Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Triunghiuri reflectorizante,trusa medicala,extinctor,vesta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
Adrian
am fost astazi la un magazin de piese auto ca sa cumpar 2 veste reflectorizante care o sa fie obligatorii din februarie ( asa se aude ).
in fata mea era o persoana care a cumparat 2 triunghiuri pentru aceeasi masina, dupa ce am intrebat cei de la magazin au spus ca din martie o sa fie obligatoriu sa ai 2 triunghiuri! e adevarat? in codul rutier ( cel nou ) am citit ca e nevoie de un singur triunghi. ce sa fac ? mai cumpar inca 2 triunghiuri?
Sisi73634
In tarile din vestul Europei ai nevoie doar de un triunghi si o vesta,nu cred ca noi v-om fi mai destepti.

_________________________________

Focus TDCI 116 CP
Focus TDCI 100 CP
Focus TDDI 75 CP
marius96537
conform noului cod rutier ai nevoie de;vesta reflectorizanta,triunghi,stingator,trusa medicala.doar cate una din fiecare!dar nu strica sa ai 2 triunghiuri pentru cazul cand esti in pana si trbuie sa semnalizezi oprirea intr-o curba cu un triun.in fata si unul in spate!
nu numai pentru controlul de politie sant bune aceste accesorii!
James Kilowatt
Legislatia un e inca uniforma. In spania trebuie 2 triunghiuri. In Frata nu e inca obligatorie nici vesta nici stingatorul. In Italia si Benelux sunt obligatorii ambele, insa doar un singur triunghi. E inca babilonie si in vechea europa smile.gif
ion96704
este cea mai mare prostie ca in decurs de cateva zile se si aplica legea si se pune si n practica (adica la 1.12.2006 se da ok-ul si la 1.012007 se pune in aplicatie)macar trebuia sa lase timp pt oameni sa le cumpere. In magazine la noi in oras nu mai sunt asa ceva de ceva vreme. Iar daca merg cu masina ma iau pretenii nostrii la intrebari... asa ca mai bine merg pe jos. si cei dela firmele le leasing nici macar nu iti dau asa ceva la masina trebuie sa le iei separat, nu intra in pretul masinii
:minigun:
TLS-09
Pai legea se pune in practica si se aplica de la publicarea in Monitorul Oficial (daca in cuprinsul ei nu prevede o data diferita de intrare in vigoare).
In plus Codul rutier a fost indelung mediatizat inaintea intrarii in vigoare.
In concluzie nu poate fi invocata aceasta scuza ci mai degraba mentalitatea noastra a romanilor care nu am cumparat cele necesare ci am lasat pe ultima zi totul.
Adrian
cu exceptia vestei celelalte ( triunghi,extinctor,trusa ) erau obligatorii si in vechiul cod, asa ca da nu este o scuza.
deci se pare ca al 2-lea triunghi este doar un zvon aruncat de cei de la magazine ca sa vanda cat mai mult!
tommy59961
dar cu trusa medicala cum e...? singurele din romania autorizare
RAR sunt alea vesta invest.
eu, care am trusa venita cu masina din germania, autorizata in germania( si in UE), pot lua amenda ca nu e autorizara RAR...? ca de la TV asa ceva se intelegea.
Cso96419
o parte din ele oricum erau obligatorii si pana acum, deci nu vad problema
referitor la triunghi este nevoie de cel putin unul (1), dar daca vrea cineva poate sa cumpere cate vrea.
Adrian
@ tommy, cred ca e ok trusa daca e dupa standartele europene.
alcris01
Vesta reflectorizanta nu este obligatorie pentru detinatorii de autoturisme.
Adrian
si eu stiam la fel, adica e obligatorie doar pentru cei care au camioane.
dar i-am vazut pe multi ca au veste desi au masini mici
Andrei Suzuki
Tocmai am urmarit un reportaj in care un nene de la politie zicea ca autoturismul trebuie dotat cu triunghi,trusa medicala si stingator. Numai conducatorii autovehiculelor cu masa de peste 3,5T sunt obligati sa poarte veste reflectorizante atunci cand efectueaza reparatii la autovehiculele aflate pe partea carosabila.
Cei ce nu au in autoturism vesta,triunghi si trusa primesc 4,5 puncte amenda.
r4mp
vroiai sa zici stingator nu vesta :angel:

in fine, asta inseamna cat mai multe tampenii care se plimba prin port-bagaj. si pt ca eu unul m`am saturat de pungi prin portbagaj, aveti idee pe unde s-ar putea gasi un fel de " plasa universala " cum exista la unele masini ? nu imi vin acum in minte la ce marci am mai vazut treaba aceasta, si nici nu gasesc o poza exemplificativa
DORU
QUOTE(Andrei Suzuki)
Cei ce nu au in autoturism vesta,triunghi si trusa primesc 4,5 puncte amenda.


