Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avensis 1.8
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Xalanx
Am achizitionat acum vreo 2 saptamani un Avensis facelift 1.8 benzina si evident, sunt absolut incantat de masina. Precedenta a fost un Nissan Almera 1.5, deci diferenta de putere se simte la fiecare apasare a acceleratiei. Varianta ar fi Luna, deci e destul de bine garnisita (la 1.8 nu exista Sol). Acum am si eu cateva intrebari pentru cei care au masina ca asta:
- ce benzina folositi? Eu am abia vreo 500 km cu ea, am facut un plin de 95 MOL, inca nu s-a terminat si probabil o sa-i fac plinul in weekend cu 98 MOL. La Almera nu prea se simtea diferenta intre 95 si 98, de-asta intreb. Ceva probleme cu vreo benzina, cineva?
- cum o conduceti? Eu schimb cam la 3000 in sus, asa mi s-a parut ca "cere" masina, care are cuplu sanatos si la turatii mici ale motorului. In jos, de indata ce scade sub 2000.

Am frunzarit ceva trilogia cu Avensis partea 1, 2, 3, dar... e cam mare. Deci scuze daca s-a mai discutat pe undeva chestia asta.
alin94962
Iti recomand cu toata caldura numai benzina cu cifra octanica cat mai mare. Eu folosesc de aproape 2 ani MOL . La inceput am folosit de 95, apoi de 98. N-are rost sa te zgarcesti la cativa lei in plus.
Probleme n-au fost, de foarte putine ori a scazut turatia la motor sau a crescut, probabil din cauza benzinei, insa te vei convinge ca toti carburantii au plusuri si minusuri. Cred ca poti la fel de bine sa mergi si cu OMV, si cu PETROM, si cu....si cu...Oricum, evita statiile mici si necunoscute.
Cred ca schimbi bine pe la 3000 si retrogradezi pe la 2000, cam asa fac si eu. Dupa 2-3000 km poti sa o exploatezi putin mai sever, adica sa schimbi uzual pe la 4000. E si alta senzatie...
Eu nu sunt din fire un adept al senzatiilor tari, dar daca traficul o cere trebuie sa faci si compromisuri si sa renunti la anumite principii.
PS Felicitari oricum pentru achizitie, sper nu vei regreta...
S O R I N
So...Avand cca 37 mii km cu avensisul meu 1.8,am bagat benzina de toate natiile.Cea mai buna mi se pare OMV 100,sincer,se simte diferenta cand bag de 95.La Mol nu mai calc decat pt cumparaturi noaptea,pt benzina in nici un caz,am avut probleme cu masina si nu mai vreau sa aud de benzina lor fie ca e de 95 sau 98...

Pt schimbarea vitezelor iti recomand sa o faci intre 2500 si 3500 pt a obtine consum gen 8 sau 9,cand traficul de la noi din oras permite.Pt sportivitate peste 4000,acolo obtii cele mai bune performante...

P.S. Sa te bucuri de ea,si ne vedem pe la Next Automobile. wink.gif
Xalanx
Mersi fain. Tocmai m-am intors de la dealer (Next Automobile), am lasat masina acolo sa-i puna o alarma.
Consumul mediu la mine deocamdata e 8.2. Zilnic conduc prin oras, de fapt cam traversez centrul in toate directiile. Am mai avut niste drumuri interurbane, in fine.... totul pare cat se poate de in regula. Am resetat consumul pe undeva prin oras cred, pentru ca dupa metoda plinului imi iese vreo 7.3 - 7.5 litri deocamdata, aproximand pozitia indicatorului de combustibil (mai am vreo 2-3 gradatii pana la rezerva).
Una peste alta, masina este absolut excelenta, nu am decat cuvinte de lauda.

LE: de fapt consumul dupa metoda plinului zice cam 8.33 %. Cred ca eram obosit cand am facut calculul ieri biggrin.gif
aurelian98119
Eu am tot 1,8 sol (acum un an jumate exista varianta sol la 1,8) si din cateva teste facute am ajuns la concluzia ca nu merita sa pui de 98 din 2 motive:

1. consuma mai mult cam cu 1-2 litri (am facut teste de 3-4 ori cu fiecare tip de benzina de la plin la plin si am consumat cam 54-55 litri de fiecare data ca sa micsorez pe cat posibil marja de eroare)
2. nu se simte plusul de putere
Xalanx
Am bagat al doilea rezervor 99+ de la Petrom. Benzina de acolo e ok, deci nu e un "Petrom", ca sa zic asa, bag de multa vreme de-acolo fara probleme.
Numai ca exact cum zice si Aurelian, nu se simte absolut nimic in plus la motor. E exact la fel ca 95. Despre consum nu stiu ce sa zic deocamdata, am mers mai mult in afara orasului dar am o vaga banuiala ca a crescut un pic.
vio
daca bagi benzina mai buna iti si consuma si tremura si motorul wink.gif
Legionaru'
Si ti se ard si supapele................. blink.gif
vio
decat daca bagi kerosen smile.gif dar aia cu trepidatiile va las sa vad daca descoperiti de ce:)
R_A_D_U
In ultimul timp am pus numai Mol 95. Oricum mie mi se pare ca merge cel mai bine cu benzina de la Mol. Ata ete! Alin..din Cluj... ce consum iti arata in oras. Eu ma invart tot pe la 12-12,2...consum afisat acolo pe bord...si nu facut din pompa in pompa... si nu sar calul ..mai mananca cate o talpa dar in Cluj e aglomerat (zic eu).
bebelacus
felicitari!
acum, nu ca zic, da' vreau sa spun. io am avut vectra C de 1.8, alt motor, alta masina, dar tot benzina si aproximativ la fel. pe la vreo 50,000 km s-a aprins un martor motor. am zis ca e catalizatorul. un mecanic de la service m-a sfatuit s anu schimb sonde lambda si catalizatoare cum mi-au zis altii imediat si mi-a recomandat sa bag benzina mai buna. m-am dus la OMV si am bagat OMV 100. initia nu s-a simtit nimic dar dupa 3 schimburi efectele au fost urmatoarele:
-zgomot redus sensibil
-consum redus cu 1.5 litri, in oras de la 11 am coborit la 9.5. acelasi oras, acelasi trafic, acelasi sofer;
-putere mai mare sau, cu alte cuvinte, masina tragea mai bine;
-martorul s-a stins si nici ca s-a mai aprins de atunci si pina am vindut-o la 65,000 km.
oricum, nu-ti poti da seama cu ce merge mai bine decit dupa citeva schimburi consecutive (3-4).
Am uitat sa spun ca pina atunci bagan doar 95 sau 98 dar de la statii mari si cu nume.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.