Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Trusa" noului cod
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
eugen93201
"La vremuri noi, tot noi tovarasi !" :bandit:
In noua maculatura (sunt de acord cu multe lucruri), m-a deranjat art.8 (cap.II) unde spune despre dotarea autovehiculelor : trusa medicala de prim ajutor, triunghi reflectorizant si stingatoare de incendiu atentie : omologate
Domnilor nepoti ai lui stefan gheorghiu si preteni ai contabilului sef !!! sunt de acord sa-mi pazesc viata mea si a altor oameni. Dar nu sunt de acord cu "monopolul" ! Daca trusa medicala trebuie sa contina : foarfece cu varfuri boante, dispozitiv de respiratie gura la gura, pipa Guedel, deschizator de gura ... etc, conform indicatiilor lui Icsulescu, sunt de acord. Dar nu sunt de acord cu obligativitatea de a cumpara aceasta trusa de la Vesta (Soba Vesta ?!) un ic producator, un ic jefuitor !!! De ce sa cumpar acele foarfece de proasta calitate la un pret mare ? Ce sa fac cu o foarfeca care nu taie ?
Era foarte bine daca cineva (puteau sa fie si 100) sa produca gentuta din plastic cu inventarul imprimat pe ea. Puteam merge cu gentuta la orice farmacie sau la mai multe si o completam. Spun mai multe din cauza "grijei" ca sa traim bine : la cate farmacii mergem pentru o reteta "compensata" ?
Horia49540
total de acord cu tine, sunt nist hoti mari, si asta pt ca toti stam si nu zicem nimic :bash:
si as mai vrea sa stiu cati din soferi stiu sa foloseasca intr-adevar tot ce e acolo? la teorie s-or mai pricepe unii, dar la practica...recunosc ca si eu sunt afon biggrin.gif
Cosmin65397
salutare....
He he...m-am uitat in trusa originala de Laditza si in asta noua, pe care am dat o carutza de bani si e praf si pulbere la calitate...plasticu ala e un rahat, ma intreb cum au putut cei de la R.A.R sa dea autorizatie la asemenea rebuturi, nu cred ca pot sa dau prim ajutor nici la un caine lovit pe strada cu ce se gaseste in trusa aia dar'mite unui om....
A dat unu o bashinica acum o halim toti nu avem ce face.... blush.gif
bakhus70370
Aveti grija cu vesta.Vesta nu este obligatorie DECAT pentru autoturismele care depasesc 3.5 tone wink.gif
eugen93201
Tov. Academician Catavencu, inainte de rebeliune ai desoperit "duminica cu sot", "iarna" (un tembel spunea : "iarna nu-i ca vara") si "ratia de benzina". Ai dormit 16 ani, te-ai trezit - mai bine nu te trezeai :harhar: - si ai "descoperit" birul pe gropi, birul pe fum, birul pe polita verde ... Ai descoperit tot felul de "gaselnite" de a stoarce si ultimul pricajit de leu de la romanul amarat. Tov. Academician Catavencu iti doresc "sa traiesti bine" si sa-ti treaca prin cap ce i-a trecut si lui Bula !!!
booneK9
Si totusi, chiar daca vesta e obligatorie numai pentru camionagii, n-are cum sa-ti prinda rau. Ma gandesc la situatiile cand esti nevoit sa schimbi o roata noaptea. Te pazeste de belele. Asa ca chiar daca nu e musai, luati cu voi asa ceva. Eu unul am doua: prima mi-am cumparat-o ca n-am citit atent legea si a doua am primit-o cand mi-am incheiat asigurarea pe anul asta.
Matei93575
Salut! Parerea mea este ca vesta chiar este utila in schimb e o porcarie sa te oblige sa cumperi celelalte prostii care nici nu se gasesc.Mai demult un set complet(trusa medicala,extinctor,triunghi reflectorizant) costa 80 de RON.Acum doar pt o trusa se cere 60 de RON.Nesimtire dar din pacate asa e in tara noastra.Se tine cont de orice numai de oameni nu... :wave:
eugen93201
QUOTE(eugen93201)
Daca trusa medicala trebuie sa contina : foarfece cu varfuri boante, dispozitiv de respiratie gura la gura, pipa Guedel, deschizator de gura ... etc, sunt de acord.

Se putea omologa (care produs de pe piata este neomologat ?!!!!), o gentuta pe care era tiparit ce trebuie sa contina !!!! Asta in ideea de a fi toti uniformizati !!!! de a avea aceeasi gentuta. Cu aceasta gentuta mergeam la orice farmacie si-mi cumparam toate produsele !!! De ce ? Pai saream peste escrocul care cumpara gentuta, cumpara produsele farmaceutice si apoi escrocul isi ia si el partea "leului".
Dragos56563
De asta ma pling si eu... Oare prin faptul ca ne obliga sa cumparam niste produse de la firma Vesta Investment nu incalca legea ? Avem oare printre noi niste avocati ?