In "Gandul" de azi e un articol care specifica ca nu se penalizeaza decat cu amenda. Deci nu si pct penalizare!
Mariustom
Tocmai, Doru, Andrei se referea la puncte de amendă nu puncte de penalizare. Atenție, în noul Cod Rutier sunt două feluri de puncte.
Punctul de amendă reprezintă 10 % din salariul minim pe economie. smile.gif
DORU
Ai dreptate! Mea culpa... arigato.gif
eddie
Mi-am permis sa schimb putin titlul topicului,pentru a putea discuta mai pe larg despre situatia neplacuta in care sunt soferii acum datorita crizei de extinctoare,truse medicale si triunghiuri reflectorizante omologate RAR.

Codul rutier spune ca numai la masinile peste 3,5 t este obligatorie vesta reflectorizanta.


Am gasit la magazile din Pantelimon(fostul Dacia) o trusa medicala de culoare albastra,germana,omologata in Germania si cica si de RAR.Pretul era 60 de lei si magazinul dadea o copie cu raspunsul RAR-ului la cererea facuta de firma importatoare pentru omologare ca trusele sunt omologate RAR.Foaia xeroxata avea antetul RAR si era stampilata si semnata de directorul de la RAR.Timbru holograma nu avea,dar era interesant termenul de valabilitate,de 4 ani,pana in anul 2011,in loc de 18 luni cat are o truca ,,Vesta'' cu timbru RAR !
Care este parerea voastra ?
De extinctoarele care se vand in targ si sunt din Bulgaria ce stiti ? Stiu ca firma ,,Vesta Invest'' are filiala si in Bulgaria,dar nu stiu daca acestea sunt ale lor.Au omologare RAR ?
Ca noi stim cand dam de Garcea....nu o scoatem la capat prea usor !
Chiar sub pod la Otopeni isi faceau de lucru cu aceasta verificare,unde culmea,ATENTIE .....este sediul firmei ,,Vesta Invest'' si am auzit ca au si un magazin de desfacere.Adica te duci chiar in gura lupului !
Mariustom
Salutare :wave:
Pun și eu o întrebare: cei care nu au extinctor (printre care mă număr și eu blush.gif ) pentru că nu au găsit, mai ales că eu caut din acela reîncărcabil, ce motivație plauzibilă prezintă organului în cazul unui control ?
mike.omega
Ca traim in RO si asta ne ocupa tot timpul :minigun:
Eu am incetat sa imi mai bat capul cu deciziile din tara asta si m-am gandit la siguranta mea smile.gif asa ca mi-am comandat "kit"-ul ajuns deja celebru, cu tot cu stingator reincarcabil, abia astept sa vina!
eddie
Da-ne si noua o adresa ceva....la firma aia de la Satu-Mare sau direct la astia de la Vesta ?
Imi trebuie si mie 2 extinctoare,un triunghi,o trusa medicala si un kit de componente sanitare pentru asta.Cat timp dureaza pana o aduce ? Astia de la Vesta livreaza numai la firme si in plus de asta nu au pe stoc extinctoare si kituri de trusa.
Cred ca am sa incerc sa apelez la ajutorul cuiva care are o firma.
Mariustom
Mike, crezi că merge varianta ta cu un organ? Mai ales că eu nu am de ce să cumpăr tot kitul, deoarece restul le-am primit odată cu mașina smile.gif, doar extinctor îmi mai trebuie :evil:
mike.omega
@Eddie: eu am apelat la o cunostinta cu magazin de piese auto, restul e poveste si o vorbim pe YM smile.gif
@Mariustom: si eu am trusa medicala si 2(doua!!!) triunghuri in portbagaj dar cand a fost tata cu masina la RAR aia au zis ca nu-s bune.... blink.gif
Intre timp am desfacut trusa medicala ca m-am taiat usor cand ma jucam cu niste fiare ca altfel si in ziua de azi era nedeschisa smile.gif
Dar repet! traim in RO si trebuie sa ne obisnuim :minigun: :bash: :brave:

