Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina vs. motorina (G35 vs. BMW 530d)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
victor71773
Am urmatoarea dilema: BMW 530xd sau 2007 Infiniti G35x (chiar daca sunt din clase diferite).
- BMW are atractia unui motor diesel performant, este mai mare si are valoare de revanzare mult mai buna. In schimb sunt pline soselele de seria5 - un dezavantaj din punctul meu de vedere.
- G35 modelul 2007 este pentru mine mai exclusivist, deci mai atragator.
- ca preturi: probabil cu tot cu taxe etc. aproape la fel, poate putin mai ieftin Infiniti.
Intrebari:
1) cat de mult se merita sa iei un diesel, cu dezavantajul zgomotului si al dinamicii mai slabe (dar cu avantajul costului mai redus in exploatare), fata de un "benzinar" (mai multi cai putere, silentiozitate, stil dar cost mare de exploatare)?
2) Prin ce credeti ca se deosebeste noul G35x fata de Subaru Legacy 3.0? Adica, merita sa renunti la al doilea pentru primul?

Victor
------------------
Subaru Legacy 3.0 245 cp
Roland96767
Parerea mea e ca 530xd este varianta geniala.Eu personal am 530d (2001)si 730d (2004). Zgomotul motorului este ca si la benzina chiar are un sound placut, sa nu vorbim de cuplu motoruli care bate multe masini pe benzina cu motor de 4 l V8, consumul la condus sportiv ca. 10 L real iar la normal cca. 8,5 L. Iar daca nu iti ajunge puterea motorului ii pui un chip-tuning cum am facut si eu si cuplul creste cu 30%. Sper sa-ti fie de ajutor argumentele ca sa te decizi pt. BMW, este o masina adevarata.
_Constantin_
Nu comentez decat un aspect... ia-ti masina pt ca asa iti place nu sa fie singura din tara. Cu cat e mai rara cu atat de mai greu de reparat. In romania inca nu s-au scolit niste mecanici competenti in "japoneze" deci mai bine mergi pe 530D, nu ai cum sa dai gres.

Nu merita sa dai Subaru pe Infinity, poate cu BMW e alta discutie dar 3.0 ala de la subaru isi face toti banii.
Lucian55
Am avut eu 530xd, si iti spun ca este mai iute decat 530i.
Cu consumul nu o sa ai probleme, are consumul unei masini de clasa medie pe benzina. Variaza intre 10 si 16 % dar acestea sunt valorile maxime pe care leam putut scoate eu, de obicei consuma 12%.
victor71773
Lucian,

Cum se comporta 535d in comparatie cu 530xd?
Eu avand acum AWD de la Subaru sunt un fan al tractiunii integrale - ce te-a facut sa renunti la 530xd pentru 535d?

Victor
------------------
Subaru Legacy 3.0AT
Mikidutzaa
Cred ca un accident l-a facut daca imi aduc bine aminte din alte post-uri smile.gif
Lucian55
Un tip cu palarie de paie in cap cu o dacie papuc 1.9D.
Din cauza lui a trebuit sa schimb masina smile.gif
535-ul inca nu a venit, urmeaza sa vina in februarie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.