Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sfaturi pentru o masina noua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marian96288
Salut !

Vreau sa cumpar o masina noua la 16.000 de EURO CIP.

Merg cam 20.000 km/an din care 13.000 in oras si 7.000 in tara.
Skywalker
1. Ford Modeo
2. Renault Laguna
3. Opel Vectra
4. Toyota Corola sau Avensis
CatalinKRK
Orice da' nu Citroen :minigun:

PS In sfarsit am un motiv bun sa nu recomand masinile astea
Skywalker
Subscriu, Citroen :ban: in nici un caz sunt cele mai "proaste" masini la momentul actual blink.gif biggrin.gif
Marian96288
ce parare aveti de VW Jetta?
S O R I N
QUOTE(TLS-09)


Interesant este ca 2 din 3 topicuri sunt cu avensis la winer... :coolspeak:
C Z R
QUOTE(Marian96288)
ce parare aveti de VW Jetta?


foarte buna si nu! este un vw deci costa mult si ofera putin, iar calitativ cred ca va fi buna, adica asa sper, caci mie unul imi place, dar mi se pare ca este foarte scumpa: la 24 de mii euro abia iti poti lua mi se pare 1,9 tdi 105 cp cred ca golasa smile.gif
Dan83370
Toyota Avensis!!!!!Eu am umblat 2 luni pe la reprezentante si am mers cu o groaza de modele,pana la urma cel mai mult mi-a placut Avensis.Indiferent ce ti-ai alege,fa cate un test drive cu fiecare,dupa care te poti gandi si la garantie,service si restul.....
Marian96288
Am fost azi la dealeri.

Este promotie la PEUGEOT: Modelul 307 STARLINE DIAMOND 1.6HDI 110CP 5usi = 14.234 EUR fara TVA (cu tot cu 5% reducere).

Intre PEUGEOT 307 ca mai sus si VW GOLF 1.9 tdi (105CP si cu dotari comparabile cu ale PEUGEOT-ului = ~15700 EUR fara TVA) pe care a-ti alege-o ??
T u d o r
Golful... tongue.gif

Nu serios, eu am ales 307 exact in configuratia pe care ai prezentat-o tu. N-am nici un motiv sa-mi para rau pana acum. E drept, am doat 4000 km, dar masina se comporta excelent, motorul este peste cel al VW cam din orice punct de vedere si cel mai important lucru... nu e anosta, nu m-am plictisit sa ii vad zilnic interiorul. La Golf ma plictisisem deja de la drive test. biggrin.gif
Marian96288
Multumesc, Tudor !

Stiu ca Peugeot 307 este OK. Avem unul la firma, model mai vechi , 2003, motor 2.0 HDI 90 CP, cu care am mers anul trecut 7000 km prin tara.
Nu am avut nici o problema cu el din 2003, doar computer-ul pt. airbag-uri s-a defectat anul trecul si de prin 2005 a incept sa se auda usor (pe drumuri foarte proaste) o bataie la puntea spate.

Manevrabilitate, stabilitate, consum, confort (mai ales): SUPER !
Tin sa-ti spun ca la drumuri >8 ore in Audi A6 incepe sa te doara fundul (pardon!) si spatele pe cand in 307 senzatia de prospetime ceva mai mult !!
Oricum, la 307 am sa optez si pentru cotiera fata. E mult mai bine cu ea.


Referitor la masina noua as fi preferat un sedan (pentru viitoarea familie).

Mi-a placut de pe internet VOLVO S40. Azi la dealer am vazut-o; nu mi-a mai placut atat de mult: e ingramadita la interior si cocosata pe afara. Si cu motor 1.6D fara optiuni e vreo 18200 CIP. Scump!
Peugeot 407 cu motor de 2litri diesel e 18.500 CIP. Nu cred ca merita.

Asta e.