PS: parca prin codul rutier scria ca fiecare masina noua trebuie sa vina dotata cu trusa, triunghi, stingator(aici nu sunt sigur....) bicycle.gif
gabi4
cica vesta reflectorizanta e obligatorie doar pentru vehicule cu masa >3,5 tone biggrin.gif
mike.omega
Si daca iti cumperi ce are?!
Te poate scapa de un accident teribil noaptea pe marginea drumului!
Tin minte ca veneam la CT noaptea si din cauza traficului mergeam cu faza scurta, cand s-a eliberat soseaua am pus faza lunga si ghici ce?! Era un om pe marginea drumului! am ramas :wtf: Noroc ca nu aveam cum sa-l lovesc ca probabil cu faza scurta nu l-as fi vazut blush.gif
Ionut-35
Fratilor mi se pare anormal ceea ce se intampla la noi. Eu am toate cele necesare (trusa, stingator si triunghi) si acum aud ca ar trebui sa aiba un timbru pe le de la RAR ca sa fie ok, adica omologate. Mentionez ca le-am luat in octombrie 2004 cand am luat masina. Oare s-au schimbat standardele de atunci si pana acum? Un stingator avizat RAR stinge mai bine incendiul ca unul neavizat? etc.
Toate astea se fac cu dedicatie pentru unu' si altu' care are interes in a scoate niste banuti "cinstiti". In afara de asta am vazut ca nici :minigun: magazinele nu stau cu mainile in san, cresc preturile aberant de mult in conditiile in care produsele r4espective nu se gasesc pe piata, lucru normal in raport cerere-oferta (ar spune unii), dar asta e pur si simplu hotie. In Constanta un stingator ajunsese sa se vanda si cu 80 lei :puke: pe la niste buticari de pe Poporului. :bandit: :boxing:
Arheopterix
Partea ceas mai tare e cu trusa medicala;
Cati dintre voi stiu sa imobilizeze o fractura deschisa,sa puna o pensa pe o artera taiata si sa faca traheotomie?
Sa punem un plasture stim cu totii.
Dar cati nu o sa lesine daca vad unul cu intestinele atarnand?
trusa e o tampenie.
Kun95299
1. vesta reflectorizanta costa 12 lei in CJ la un lant de benzinarie. Nu-i spun numele sa nu-i fac reclama. Vi se pare mult?
2. vesta n-o iei ca sa ai ce arata la politzai, ci il iei ca sa te vada noaptea altii cand ai facut pana si schimbi roata. Daca nu vrei sa iei pentru tine, atunci sa-l iei pentru mine. Ca sa nu-mi fac varza masina cand dau pe un dobitoc care i-si repara masina noaptea fara triunghi si vesta.
3. In CJ la majoritatea magazinelor piese auto se gasesc stingatoare reincarcabile (cu pulbere) la 56 RON. Nu tre sa iei ca sa ai ce arata la politzai. Il iei sa ai cu ce stinge focul cand vezi ca-ti arde masina.
4. Trusa medicala e o necesitate. Nu stii niciodata cand o sa ai nevoie. Poate o sa-ti depinde viata de faptul ca ai sau nu ai trusa.
Politia face ff. bine daca verifica sa ai toate cele necesare. Eu zic ca ar trebui sa deie 15 puncte pentru cel care nu are vesta, triunghi, trusa medicala si extinctor. Nu mai traim in timpul lui Mircea cel Batran. Cine nu se conformeaza cu noile reglementari sa sufere.
Kun95299
Arheopterix, lasa prostiile. Daca ai trusa medicala macar poti incerca. Daca nu ai trusa atunci te gandesti ce-ai fi putut sa faci daca ai avea trusa.
eddie
Kun,aceeasi vesta costa 14 lei in Bucuresti in aceeasi benzinarie pe care o ai si tu la Cluj(OMV.... biggrin.gif ).Asta probabil ca la pretul asta se mai pune si transportul,ca noi suntem mai departe de Austria.
Si eu cred ca e normal sa le avem pe toate in portbagaj,dar nu vad normal sa nu le gasim,iar politia sa stea la panda sa ne dea amenda pentru asta,chiar acum cand se stie ca este o criza,mai ales de extinctoare ! :ban:
Kun95299
deci, cine nu are 12 RON pentru o vesta sa vina la mine ca ii dau eu.
eddie
Pentru ca nu avem soferi de masini peste 3,5 tone pe forum,s-ar putea sa dai faliment cu noi....
Kun95299
smile.gif) din cate stiu eu vesta trebuie la toti soferii. Si nu dau faliment, ca pt. aia 12 RON il pun pe fiecare sa-mi munceasca ca doara nu-s eu Becali.
Mariustom
QUOTE(Kun95299)
cine nu are 12 RON pentru o vesta sa vina la mine ca ii dau eu.

