Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio Extreme 2004 vs. masina noua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
eddie
M-am trezit pe cap cu un prieten(si vecin pe deasupra),de care nu mai scap sa-i vand Renault-ul Clio.Am picat noi de comun acord la un pret in jur de 8500 Euro,dar acum intrebarea este,cu ce il inlocuiesc ? Merita sa-l dau oare ?Masini e OK,sunt multumit de ea.Imi place si mie sa-mi schimb masinile,dar chiar asa,am deja 8 in 12 ani ?! De 3 ani nu le-am mai schimbat,cred ca a venit timpul.... biggrin.gif
Poate ma puteti ajuta voi ci niste idei si niste preturi.
In concluzie,am nevoie de o masina noua,de oras,dotata,cat de cat economica .
Primele doua modele la care ma gandesc sunt Toyota Corolla,nu stiu inca daca HB sau sedan si Mazda 3,la fel.
Ce parere aveti,merita sa dau masina care are 2 ani jumate si 21.000 de km. si a avut pretul de noua 12.670 Euro si sa mai dau niste bani pentru una mai ......scumpa ? biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Pai tu stii daca iti poti permite diferenta. Normal ca ar fi mai bine cu una noua, dar...sa tradezi tu cauza franceza??? blink.gif C4, 307, Megane...ce-au? Si decat Corolla, mai bine astepti Auris. Sau Corolla noua, sedan. Oricum, daca faci in 2 ani si ceva doar 20000 km, benzina ar fi mai potrivita.
Otto73
Dar de o Astra ce zici?
_Constantin_
Pe scurt da.
HalbaSus
Eu as merge pe mazda3 pentru ca:
- arata mai bine (mult mai bine dupa parerea mea dar e doar o parere subiectiva)
- performante dinamice mai bune (clar mai sportiva)
- vezi mai putine pe strada...
RUE
e adevarat ca mazda 3 sunt muuult mai putine si decat avensis si corola in romania. nu stiu daca mazda 3 nu echivaleaza la pret pe avensis.
daca vrei sa schimbi dupa 2 ani o masina cu 20 000 km inseamna ca ai niste bani cu care nu prea ai ce face. cu masina aia noua vrei sa mergi sau la fel sa faci acte de caritate cu vecinii?
daca ai cu ce sa mergi si nu o folosesti atat eu zic ca mai poti merge 2 ani cu ea linistit.

altfel la pret mai mic imi place astra h ca sa fie peste clio sau poti chiar clio 3 daca esti fan. daca vrei mai mult de atat o sa urci in bani.
ncristi
Daca n-ai nevoie de altceva mai mare de ce sa o dai blink.gif ... nu cred ca merita.

Masina arata super OK, consumul este excelent si ca fiabilitate sta bine.

Eu ma gandesc la buy back dar de cate ori sunt aproape convins parca cineva ma opreste smile.gif...cred ca ratiunea... sau nevasta-mea :angel:
Adrian
un prieten de familie are un clio 1.5 dci cu 80 cp a lui. de la servici are un opel corsa 1.4 16V cu 90 cp. el este mult mai incantat de opel.

asa ca daca pana la urma vinzi renault-ul merita sa te uiti si sa ii faci un drive-test la un opel corsa.
sandman
e masina o dai cu un pret ok. dar poate iti iei tot un clio. sau un 207.
eddie
Opel Corsa sau Astra Classic,categoric nu! Classic-ul este model vechi,Corsa a mai pierdut odata la alegerea din 2004 in fata lui Clio.
Nici Peugeot-ul ,nici Citroen-ul nu ma conving sa schimb Clio-ul.Ambele le vad cam pe aceeasi treapta calitativa. Sau in sfarsit,doar pentru asa o mica diferenta,nu merita efortul.
Despre noul Clio,ce sa va spun,ca am mai multe dotari pe cel actual ? biggrin.gif

P.S.
A fost azi vecinul in targ cu masina pe care o are(un Ford Ka din 2001 cu 130.000 de km.) si nu prea isi ia pe ea cat a crezut,5000-5500 euro,ci numai vreo 4500....si cica a vazut Renault-uri Clio(cica la fel ca al meu)la 7000 de Euro si ca mai are rabdare ca masinile sunt prea ieftine acum.
Eu stiam ca vrea o masina buna,sa-i stie istoricul,sa nu isi ia teapa,am zis sa-l ajut si i-as fi dat-o,dar acum nu i-o mai dau nici cu 9000 de Euro ! :argue:
O astepta ca a lui sa creasca la pret si a mea sa mai scada ? :bash:
Sunt super-multumit de ea,chiar ma durea capul gandindu-ma ca nu stiu cu ce sa o schimb.... biggrin.gif

Multumesc celor care mi-au raspuns si mai ales lui ncristi care mi-a spus sa nu merita sa o dau ! :wave:
Baby Blues
Incearca un drive test cu Hyundai Accent biggrin.gif .
mike.omega
Cand te hotarasti sa dai masina(da un semn tongue.gif ) mai bine te reorientezi spre Yaris. Masina de familie exista, este necesara masina de oras smile.gif
Diferenta, la dimensiuni, intre Zafira si Mazda3 sau alta compacta e mica asa ca va fi la fel cand cauti un loc de parcare biggrin.gif
eddie
Pai cu Zafira chiar nu am treaba la parcari,pentru ca e mai scurta decat multe masini,are 4317 mm,de exemplu,este cu 20 de cm mai scurta decat o Skoda Octavia berlina,care are exact 4511 mm. !

Mie imi place noua Toyota Corolla sau Toyota Auris,dar cea din urma inca nici nu au aparut in Europa,am auzit ca prin luna februarie... :angel:
Bogdan-223
Honda Civic? Sau e mult prea scumpa...
T u d o r
E indecent de scumpa. biggrin.gif Altfel, o masina senzationala, cu care nu ai nici o sansa sa treci neobservat.
ncristi
QUOTE
E indecent de scumpa.


Asa este...perfect de acord cu tine. Indiferent ce socoteli ai face (fiabilitate bla, bla...) tot nu-ti ies socotelile. Exorbitanta....

Fiabilitate?...symbolul urmeaza sa fie dat si in 80k i s-au schimbat 2 bilete de directie si pompa de apa (bileletele au costat 1.2 mil si pompa de apa 1.5 mil...adica in 80k s-a bagat in masina sub 100E ) iar la megane in apropae 50k 2 bielete de directie care costa 1.3 mil ambele.

Asa ca daca nu-ti doresti neaprata masina atunci nu prea merita...sau merita daca o iei pt tot restul vietii smile.gif
sandman
nu stiu ce asteapta vecinul tau, dar preturile la masini o sa SCADA nu o sa creasca in nici un caz. e norocos si daca ia 4500 pe ea, la cati km are...
eddie
A dat 5800 de euro pe ea in ianuarie 2006,dar atunci era OK si avea 110.000 de km.Acum geamurile electrice nu mai functioneaza,a/c-ul si ala merge cand vrea el,amortizoarele pe fata le-a schimbat,dar mai trebuie si cele de pe spate.Sa dai si masina naspa sa vrei si pret bun,mai greu.

Iar eu cred ca masina mea nu merita vanduta si valoarea ei este chiar mai mare decat vorbisem, pentru ca am vazut un Clio Campus(pack autentique) de vanzare inmatriculat in MH,cutie automata, cu 55.000 de km si motorizare benzina 1,4 98 c.p.la 8000 de euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.