Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se termina leasingu
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Andrei Suzuki
In Aprilie se sfarseste leasing-ul la Ignis. Masina a fost luata in leasing pe 3 ani,pe persoana juridica.Respectiv firma unde e maica-mea. Acum,odata ce se termina leasingul,vreau sa o trec pe numele meu (sau al maica-mii,nu conteaza). Intrebarea este:care sunt pasii?Ce se intampla in momentul in care leasingul,respectiv numerele,respectiv talonul expira? Daca la inmatriculare s-a ocupat firma de leasing,acum ma indoiesc ca va fi asa.
Si ar mai fi ceva:as vrea sa ii pun nr preferentiale. Se poate?
Andrei Suzuki
NImeni? sad.gif
Vlad6
step1.- se termina leasingul si masina va deveni proprietate firmei unde lucreaza mama ta (acum e proprietatea firmei deleasing)
step2. -in termen de 30 de zile firma vinde masina tie/mamei tale
step3. - inmatriculezi masina pe numele tau
daca nu vei face actele de vanzare ale masinii in termen de 30 de zile va trebui inmatriculata si la firma beneficiara a contractului de leasing (regulamentul spune ca in termen de 30 de zile esti obligat s-o inmatriculezi)
sper sa te ajute post-ul meu
Andrei Suzuki
Mersi frumos. Si de toate aceste acte,cine se ocupa.Presupun ca eu nu?Ca firma de leasing nu prea mai are interes..
INseamna ca o sa am de alergat.. biggrin.gif Off,si ce dor imi era de Udristei..
guerilla
bre, ce ti-a zis vlad e pentru cazu in care ai valoarea reziduala bagata in rate.
daca o ai separat, preia pe persoana fizica contractu de leasing fix la ultima rata smile.gif asa scapi de multe belele (amortizari de mijloace fixe si alte porcarioare legislative si taxe). firma de leasing nu va avea nimic impotriva tinand cont ca ultima rata include si valoarea reziduala.
apoi urmeaza traseul stiut - radiere, inmatriculare, etc.
vezi sa rezolvi tot ce e de facut la masina pe casco inainte de ultima rata biggrin.gif
Vlad6
Andrei sunt in situatia descrisa de tine acum, am valoarea reziduala inclusa in rate dar voi achita cateva rate anticipat deci e cam acelasi lucru.
O sa postez aici cum s-a rezolvat problema.
air_wolf
eu la autoitalia nu am valoare reziduala pe contract dar nici nu o pot cumpara pe firma. e leasin operational sau nu stiu cum ii zice. asa ca trebuie sa scot 2000EUR din buzunar ca s-o iau pe persoana fizica... blink.gif pe scurt: masina devine proprietatea autoitalia la terminarea leasingului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.