Help - Search - Members - Calendar
Full Version: acte inscriere SH 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai37944
Taxa de prima inmatriculare se discuta...poate va scadea.

Pe langa taxa de prima inmatriculare mai sunt totusi nelamurit cu alte taxe. Pt masina SH adusa din germania, ce acte mai trebuie facute?

Pana in 2007 era nevoie de contractul de vanzare-cumparare, certificat de ZOLL din Germania. La acesta se adauga certificatul EUR1, care era necesar sa dovedesti ca masina e fabricata in UE. Pe actul ala de ZOLL mai trebuiau ungurii sa puna o stampila ca sa iti poti recupera TVA-ul (unde era cazul).

Care ar fi actele de care mai e acum nevoie. Am auzit ca nu mai e nevoie nici de ZOLL nici de EUR1. E adevarat?

Cand se ajunge in vama romaneasca mai trebuie sa se intre pe la comisionarii vamali?

offf...curat-murdar !
Sisi73634
Nu mai ai treaba cu vamesii(romani,unguri,etc.). si nici cu comisionarii din vama,nu-ti trebuie nici certificatul de origine Eur 1.
Mihai37944
spunea cineva ca ar trebui un certificat de conformitate in cazul in care in brief nu e trecuta norma euro.

eu voi aduce un VW LT si nu e trecut nici un euro (masina e din 2003) dar am fost la RAR cu o copie dupa brief si aia au zis ca e euro 3 fara sa pomeneasca nimic de vreun "certificat de conformitate".

pana la urma...trebuie sau nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.