Nu crezi că ești prea ironic ?
Cine a zis că nu-și cumpără vesta că-i prea scumpă? De ce răstălmăcești vorbele?
gabi4
intr-adevar, e foarte utila pe timp de noapte
MotorHead
QUOTE(Kun95299)
deci, cine nu are 12 RON pentru o vesta sa vina la mine ca ii dau eu.
Poti sa-mi trimiti pe egold sau preferi online cu cc? Merci mult.

//EDIT

Ah, d-abia acum am vazut
QUOTE
ca pt. aia 12 RON il pun pe fiecare sa-mi munceasca ca doara nu-s eu Becali.
... Nu mai vreau sad.gif
eddie
Informativ,pentru cine intereseaza...si nu cred ca sunt putini.

Azi am fost in targ la Vitan,am luat un kit de componente sanitare pentru o trusa expirata =35 RON,o trusa medicala completa=70 RON(ultima,ca in rest nu gaseai decat cu 85 RON).Am mai luat un triunghi omologat RAR cu 35 RON.Celelalte neomologate se vindeau si ele,ca doar erau mai ieftine,numai 25 RON.Mai gaseai trusa si triunghi omologate la 100 RON.
Extinctoarele erau 120 RON ! :bash:
Sau faceai o afacere si il luai cu 100 RON, dar numai luat la pachet care continea si o trusa medicala(50RON) si un triunghi neomologat(25 RON) = 175 RON pachetul. :ban:
A K U
Inca o data, si cu aceasta ocazie, imi dau seama in ce tara de kkt traim! Din cauza unor dobitoci care au spus ca nu avem voie decat cu truse si triunghiuri si draci autorizati de RAR, a inflorit o mare specula cu produsele astea. Vesta sau ce ma-sa de firma "autorizata" (chiar, de ce sunt numai astia autorizati?) nu mai face fata comenzilor si o sa ajunga chestia asta sa-l coste pe saracu' sofer vreo 500 RON (ca o sa-si ia de-alea "neautorizate", o sa-si ia amenda, si dupa aia isi cumpara de-alea "bune"). Sa-i ia dracu' pe toti smenarii astia de care nu mai scapam odata! Dumnezeule mare! Eu nu am trusa, am numai stingator si triunghi care, va dati seama, nu sunt autorizate, pen'ca erau in masina cand am cumparat-o. Si nici n-o sa-mi cumpar sa la bag bani in buzunar unor speculanti ordinari, asa de-al naibii. ALO, POLITIA, MAI FACETI LUCRURILE SI CU CAP!!!!!
DORU
QUOTE(Dies Irae)
Inca o data, si cu aceasta ocazie, imi dau seama in ce tara de kkt traim! Din cauza unor dobitoci care au spus ca nu avem voie decat cu truse si triunghiuri si draci autorizati de RAR, a inflorit o mare specula cu produsele astea. [...] Eu nu am trusa, am numai stingator si triunghi care, va dati seama, nu sunt autorizate, pen'ca erau in masina cand am cumparat-o. Si nici n-o sa-mi cumpar sa la bag bani in buzunar unor speculanti ordinari, asa de-al naibii. ALO, POLITIA, MAI FACETI LUCRURILE SI CU CAP!!!!!


Esti purtatorul meu de cuvant? biggrin.gif
Eu am si trusa medicala (completa, datata 1997), si triunghi (vechi si ala de vreo 10 ani), si stingator cu manometru (e mai nou, maxim 2ani) si pelerina ploaie cu gluga si banda reflectorizanta de la Siemens. Nu intentionez sa platesc suplimentar ceva, poate doar o trusa medicala noua sa fie necesara, in rest, raman la cele detinute deja. Punct.
booneK9
Doru, atentie mare ca triunghiul reflectorizant expira dupa 10 ani si 6 luni. esti tare aproape. biggrin.gif
Serios vorbind, fiecare lucru are utilitatea lui, asa ca nu strica sa le aveti. Cat priveste trusa medicala, luati-va de la farmacie tot ce scrie ca trebuie sa contina. Iar daca nenea politistul zice ca nu-i autorizata, sa-i spui ca Ministerul sanatatii e mai destept decat rar-ul. punct.
off topic: exista doua discutii pe aceeasi tema. http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&highlight= vreun moderator pe-aici?
eddie
Pentru ce ? Tot ce s-a discutat aici mi se pare a fi OK ! Iar ce se discuta acolo....e vorba de Lada biggrin.gif
mike.omega
Din kit-ul comandat n-am primit decat trusa medicala, motivele sunt nenumarate printre care si neseriozitatea :bash:
Buun, nu e aviata rar laugh.gif dar e avizata de UE si nemti si valabila pana in 2011 asa ca o sa-i dau cu ea in cap la politist daca ma opreste vreodata smile.gif
Cornel001
Si ca sa ai si cu ce sa-i dai in cap:
http://forum.club-ford.com/viewtopic.php?p=49060#49060

