Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Curatare plastic interior
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
onet_bogdan
Salutare,
nu cred ca sunt sigurul care isi intretine masina si care vrea ca totul sa fie luna si bec si de aceea am o intrebare. Cu ce va curatati plasticaraia din masina? Ma refer la panourile de la usi, consola centrala si alte piese de interior. Am incercat cu apa, solutie de geamuri, folosind carpa normala, carpe speciale, inclusiv burete si nu am reusit sa curat calumea din cauza ca e cu textura ca si coaja de portocala. Sterg si cand se usuca si iar apar petele.
TLS-09
Eu am folosit sprayuri din gama Bolidon sint undeva pe la 7 lei la Selgros (dar nu numai acolo).Au dat rezultate foarte bune. Evit solutiile pe baza de alcool pentru ca albesc porii si de asemenea siliconul.Vezi ca mai era un topic despre spalatul masinii poate mai gasesti pe acolo ceva http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...ight=spalatorie
serestely94734
Apropo de curatat!! Stie cineva unde pot sa ma duc in CJ sa-mi spele interiorul complet( scaune,plafon,mocheta etc.) A mai spalat cineva de pe forum interiorul la o spalatorie de acest gen?Cam cat a fost?
Kun95299
In CJ poti sa te duci la splatoria din Selgros.
Mie mi-a fost spalat tapiteria o data de catre fostul proprietar a masinii.
Costurile nu mi le amintesc sad.gif undeva in jur de 1-2 mil lei. Probabil depinde cat de patat este, de material, etc.
Daca te duci la Selgros pt. spalat tapiterie vezi ca tre sa faci programare.
serestely94734
Merci mult kun
DORU
Daca sunteti buni gospodari, folositi Pulimax de la Ma-Fra pt tapiteria interioara. Doar ca o sa obositi frecand, cu toate ca rezultatele sunt bune.
robert92637
Eu pentru plasticele din interior folosesc Pronto albastru si curata destul de bine ,este antistatic si are si un miros placut. Nu va asteptati sa scoata orice mizerie insa pentru intretinerea periodica este f. bun.
Attila62140
Pt plasticarie eu folosesc o periuta de dinti ieftina si apa de la robinet. Incercati, ca functioneaza.

In Cj am inteles ca se spala interior si la Nova, pe Dorobantilor.
robert92637
[quote="Attila62140"]Pt plasticarie eu folosesc o periuta de dinti ieftina si apa de la robinet. Incercati, ca functioneaza.

Esti o persoana cu o rabdare de fier sau ai antrenament din armata? biggrin.gif
Attila62140
Da' nu-i dantura s-o faci de 2-3 ori pe zi! biggrin.gif
ionut83652
cu o perie nu chiar cu aia de dinti dar asa se curata cel mai bine si cu ceva apa de la robinet si ceva detergent pentru miros(de rufe)si iese luna!
grenouille
pentru tapiterie nu merge un aspirator cu spalare? [eu am din ala, e AUR la casa omului.... am spalat de cosmarul spalatului de mochete/tapiterii etc; in primavara o sa imi spal tapiteria masinii]
DORU
Daca esti multumita de rezultat, spune-mi ca il imprumut si eu intr-un week... blush.gif
ciprian93133
QUOTE(serestely94734)
Merci mult kun


am spalat eu in Buc ..curatare profesionala a tapiteriei dupa ce un nepot daduse la boboci...va dati seama cum era si ce miros

incantat dar 350 ron

dupa inca 2 zile nu mai mirosea deloc si pete nu mai erau de niciun fel, foarte misto
beer.gif
serestely94734
dupa cum imi recomanda kun o sa trec cand am timp pe la SELGROS in CJ si o sa intreb cat costa exact. Oricum 350 ron nu ma prea lasa sufletul sa dau. Cred sa nu fie mai mult de 150-200 RON ca doar nu este duba de 8+1
grenouille
QUOTE(DORU)
Daca esti multumita de rezultat, spune-mi ca il imprumut si eu intr-un week... blush.gif


sa imi iasa masinuta din service, sa se faca primavara si va povestesc la toti- deocamdata e prea frig sa o curat eu singura. si poate le faceti cadou consoartelor un aspirator d'asta ca sa profitati si voi de el :angel:
onet_bogdan
Din cate am vazut eu oriunde am fost pentru curatare sau spalare de masina nu mi-a prea placut cum isi fac treaba. Prefer ca cel putin interiorul sa il fac eu cu migala si rabdare. Multumesc de sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.