Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Planetara Punto 2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Eduard46373
Am capul planetara dreapta uzat.
La Fiat-Perugia auto 500ron un cap de palnetara,la augsburg 1000 in alta parte ....ioc.Avand in vedere ca pt un pasat costa 350 ...aveti idee pe unde gasesc mai ieftin.
LA mag de piese auto au in actaloage/calc pt mai toate modelel de fiat mai putin pt 1.3 multijet.
Am inteles ca acum fiat Punto Clasic se mai fabrica in turcia,oare sa vb cu cineva care are drum incolo la vara???
Desi eu as vrea sa il schimb cam in martie dar la salariul meu...daca dau 500 pe el mai astept inca o luna sa am bani si de schimbat!
Cipp
Nu merge rectificata planetara?
Eduard46373
O sa ma interesez,astia la Autoitalia(Perugia) au zis ca trebuie schimbata de urgenta si nu poate sa imi garanteze cat mai merg cu ea,dar face zgomot decat cand iau volanul maxim stanga si face asa de ...10-12 luni.
Ai idee de vre-un atelier de rectificat bun pe undeva???
Ionut45405
Punto nu se face in Turcia! Cap de planetara oricum nu as lua de la magazinele de la Stanbul! Rectificatul e pt Dacia cu tripode, nu pt articulatiile de tipul astora de la - sa zic asa - masini! Eu l-as lua de la reprezentanta ca macar iti da si garantie reala!
Eduard46373
PUnto Clasic,care se fabrica acum nu se face in Turcia???Da unde???
Atunci inseaman ca doar mototrul este produs acolo.
Am intrebat la rectificat,la masini straine capul de planetara il schimba nu ii face nimic,dar nu au pt modelul asta,am intrabat la 4-5 ateliere de asa ceva!
LA reprezentanta imi da garantie decat daca le monteaza ei ,altfel nu si de cand cu ambreajul m-au cam rupt cu manopera de la reprezentanta,asa ca ma gandesc serios sa o montez la un service mai ieftin sau chiar eu,ca de inainte am avut Oltict,daca imi aduc eu bine aminte!
Probabil ca original,dar ...nu prea am bani acuym probabil ca prin martie,daca nu o ceda pana atunci,oricum pana o sa am bani mai caut poate gasesc mai ieftin.
Dupa cum am zis ,mi se pare groaznic ca sa nu mai zic josnic ca lao masina de semilul:PAsat 2004 sa gasesti o planetara(cap deplanetara) cu 3000-350 lei cu tot cu montat si la una din clasa mica sa nu reusesti nimic!Sincer....ma doare sufletul de cati bani am bagat intr-un an in ea numai cu reviziile:ulei,filtre,placute,reglat frane,..etc,nimicuri dar care intr-un an daca fac socoteala au costat de mau rupt!
Ionut45405
Nici motorul nu se fabrica in Tr, Punto se face in Italia. Din pacate asta nu e neaparat un avantaj...
Panda se fabrica in Polonia, Albea si Doblo in Turcia.
Eduard46373
QUOTE(Ionut45405)
Nici motorul nu se fabrica in Tr, Punto se face in Italia. Din pacate asta nu e neaparat un avantaj...
Panda se fabrica in Polonia, Albea si Doblo in Turcia.

Hei...motorul multijet de 1.3 se fabrica in trucia,asta in 2004 se facea sigur 100%,hai ca o sa caut pe net si va zic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.