"deci Oronanta 34 din 14 iulie 2005, articolul. 1 , aliniatul 6, litera b

"ORDONANȚĂ privind omologarea și certificarea produselor și materialelor de exploatare utilizate la vehiculele rutiere, precum și condițiile de introducere pe piață a acestora"

Articolul 1 va avea următorul cuprins:
Art. 1. - (1) Produsele și materialele de exploatare noi, destinate utilizării la vehicule rutiere, pot fi introduse pe piață numai dacă respectă condițiile prevăzute de prezenta ordonanță.

(2) Produsele și materialele de exploatare noi din categoria celor care privesc siguranța circulației, protecția mediului, eficiența energetică și protecția împotriva furturilor vehiculelor rutiere pot fi introduse pe piață numai dacă sunt omologate sau certificate.

(3) Lista produselor și materialelor de exploatare care necesită omologare sau certificare în vederea introducerii pe piață se stabilește prin ordin al ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului.

(4) Omologarea produselor prevăzute la alin. (2) se efectuează de către Regia Autonomă «Registrul Auto Român», organism tehnic specializat aflat sub autoritatea Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului, denumit în continuare R.A.R., pe baza rezultatelor încercărilor efectuate de laboratoare recunoscute de către R.A.R., în cazul omologării naționale, respectiv de laboratoare notificate, în cazul omologării comunitare (CE) de tip și al omologării internaționale (CEE-ONU) de tip.

(5) Certificarea produselor și materialelor de exploatare prevăzute în lista menționată la alin. (3) se efectuează de către R.A.R. sau de către alte organisme de certificare a produselor, desemnate conform legislației în vigoare de Ministerul Transporturilor, Construcțiilor și Turismului, pe baza rezultatelor încercărilor efectuate de laboratoare recunoscute de către R.A.R. sau de laboratoare acreditate.

(6) Se exceptează de la prevederile alin. (4) și (5):
a) produsele omologate de autoritățile competente ale părților contractante în baza acordurilor de la Geneva;
cool.gif produsele omologate de autoritățile competente ale statelor membre conform directivelor/regulamentelor Uniunii Europene;
c) produsele de origine sau produsele de schimb de origine."
mike.omega
Si mai mult! Azi la carbotv a fost emisiunea auto saptamanala si s-a discutat despre triunghiuri(da, la plural, deci trebuiesc doua biggrin.gif ) si despre truse medicale.
Si un domn Comisar(nu retin numele) a afirmat ca putem avea truse medicale valabile (ca si data de expirare) FARA a fi avizate RAR :angel:
eddie
Aia vor sa inebuneasca lumea de tot....
Deocamdata mai am nevoie de 2 extinctoare. Am vorbit cu un coleg care e nascut in Buzau si are si el nevoie tot de doua.Si-a sunat cu un prieten de-acolo care a gasit extinctoare P1 cu 60 RON.Sa vedem acum cand intram in posesia lor. Tot pile,cunostinte si relatii....oras mic,oamenii se cunosc ,inca se mai ajuta... biggrin.gif
Mariustom
Atenție Mike, în acea emisiune acel d-n Comisar a spus CLAR: e nevoie de UN triunghi, dar dacă ai 2, nu strică. Dar cel puțin, în viziunea Poliției și conform Codului Rutier, trebuie să avem cel puțin un triunghi blush.gif biggrin.gif
mike.omega
Nu m-am uitat la toata emisiunea, din motive evidente! Pe bucatele doar biggrin.gif
boty
Am vazut azi la realitatea pe un domn de la RAR care a zis ca :
1. Trusa trebuie sa fie omologata in UE nu neaparat Romania
2. Stingatorul trebuie sa fie omologat de catre pompierii dar sunt bune si ecle din UE
3. Vesta trebuie sa aiba doar conducatorii vehiculelor de peste 3,5 tone
eddie
Este o lege in vigoare,conform caruia,controlalele de rutina sunt interzise,dar pe care politistii au inceput sa o incalce,cautand sa dea amenzi pentru ca nu are lumea extinctor,trusa sau triunghi...

http://www.averea.ro/wiev.php?id=9676&id_sectiune=8
booneK9
[quote]sa stapaneasca dialogul[/quote]
E adanc de tot. Cum naiba vine asta?[/quote]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.