Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Buton ciudat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Lucian79499
Audi A4 - TDI - 2004

Am un buton sub maneta de la stergatorul de parbriz care apasat face urmatoarele chestii :

pe afisajul comp. de bord imi schimba doar un numar ... din 1 in 2 iar daca mai apas odata dispare de pe display toata informatia computerului de bord.

Daca stie cineva ce face butonul .... va rog sa-mi scrieti aici !

Merci ..
HalbaSus
Nu sunt absolut convins ca vorbim de aceasi chestie dar in principiu cred ca e vorba de posibilitatea de a calcula consumul/viteza medie/etc... pentru doua drumuri.

Exemplu:

Vrei sa stii cat consuma masina in oras si cat consuma in afara.
Pui pe 1 - resetezi computerul de bord, pui pe 2 resetezi inca odata computerul de bord.
Apesi odata pe buton iti apare 1 si mergi in afara orasului... iti indica consumul mediu, viteza medie, etc... apoi intrii in oras, apesi inca odata butonul iti apar alte valori pe computer... iesi din oras, pui din nou pe 1... etc...

Astfel cand vei pune pe 1 iti va arata valorile inregistrate in afara orasului (exemplu: viteza medie 70, consum 6%) iar cand pui pe 2 iti va arata valorile inregistrate in oras (ex: viteza medie 20 km/h, consum 9%).

Nu sunt sigur ca despre asta e vorba, dar la A3 exista o functie similara.
Jeff
Pe pozitia 1 ai consumul zilnic mediu, care se reseteaza automat la cateva ore dupa ce ai scos cheia. Pe 2 ai consumul mediu pe perioada lunga, care se reseteaza automat intre doua revizii parca (nu bag mana in foc). Ambele pot fi resetate manual tinand 2 secunde apasat butonul cu care comuti intre ele.
Lucian79499
am cam prins ideea .. singura chestie, nu am reusit sa resetez tinand apasat butonul
DORU
HalbaSus, eu nu stiu ca MFA 1 si 2 sa functioneze asa cum ai descris tu, ci conform descrierii lui Jeff. La masina ta se intampla exact cum povestesti?

QUOTE(Jeff)
... Pe 2 ai consumul mediu pe perioada lunga, care se reseteaza automat intre doua revizii parca (nu bag mana in foc).


Se reseteaza la un nr fix de km, in fct de masina si anul de fabr pot fi 2000km (fosta mea Octi 1.8T FWD), 3000km(actuala masina) sau 4000km(la Fabia RS am vazut asta).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.