Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ATV/motociclete - taxa de prima inmatriculare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai37944
Stie cineva daca taxa de prima inmatriculare se aplica si la ATV-uri?

Ce alte taxe se platesc pt un ATV si cam care e procedura de urmat la introducerea lor in tara (second)? Este la fel ca la autoturisme?
marius96537
taxa de inmatriculare se aplica la orice auto sau moto care depaseste 49 cmc si in plus de asta mai trebuie sa platesti si t.v.a. aferent valorii!
Sisi73634
QUOTE(marius96537)
taxa de inmatriculare se aplica la orice auto sau moto care depaseste 49 cmc si in plus de asta mai trebuie sa platesti si t.v.a. aferent valorii!


Nu am gasit in codul fiscal pe 2007 ca trebuie platit si TVA-ul aferent taxei speciale,dar daca este asa cum spui este nasol.
Potrivit Normelor, taxa nu se va aplica nici motocicletelor cu o capacitate cilindrica de sub 250 cmc.
Mihai37944
Pt Marius.

te referi la TVA-ul aferent taxei? Eu cumpar ATV-ul de la persoana fizica, deci nu platesc TVA in Germania. Sper ca nu trebuie sa platesc aici vreun TVA la valoarea ATV-ului.
MIHAI55438
Ai adus vorba mai devreme de faptul ca pt motocicletele mai mici de 250cmc nu tre' platita taxa.... poti sa imi spui si mie ce articol si din ce norme prevede asta sa am o baza de certa cu niste militieni!!! :bash: saru'mana anticipat
George89725
Am vazut ieri, o emisiune foarte interesanta desprea aceasta taxa.Acolo doi domni (unul de la rar si altul nu mai stiu) au spus ca motocicletele si ATV-urile nu se pot inmatricula deocamdata deorece acestea nu au o norma de plouare (E) si astfel nu tine formula dupa care se calculeaza taxa la masini.In concluzie nu (cred) ca se pot inmatricula moto si atv-uri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.