Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cedare contract leasing Avensis 2.2 D
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Lucian_BV
Pret CIP negociat : 19.800 euro
Avans : 6000 euro
Val. reziduala : 3960
Rata : 12 x 380 euro (casco inclus) ACHITATE !
36 x 380 euro (casco inclus) RAMASE !

In conditiile date,daca as vrea sa cedez leasingul ce suma as putea cere ca sa nu pierd totusi toti banii ? Exista vreo regula , un procentaj din banii achitati sau e la mica intelegere intre vanzator / cumparator ?
Multumesc anticipat tuturor celor care vor gasi timp sa-mi dea un sfat !
Tiberiu61940
Ma intereseaza si pe mine subiectul, pe la vara o sa vreau si eu sa cedez leasingul, pe motive de plecare...
air_wolf
trebuie calculata valoarea de piata a masinii la expirarea leasingului. au mai ramas de plata 18.392EUR (am bagat si tva la reziduala)+accize sau cit e aia, 10%. tu ai platit 6000+4560 - deci undeva pe la 8250EUR ar fi pretul corect de predare...
CatalinKRK
Din aia 380 EUR rata, maxim 250 reprezinta parte din capital. Casco pe care l-a platit l-a folosit de mult, dobanda la fel.

Eu as face calculul in felul urmator: DDP - 2000-3000 uzura intr-un an (sau cat o fi) - cat trebuie sa platesc acum leasingului sa-l inchei pe loc = bani de achitat fostului propietar
air_wolf
da, asta ca sa scape de leasing. si nu mai plateste casco, dobinda (asta depinde de contract)... cam tot acolo iese el la final.
CatalinKRK
Indiferent. Trebuie sa stiu cat trebuie platit la leasing daca vreau sa-l inchid pentru ca sa stiu cat costa masina daca as cumpara-o fara nicio obligatie. Daca consider ca masina valoreaza in momentul asta 20.000 EUR si eu trebuie sa platesc la leasing 12.000 EUR ca sa-l inchei atunci vechiului proprietar nu-i pot da mai mult de 8.000 EUR pentru ca voi plati mai mult decat am considerat ca face.

Apoi eu stabilesc cum platesc restul de 12.000 EUR: pe loc, sau continui leasing-ul si platesc dobanda (considerand ca asig casco o platesc oricum) iar dobanda respectiva va fi costul meu ulterior aferent "imprumutului" de 12.000 EUR.
Lucian_BV
Multumesc mult pentru raspunsuri.

As iesi mai bine daca as plati integral leasingul si apoi as pune-o in vanzare ? Nici macar n-am idee cu cat s-ar vinde ...
Sau mai bine sa incerc sa gasesc un doritor sa preia contractul si sa iau cat vom negocia de la el ?
Traiesc cu impresia ca un cumparator cu banii jos l-as gasi mai greu... Avensis-ul nu este chiar cea mai cautata second-hand in Romania !
Din pacate pentru mine.
CatalinKRK
Pai asa te sfatuiesc si eu sa te gandesti: daca vrei sa o dai cash cu 18.000 sa zicem, si tu inainte trebuie sa platesti 10.000 sa inchei leasingul o pui la vanzare cu ambele optiuni:
- 18000 cash
- 8000 + preluare leasing.

Rezultatul e acelasi pentru tine (si ca bani, iti raman 8000, si cred ca si ca timp) si oferi 2 posibilitati cumparatorului, deci mai multe sanse sa gasesti unul.
Lucian_BV
HVB Leasing mi-a trimis calculul pentru inchiderea anticipata iar suma se ridica (cu accize,comision inchidere,TVA) la 15.670 euro.
Suma din pacate e prea mare pt. mine ca s-o achit asa ca singura sansa e sa gasesc un doritor sa preia contractul si sa-mi recuperez avansul (5960 + TVA).
Trebuie sa recunosc ca m-am intins mai mult decat puteam cu acest Avensis de 2.2 , pentru 12.000 km intr-un an (majoritatea in oras) era mai indicata o cilindree mai mica sau chiar un benzinar.
Asta e,omul din greseli invata.
Mergem pe motoare mai mici data viitoare...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.