Help - Search - Members - Calendar
Full Version: interes!pot evita taxele?merita sa circuli cu numere straine
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
daniel88712
ma tot gandesc cum sa fac. mi-as cumpara o masina cu euro2 din germania sau spania, dar se pare ca taxele toate ajung foarte mult in momentul de fata
atunci m-am gandit sa ma duc acolo, am niste prieteni care m-ar putea ajuta in felul urmator. sa cumpar o masina cu vreo 1000 eur (gasesc ceva bunisor) si mai platesc acolo asigurare pe numele proprietarului si cu procura prin notariat sa pot circula in romania.
1. cat este de buna solutia asta?
2. stiu ca inainte de integrarea in ue un prieten al meu care avea un audi80 trebuia la 30 de zile sa iasa din tara si sa se intoarca
3. o astfel de masina se poate inmatricula peste vreo jumatate de an daca o iau si o aduc in tara si circul cu numere straine pana mai vedem ce fac guvernantii nostri?
4 stiti exemple concrete? ma tot uit si la anunturile cu masini de la noi si au tot aparut masini faiine si ieftine dar cu numere valabile pana la data...
5 ce parere aveti?
marius68582
Anul trecut am tinut in tara 6 luni o masina inmatriculata in strainatate(era pe numele meu).Oficial trebuie(ma rog,asa era anul trecut) sa iesi din tara la 90 de zile,nu la 30.
Problema este ca daca faci un accident,chiar daca esti asigurat,politistii iti vor spune(pe buna dreptate) ca esti in ilegalitate pentru ai depasit cel 90 de zile.
Da,legea spune un lucru,si anume ca dupa o anumita perioada masina trebuie inmatriculata,dar daca nu ai ghinionul sa te opreasca acelasi militian in fiecare saptamana,cine va putea spune cand ai intrat tu in tara cu masina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.