:wave:
eugen93201
Dragos, pe mine ma deranjeaza escrocheria, monopolul de Haita. Nu am avem avocati ! Majoritatea sunt in parlament, unde sforaie, unde trag sforile, unde isi aranjeaza viitorul de aur pentru nepotii lor ! Astazi tu traiesti foarte bine, peste 4 ani urmez eu la ciolan. Ai uitat cum ne facea Brucan ? Pe asta mizeaza nepotii lui stefan gheorghiu !!!
eugen93201
Desteapta-te romane ! band.gif
Englezul spune: "Sunt prea sarac ca sa ma imbrac ieftin". Eu am cumparat Lada pentru ca atatia maruntei aveam; daca aveam "lei" cumparam Audi ! Voi ati cumparat Lada pentru ca va lipsea din colectie? Da?, atunci vorbesc singur! Cate taxe platesc? 1. Impozit 2. RCA 3. Taxa pentru "aici sunt banii vostrii !!!" Ce primesc in schimb? Gropi (pentru a-mi defecta si mai tare masinuta), codul-hiena, politisti (unii caini, altii lupi), stres, picioare in ... De ce? Pentru epurare !!! Sunt prea multe masini pentru soselele anilor '70 si multe vechi (in Anglia nu sunt considerate asa). Manechinul vrea sa se imbogateasca in 4 ani cat altii in 40 de ani!
eugen93201
"Povestea monopolului
Trusa sanitara auto a fost motiv de suparare pentru importatorii de asemenea produse. La inceput, acestea, impuse de Codul Rutier, au fost furnizate de Vesta Investment, societate despre care se afirma ca ar apartine fiului unui fost secretar de stat din Ministerul Transporturilor, care a lucrat si sub ministeriatul lui Traian Basescu. Protectia sa politica poate fi justificata si de donatiile la vedere (publicate in Monitorul Oficial), catre PD."
citat din www.sfin.ro , NU din "scrisoarea pierduta de goe" si gasita de blonda gat-codas.
eugen93201
"Potentialul afacerii
In Romania sunt patru milioane de autovehicule inmatriculate, iar numarul creste. Daca luam in considerare pretul total al accesoriilor obligatorii, rezulta ca fiecare sofer cheltuieste 110 lei pe trusa medicala, extinctor si triunghiul reflectorizant. La costul minim al fiecarui articol mentionat. Asta inseamna o piata „dedicata“ in valoare de 440 milioane lei! Sau 125 milioane euro! "
citat din www.sfin.ro , Nu din "din scrisoarea pierduta de goe" si gasita de blonda gat-codas.
Andrei96655
Salutare.... vreau sa spun si eu ca acuma o saptamana miam luat o trusa medicala si un triunghi.. stingator nam gasit...si vanzatoarea ma asigurat ca sunt omologate..in fine.. si ajung acasa si aflu cu stupoare.. ca nus omologate si am dat si 80 de lei pe amandoua :minigun: :bash: acuma.... oare o sami deie politia amenda? cate taxe si cate tiganii sunt mai bine... bicycle.gif cu bicicleta biggrin.gif
Horia49540
pai acuma du-te si da-i in cap cu ele la propriu si dup-aia ia-ti si banii inapoi
daca nu, suna la protectia consumatorului
pune-o sa dea si o declaratie si dup-aia :bash: :bandit:
Andrei96655
wallbash.gif mas duce da acuma am aflat ca e buna trusa(e nemteasca) si cica astea care vin acuma din UE nu trebuiesc omologate...am desfacut-o si e completa.... hmmm cine o stii ...si apropo.. magazinu e la vro 40 de km de mine.. numa acolo gasisem... e cam greu sa merg blush.gif
eugen93201
QUOTE(eugen93201)
"Potentialul afacerii
In Romania sunt patru milioane de autovehicule inmatriculate, iar numarul creste. Daca luam in considerare pretul total al accesoriilor obligatorii, rezulta ca fiecare sofer cheltuieste 110 lei pe trusa medicala, extinctor si triunghiul reflectorizant. La costul minim al fiecarui articol mentionat. Asta inseamna o piata „dedicata“ in valoare de 440 milioane lei! Sau 125 milioane euro! "

Quod erat demonstrandum
Libertas est potestas faciendi id quod jure licet
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.