Multumesc mult tuturor .
_Constantin_
Pai vezi ca in 1-2 luni apare Tyota Corolla Sedan 2007 si din cate am vazut o sa fie super. La banii respectivi mai intra si Avensis 1.6 ca al meu, OII 1.6 FSi Elegance, ai destule oferte la banii astia.
Marian96288
In vara-toamna apare si Noul Mitsubishi Lancer cu motor diesel!!!
chevy
Vezi ca 307 a iesit cea mai proasta masina in Germania. Vezi topicul "morcovul de aur". Eu nu sunt incantat de masinile frantuzesti. Ford merge, iar Volvo ai grija ca este foarte scump la intretinere. Sfatul meu este ToYota. Oricare dintre modele: fiabilitate, costuri scazute de intretinere, consum bun. Nici o masina coreeana nu ar strica - iti recomand Chevrolet Epica.
Mikidutzaa
Tatal meu are Corolla 1.4 Diesel si e foarte multumit de ea. E pur si simplu foarte bine gandita. Daca mai prinzi si oferta cu 6 ani garantie cred ca merita. Poti sa iti iei si varianta pe benzina 1.6 daca vrei sa aiba niste caluti in plus.
Aer Curat
La 16k Euro Cip in niciun caz nu as mai considera vechea Corolla, o masina buna insa depasita din multe pct de vedere plus ca deja a aparut urmatorul model.
Insa cu un mic (f mic) plus financiar (costa 16,.480 Euro Cip, deci 480 Euro peste plafonul de 16k), as alege Honda Civic 1,8i 140Cp Sport.
ncristi
QUOTE
Orice da' nu Citroen


De ce nu ?
ncristi
QUOTE
Orice da' nu Citroen


De ce nu ?
CatalinKRK
S-a discutat pe alte topicuri:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...89&start=80
el_ovy
QUOTE(ncristi)
QUOTE
Orice da' nu Citroen


De ce nu ?


Nu te obosi sa cauti raspuns la intrebarea asta... ca asa vor ei :death:
T u d o r
E un curent general care spune ca masinile frantuzesti sunt prin definitie proaste. Nu spun ca sunt cele mai bune, dar consider ca nici asa de proaste cum se spune nu sunt. Adevarul probabil ca e la mijloc, undeva. Oricum, o alta impresie general valabila e ca masinile germane sunt fara moarte, si aici as zice ca adevarul e tot la mijloc. Oricum, diferentele dintre ele nu sunt mari, indiferent intre care si care.
HalbaSus
Cred ca anti-citroenismul poate avea motive obiective si subiective:
- obiective: ultimul loc in JDP, anumite masini de o calitate indoielnica, etc..
- subiective: Tariceanu biggrin.gif
Tarabostes
cred ca tine si de istoricul modelelor mai vechi. am vazut mai multe citroenuri abandonate prin fata blocurilor ( cu celebrele suspensii pneumatice la pamant) decat golf--uri sau opel. la fel se intampla si cu japonezele, nu sunt prea multe modele in trafic care sa fi facut istorie la fel ca golf1, kadet, rekord si chiar ca unele modele de renault, traficul e cea mai buna reclama pt un brand auto
T u d o r
De acord ca Citroenurile din primele generatii cu suspensie hidropneumatica au avut probleme mari de fiabilitate, iar preturile pentru piesele suspensiei erau (sunt) prohibitive. Dar masini cum se faceau in Germania in anii '70 - '80 nu se mai fac acum. Nicaieri, poate cu exceptia japonezilor. Dar suspensiile modelelor Citroen moderne nu mai sufera de problemele din trecut, din cate stiu la C5 dau 200k km garantie pentru acestea. Ganatie, atentie, nu durata medie de viata. Ori, cate masini au acum acest nivel de garantare pentru elementele de suspensie? Ca sa nu mai spun ca dpdv al confortului la rulare suspensia pneumatica este regina. Si nimeni acum nu mai tine o masina cu zecile de ani.
Pentru mine, un C4 este la fel de fiabil ca un Golf sau Corolla, pentru ca la o durata medie de folosinta de 4-5 ani si un numar de cca 100k km rulati nu se strica teoretic niciuna. smile.gif Alta este insa situatia la modelele sh, pe care de regula le cumperi cu rulajul de mai sus facut deja. Aici intervine fiabilitatea de fapt. Dar in societatea de consum in care traim modele de genul Cobra nu mai au ce cauta, si masinile sunt facute in conformitate cu piata. Chiar daca o masina ar tine teoretic 15-20 ani, nu o mai tii tu, pentru ca se uzeaza moral si nu-ti mai place. Sunt convins ca daca exista un studiu facut in aceasta directie, va confirma cele spuse de mine. smile.gif
AlexTM
Cum adica "garantie 200k km"? Adica eu, al nspelea proprietar, am o problema cu suspensia la un C5 de zece ani (ipotetic vorbind) si mi-o repara pe gratis?
Sa fim seriosi...
T u d o r
Scuze. smile.gif Am citit mai demult despre asta si mi s-a zapacit informatia in cap. De fapt e vorba de perioada de intretinere. Dau copy mai jos de pe site-ul marcii:

QUOTE
Nu necesita intretinere timp de 5 ani sau pe parcursul a 200 000 km
Noul lichid hidraulic sintetic permite reducerea frecarilor datorita fluiditatii sale, ceea ce amelioreaza si mai mult confortul pasagerilor. In plus, datorita conceptiei sale inovatoare, Hydractive 3* nu necesita nici o o lucrare de intretinere timp de 5 ani sau 200 000 km. In aceasta perioada nivelul de confort si de siguranta al suspensiilor ramane identic.


Si link:

http://www.citroen.ro/techInovPage.php?itemId=14
AlexTM
Mai si tocmai voiam sa ma asez la coada la C5 smile.gif
Tarabostes
total off topic
tudor, nu vorbeam de realitatea curenta ci de cum apar unele conceptii mai mult sau mai putin corecte. oricum nu toata lumea sufera de pareri preconcepute si unii cumpara si Citroen si Multipla, si japoneze dar mai sunt si unii ca Ursa Mare ( culmea) care zic despre un model asiatic ( parafrazez ca m-am enervat prea tare cand am citit)- o masina reusita, performanta, pret bun, fiabilitate etc dar... tot nu-i Golf. ( poate o fi scris totusi in gluma, sau era Ursa Mica)
_Constantin_
Si mie mi-se pare stupid sa nu mai cumparam Citroen sau Renault sau Peugeot pt ca sunt french. Chestia ... da nu e Golf ma da pe spate, mie unul Golful mi-se pare scump, urat( in varianta normala, nu vorbesc de GTI), foarte foarte boring, iar ca tehnica nu ma da pe spate. Actual clasa compacta nu mai e dominata de Golf, poate din prisma vanzarilor dar nici aici nu sunt sigur, in orice caz ultima masina la care m-as gandi din clasa compacta ar fi Golf. C4 e deosebit de interesant si de confortabil, are probleme ca orice masina iar pretul este hai sa fim seriosi... cu cel putin 3000 mai mic decat echivalentul german. Nimeni nu tine o masina mai mult de 3-5 ani si in perioada asta pot sa repar un Citroen de 10 ori cu 3000 euro.

Referitor la studiile JD Power si alte studii de genul asta ... come on ... sunt lucruri izolate si pe mine nu ma impresioneaza fantastic. Daca 1000 de pasionati de avensis nu declara nici un defect si 1000 de posesori de Audi A6 se plang ca revizia a fost cam scumpa si butonul de aprindere al farului prea jos ... JD Power va concluziona ca ... Toyota satisface mai mult decat A6. Iar noi concluzionam si mai departe ... Toyota e mai BUNA decat A6. Total gresit. Tot timpul cand cititi rez unui asemenea studiu ganditi-va voi ce ati raspunde? blink.gif
Adrian70064
Pe langa Studiul JD Power mai sunt si alte studii "locale". Si nu ar fi rau nici sa citesti presa de specialitate, sa vezi statistici si sondaje. Eu unul am mare incredere in britanici cand vine vorba de "razboiul" masini nemtesti versus frantuzesti. Va recomand http://www.whatcar.co.uk/ Aici gasiti cele mai obiective idei subiective, daca intelegeti ce vreau sa spun. Concluzionand, si eu sunt de parere ca feelingul masinii este mai important decat costul reviziei sau cat de buna e imaginea marcii pe piata, cu atat mai putin cat de buna a fost marca respectiva in anii 70-80 whistling.gif
AZAZEL
astra ??
focus ???

octavia 2?? spatioasa, destul de fiabila si sprintena !!

noua toyota corolla sedan
sau toyota auris??

ultimile 2 vor aparea in curand
Marian58158
Salut.
Baga un ochi la C30-ul de la Volvo. Vreo 17400 DDP si e chiar mai mult decit OK.
Nu-ti recomand sa te multumesti cu prezentarile on-line. Mergi la ei, pune mina pe masinta si fa un test-drive. Vorbim dupa aia.
Vreau sa iau si eu una, pentru sotia mea, in locul unui Opel Corsa cu care umbla acum.
Henry90720
Te-ai gandit cumva si la Honda Accord? Are un pret CIP, in varianta de baza (care cuprinde suficiente dotari) de 15.980 Euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.