Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2 intrebari....mici :D
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
dragos95741
salut, am un opel astra caravan din 92 cu motor de 44 kw C14NZ.....ce euro e...1 sau 2?.....si cati cai putere are....pls ....mersi biggrin.gif
ciobanu48342
60 cp si euro 2
TLS-09
Hai cu Euro inteleg da nu ai talon la ea? Intreb si eu! biggrin.gif

L.E. Scuze ca m-am aruncat ca broasca in ciment dar acum am vazut ca probabil aveai dubii la transformarea KW in CP.
AlexTM
1 KW = 1.36 CP
Dar nu e subiect de versus (sau ... CP versus KW?)
Paul46623
QUOTE(GhitaTM)
1 KW = 1.36 CP
Dar nu e subiect de versus (sau ... CP versus KW?)

Asta in cazul PS. Daca e vorba de bhp conversia e 1 kW = 1.34 bhp.
AlexTM
Nu stiu ce este bhp (ceva ..... Horse Power, presupun)

coeficientul de 1.36 e din cartile de fizica de cind faceam eu liceul, acu 100 de ani smile.gif
Paul46623
QUOTE(GhitaTM)
coeficientul de 1.36 e din cartile de fizica de cind faceam eu liceul, acu 100 de ani smile.gif

Si e cel curent. Brake horsepower (denumit uneori si British horsepower, fiindca ei l-au inventat) nu mai este folosit in mod uzual decat de catre americani (si nici ei nu-l folosesc tot timpul).
A K U
Desigur, ca trebuia sa fie ei mai ... altfel si cu asta din moment ce au atatea lucruri diferite de oamenii normali biggrin.gif
chevy
Ultimele doua caractere din seria de omologare reprezinta norma de poluare. Daca sunt X1, X2...X5 este vorba de Euro 2, daca este cu E3 - reprezinta euro 3 samd.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.