Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se indeparteaza un autocolant?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Dinica97331
Am cumparat din UE un Sprinter al carui fost proprietar a lipit mesaje publicitare pe usile din spate. In Romania nu au nici un farmec asa ca vreau sa le indepartez dar e aproape imposibil. Am incercat cu unghiile dar este o hartie groasa si foarte lipita de tabla. Are cineva vreo idee despre o medoda de indepartare FARA PERICLITAREA STRATULUI DE VOPSEA? O solutie chimica? Prin incalzire?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
eddie
Depinde cat sunt de mari....eu am indepartat unul (putin mai mare decat palma) la spalatorie.Vorbisem cu patronul inainte si acesta i-a spus celui care o spala sa insiste putin pe el si sa-l dea jos cu jetul de apa.Nici eu nu credeam ca merge,dar in momentul cand a inceput sa dea cu jetul ala puternic pe el,a inceput sa se sparga in aschii parca si sa se duca incet-incet,pana a disparut complet.
Apa trebuie sa fie cat mai calda.Cu siguranta iese asa,dar ii trebuie rabdare celui care face chestia asta.Cred ca dupa un inghet,daca se incearca operatia asta,cu siguranta se va dezlipi si mai usor.
nitu67440
Cu Feonu daca ai dai pe cald, si se dezlipeste fara probleme. sau cu un aparat care sal, dai pe CAld.. :wave:
TLS-09
Metoda cu fohn-un este imbatabila, de regula este singura care da rezultate si o folosesc si eu frecvent la dezlipirea colantelor de pe parvriz(Vignete etc).Incalzeste progresiv si trage incet de colant pe masura ce dai cu jetul de aer pe el.Trebuie sa mearga.Asteptam vesti despre ce ai rezolvat.
Dinica97331
Hehe, cu feonul... O sa incerc. Poate autocolantele din Germania au viata scurta in RO.

Multumesc pentru idei.
Tarabostes
confirm si eu metoda cu feonul. am vazut la niste tipi care ne-au pus pe cateva masini la firma. aveau insa niste suflante cu aer cald mai profesionale, probabil temperatura aerului era destul de ridicata
daca sunt insa foarte vechi s-ar putea sa ramana urme iar vopseaua acoperita sa arata diferit
mike.omega
In caz de lipsa de feon se poate folosi pistolul cu aer cald biggrin.gif
Daca ramane vopseaua sub alta nuanta, se face un polish smile.gif
Tarabostes
QUOTE(mike.omega)
In caz de lipsa de feon se poate folosi pistolul cu aer cald biggrin.gif


doar la foc automat smile.gif
Echo
WD40 sau LM40 - nu ramane lipici
Cso96419
pot sa confirm si eu lucrand in productie publicitara, ca feonul sau pistolul cu ar cald face minuni. ti un pic si plasticul incepe sa lucreze si odata cu el si lipiciul. in cateva momente poti sa incepi si tragi incet de el incalzind zona imediat urmatoare. Atentie cu pistolul de aer pt ca poate sa deterioreze si vopseaua, ca doar aerul poate avea si 800 de grade C'
mircea99449
Asa e,cu turbofeonul poti face treaba buna,dar sa nu tii prea aproape sa nu se arda vopseaua si sa incalzesti progresiv suprafata de curatat,adica apuci de un cap si tragi colantul in urma turbofeon-ului sa nu aiba timp sa se raceasca.Se gasesc in comert incepind de la 400.000 lei
f1anatic
cu ulei WD40 (spray) Noi aici mai avem o substanta pe la magazinele auto care merge binisor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.