Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vazelina in planetare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
Ionut95379
De care vezelina sa pun in planetarele de Dacie? blink.gif Exista una speciala sau oricare e buna?
TLS-09
Da, exista vaselina cu grafit.Se pare ca este cea mai recomandata pentru ce doresti tu.
marius96537
poti sa pui orice fel de vaselina decat deloc!
Ionut95379
Pai eu trebuie sa cumpar maine si m-am gandit tot de care am mai avut: cu calciu parca din Bulgaria cu un rulment pe cutia de metal. E buna de aia cu calciu? :wave:
TLS-09
In mod normal merge orice fel de vaselina ungerea fiind asigurata cata vreme burduful tine vaselina si impiedica patrunderea prafului, apei etc.Eu am recomandat grafitata pentru ca este cea mai buna pentru asa ceva.
Ionut95379
Ok daca de-aia mi-ai recomandat de-aia cumpar. Ca am desfacut bucatele ambele planetare sa schimb burdufurile inspre roti si le-am spalat cu benzina bec si acuma trebuie sa le si pun la loc unse cum se cuvine si cu burdufuri noi inspre roti.
Merci mult de ajutor :wave:
Cipp
Sper sa nu fie prea tarziu: foarte buna este vaselina de la MOL, in cutie gri, aia cu calciu am avut si iraniana si bulgareasca si se face foarte repede pasta probabil din cauza calcifierii... Oricum, nu pune vaselina in exces fiindca... PAF! la caldura si iti pocneste burduful. Succes!
Ionut95379
De o jumate de ora am luat vaselina grafitata (scrie pe ea Iran blink.gif ). Ala de acolo o zis ca asta ii buna si chiar scrie pe ambalaj ca-i buna pentru "planetare, axele cardanice, pivoti, arcuri, etc". Cata vaselina sa pun in planetare? Sa umplu capul de metal unde ii tripoida ochi? Sau sa pun si in burduf? Sau oricum e bine numai nu prea multa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.