Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum mare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Gabriel96847
Am o skoda fabia 1,2 care imi consuma 10.5-11 l/100 km( de aprox.6 luni..)...............si ma intreb de ce imi consuma ...totusi asa de mult chiar daca merg bara in bara pe aproximativ 4,5 km pana la servici/?.Poate ma ajuta cineva?La motor de 1,2 mie mi se pare ca imi consuma f.f.mult.Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?Multumesc
bicycle.gif
DORU
Raspunsul ti l-ai dat singur, fara sa vrei: pe o distanta atat de scurta (4,5km), intr-un anotimp rece, motorul abia apuca sa se incalzeasca. In plus, afisajul BC (presupun ca asa ai ajuns la consumul mentionat...) este relativ pana cand isi intra BC in parametri. Acest lucru insa se intampla dupa minim 20km, uneori si 30km. Deci pt un consum real inceraca plinul la pompa. 1.2 HTP nu ar trebui sa treaca de 10% real in traficul infernal din Buc.
serestely94734
Pai daca nici nu incalzeste motorul cat vrea sa-i consume??? :bandit:
ovi93268
QUOTE(Gabriel96847)
Am o skoda fabia 1,2 care imi consuma 10.5-11 l/100 km( de aprox.6 luni..)...............si ma intreb de ce imi consuma ...totusi asa de mult chiar daca merg bara in bara pe aproximativ 4,5 km pana la servici
bicycle.gif
In tot acest timp (aprox. 6 luni ) cum spui tu , nu ai mai facut si alte drumuri mai lungi pentru a vedea consumul real ? Dupa cum ti-a spus si Doru pe distante asa de scurte si pe timp de iarna consumul e mai mare ...
Attila62140
Dealtfel chiar si in cartea masinii scrie ca nu sunt recomandate deplasarile pana la 4km. Nu ca ar pati ceva masina, dar rezultatul il constati si tu.
TLS-09
De fapt in timp si patesti ca uzura motorului creste.Ar mai fi ceva, la 4 km chiar e o placere plimbarea pe jos.
Daniel65671
Gabriel,

Eu am debutat cu Skoda din semnatura anul trecut, in noiembrie si consumam in Bucuresti 12 l/100 Km, de acasa la servici avand 5 Km pe care ii faceam in 15 minute.

Si eu m-am mirat si am intrebat pe toata lumea daca e normal. Raspunsul a fost ca masina e noua si se mai lasa motorul si ca era frig si distanta sau timpul prea scurte pentru a functiona in regim normal.

Ulterior consumul s-a mai redus la 10-11 l/100 Km si chiar la 9 l, in functie de trafic.

Dar o constatare surprinzatoare, in aparenta doar: mergand in oras cu viteza a 4-a, adica subturat, consumam mai mult decat mergand cu a 3-a, mai turat. Explicatia? Motorul se simtea mai bine de la 3000 de turatii in sus.
Gabriel96847
QUOTE(DORU)
Raspunsul ti l-ai dat singur, fara sa vrei: pe o distanta atat de scurta (4,5km), intr-un anotimp rece, motorul abia apuca sa se incalzeasca. In plus, afisajul BC (presupun ca asa ai ajuns la consumul mentionat...) este relativ pana cand isi intra BC in parametri. Acest lucru insa se intampla dupa minim 20km, uneori si 30km. Deci pt un consum real inceraca plinul la pompa. 1.2 HTP nu ar trebui sa treaca de 10% real in traficul infernal din Buc.


Multumesc,se pare ca aveti dreptate!Afara intradevar merg cu 5-6%.Voi merge mai des la benzinarie.........deh! :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.