Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PASAPOARTE RO
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
RUE
Cateva intrebari:
- cetatenii romani pot avea al doilea pasaport normal (adica la fel ca si primul)? In slovacia de ex dupa integrare in UE au fost limitati sa aiba maxim 2.
- cat dureaza schimbarea pasaportului prin consulatul din tara in care esti? conditii deosebite?

Multumesc.
_Constantin_
De ce ai avea nevoie de 2 pasapoarte la fel? biggrin.gif De rezerva? Eu am 2 pasapoarte dar sunt emise de doua tari total diferite. Asa se intelege dar ce as putea face cu 2 pasapoarte romanesti ma depaseste.
RUE
de ex acum imi e plin si in concediu in loc sa ma relaxez si sa pierd o zi sa mi iau iar viza, trebuie sa mai conditionez si de cele 3 zile la urgenta pt pasaport (pt noua invitatie trebuie la cerere sa anexez si seria pasaportului pe care o pun si nu mai prea e loc si trebuie sa fac dupa obtinerea noului).

sau cand merg acasa in concediu (automat tre sa pun alta viza apoi) nu pot sa plec cu celalalt pasaport undeva mai exotic...

etc.. e f util.

nu am 2 cetatenii ci doar pe cea romaneasca.
Watcher
din cate stiu eu poti sa ai 2 pasapoarte romanesti, si sunt utile in cel putin urmatoarea situatie:

daca ai in pasaport viza de israel nu poti sa intri in tari musulmane si nici invers. Asa ca ai doua pasapoarte.
TLS-09
Simplu. Legea 248/2005 zice la art. 16. - (1) Cetățenii români nu pot deține în același timp decât câte un singur pașaport simplu valabil, cu excepția cazurilor care justifică deținerea simultană a două sau mai multe pașapoarte, stabilite prin ordin al ministrului administrației și internelor.

(2) Cetățenii români care sunt titulari ai mai multor pașapoarte valabile, în condițiile prezentei legi, au obligația ca, în termen de 15 zile de la încetarea cazurilor prevăzute la alin. (1), să predea autorităților competente pașapoartele deținute suplimentar.

(3) Ordinul ministrului administrației și internelor prevăzut la alin. (1) se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. .

Vorbeste cu ministrul.Sa-i cautam numarul de telefon? biggrin.gif
Slutari RUE si atentie cu carnea de miel, oaie etc.cade greu la stomacul de european.
blush.gif
RUE
Ciao TLS,
trebuia sa te intreb direct.
sa mi fie rusine ca am facut scoala de politie de frontiera in aramat si am cam invatat legea frontierelor... dar acolo am invatat muuuulta tactica de lupa, observare pasapoarte falsificate, etc.

carne de miel doar asa, mai rar, poate ceva costite la gratar cand mai merg pe la romani la un gratar.
eu acasa la parinti iubesc carnea de miel proaspat facuta la cuptor cu muuuult vin varsat pe ea pe durata coacerii si la servire apoi.
aici nu e asa meniu.

e posibil sa pic dupe 8 febr pe acasa... ceva mai repede ..

multam
FESTINA
Doua pasapoarte emise de aceisi tara, si aia sa fie si Romania blink.gif ma distreaza intrebarea.

Poti sa optezi si pentru culori diferite biggrin.gif biggrin.gif , poate unii vor sa il asorteze, la diferite articole vestimentare biggrin.gif biggrin.gif


QUOTE
Simplu. Legea 248/2005 zice la art. 16. - (1) Cetățenii români nu pot deține în același timp decât câte un singur pașaport simplu valabil, cu excepția cazurilor care justifică deținerea simultană a două sau mai multe pașapoarte, stabilite prin ordin al ministrului administrației și internelor.


Stie cineva si care sunt conditiile in care se emit doua pasapoarte? E un amanunt pe care chiar nu il stiam.
booneK9
Pentru doua pasapoarte simple (turistice) un posibil exemplu e descris mai sus de TLS.
E unul din putinele cazuri care justifica detinerea simultana a mai mult de un pasaport.
Cealalta situatie e sa ai un pasaport turistic + un pasaport diplomatic sau de serviciu.
RUE
inainte de integrare slovacii puteau avea mai mult de 2.
apoi au potrivit legislatia cu UE si pot avea normal (nu exceptiiiiii) maxim 2 pasapoarte turistice.
ce te faci daca pierzi, e distrus etc unul dintre ele si ai nevoie sa pleci din tara urgent?
sau sa te intorci in tara.

e si recipric: daca mergi sa iei viza de ex KSA nu da viza pe pasaport cu viza de Israel.
Nici instanturile de skype nu merg catre IP de acolo.
Ca sa nu zic ca aici hartile au sterse un oarece stat mic cu pixul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.