Help - Search - Members - Calendar
Full Version: panda vs spark vs picanto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
R.V.28389
Salut!
Pt o masina de oras pt sotie (vine de pe Matiz, vrea masina mica=manevrabila, consum mic, benzina, de 3-4 persoane maxim, ieftina pt asigurari), as dori sa compar:
- Fiat panda 1.1 active cu ABS-EBD, AC, servo 7781 Euro CIP, 9259 DDP
- Chevy Spark 1.0 cu ABS, AC, servo (cred) 7100 Euro CIP, ..... DDP (dupa 1.01.07, nu mai stiu preturile DDP)
- Kia picanto EX base 1.1 GSL cu ABS- EBD, pret 7822 Euro CIP, DDP ca mai sus.

Retineri:
- serviceurile la asiatice sunt scumpe
- taxele la asiatice oricum sunt scumpe
- Panda- car of the year 2004, dar putine in Ro- de ce oare?
Chiar sunt putine lucruri despre Panda, oare chiar nu merita?

Multumesc de sfaturi,
RV
AlexTM
Eu votez pentru Panda, desi e singura cu care n-am fost niciodata.
Sa stii ca nu sint chiar putine in tara. Or fi mai putine decit Spark, dar nu decit Picanto.

Finisarile la Spark mi s-au parut mai bune decit la Picanto, unde materialele de plastic de pe bord arata "ieftin". Dar Spark e un Matiz, ce naiba... Mai bine-ti iei Matiz atunci, ca e cel mai ieftin.

Asa ca eu zic sa-ti iei Panda, pe criteriul subiectiv al aspectului smile.gif desi, la dotari similare cred ca e mai scumpa.
C Z R
Clar Panda, o masina mica, frumoasa, fiabila, fara probleme(stiu din service), service bun, manevrabila, consum mic, a luat premiu cu motorul de 1.3 70cp s.a.m.d
p.s. asta am vrut sa cumpar sotiei dar deja ar fi a 3-a masina si ... smile.gif))
sandman
si eu votez pt panda! consum mic, service ok
Cso96419
spark=matiz imbunatatit, nu e o varianta. picanto e ok, dar daca este panda atunci acesta. este o varianta super mishto, pe la noi nu stiu daca a aparut, cu motor de 100 de cai, arata foarte bine. e mai scumpa dar e draguta.
varianta optima pt rom 1.3 multijet
AlexTM
Ce poate sa fie dragut la un Panda de 100 de cai ??? E pentru obsedatii de putere :puke:

Dieselul de 1.3 ar fi intr-adevar idealul, dar ... e cam scump.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.