incredere excesiva in nici un vanzator de masini SH. toti sunt in afacere ca sa castige deci iti vor vrea sa vanda masina... io zic ca e un avantaj ca sunt romani pentru cei care nu sunt versati in germana... macar il poti intreba ce vrei. oricum ideea e sa te uiti bine la masina, eventual sa o iei la un mecanic pentru o verificare sumara inainte sa dai cu pixu pe contractul de vanzare-cumparare.

ca deocamdata taxa de prima inmatriculare nu e in vigoare daca acu vrei sa aduci o masina SH din UE ce faci cu ea? poti s-o inmatriculezi? sau stati si te uiti la ea pana se hotarasc ce fac astia cu aceasta taxa?
boty
Daca iti aduci un sh din afara momentan stai si te uiti la ea in parcare ( daca ai loc biggrin.gif ) pana prin martie cand se pare ca o sa dea noile cotatii aprobate ( sau nu ) de UE :bash: .
Iar faza cu mecanicul e buna dar mai greu de aplicat adica mers cu mecanicul tau pana in Germania .
Iulian HondaFan
la nemti nu sunt mecanici? blink.gif
boty
Sunt si la ei mecanici ,dar unde te duci? Cu cine vorbesti? Poti sa ai incredere in mecanicii de la un service din Germania? Cum discuti cu el, daca nu stii germana?
zzeus87870
Am gasit un autohauss pe net unde vad ca se vb si limba romana.Le-am pus o intrebare pe e-mail si mi au raspuns foarte frumos.

http://www.autohusb2b.de/index.php?lang=ro
20krpm
n-am vazut vreun anunt cu "vorbim romaneste" inca pe-aici, in schimb e plin de magazine de masini pe care nici macar nu trebuie sa mai scrie "hablamos espanol", ca si-asa nu gasesti nici o inscriptie in engleza smile.gif

ce-nseamna "vorbim romaneste"? patronul l-a angajat pe unu gica, dupa vreo doua sau trei saptamini l-a auzit vorbind alta limba cu niste clienti, a intrebat "ce limba vorbesti" si el a zis "romaneste". aaa... ok, si-atunci a scris si "vorbim romaneste", ca poate asta devine interesant pentru unii clienti care nu vorbesc limba de-acolo. nu inseamna neaparat ca dom patron a cautat cu luminarea un roman pe care sa-l angajeze, ca stia el ca romanii-s mai hotzi si dau tzepe mai bune. daca in general magazinul respectiv se ocupa de minarii, romanul vinde masini minarite, daca nu - nu. pentru mine nu cred ca ar insemna ceva nici pozitiv nici negativ daca intr-o zi as intilni un dealer roman - poate mai mult asa, o curoizitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.