Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TAXA INMATRICULARE PT.AUTO IMPORTAT IN 2006
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
viorel96351
[color=blue][/color]Salut.
Sant un nou utilizator al forumului si un viitor proprietar de Skoda octavia Tour 1.8 Turbo 150 CP.
As dori un sfat de la voi.Poate ca mai este cineva in situatia mea.Vreau sa precizez ca citesc de vreo doua saptamani mesajele de pe forum,inainte de a ma inscrie,si n-am intalnit asemenea caz.
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat:
Dupa vreo luna de "marcheting"m-am hotarat la marca si modelul mentionat mai sus.M-am infiintat la dealer-ul Brady Trade unde am facut comanda ferma pt.masina achitand si avansul de 5000E.Mi s-a spus ca masina va veni in maximum 90 de zile de la incheierea contractului.Am uitat sa va spun ca acest contract a fost semnat pe 10.10.2006.si comanda ferma catre fabrica a fost data pe 13.10.2006.De atunci astept.
Sunand de mai multe ori la dealer mi s-au invocat tot felul de motive pt.care masina n-a venit inca.
-intarziere din partea fabricii.
-sarbatorile de iarna(masina este la Curtici din 21.12.2006)
-vama n-a lucrat din 19.12.2006(desi m-am interesat si n-a fost asa)
-noile reglementari cu privire la taxa pt. prima inmatriculare.
-actele referitoare la import s-au facut in 03.01.2007.
Ieri mi s-a spus ca voi avea masina in cursul saptamanii viitoare.Sa vedem.
Sper ca nu v-am plictisit dar asta este povestea mea.
Ce va rog este sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:daca contractul a fost incheiat la data mentionata mai sus in 2006,de ce mai trebuie sa platesc taxa pt. prima inmatriculare. Ce vina am daca eu daca ei (dealer-ul)nu si-a facut datoria cum trebuie?
Am uitat sa va spun ca masina m-a costat 16.887E cu cateva optionale(pachet drumuri grele,4 boxe suplimentare,stergator luneta,faruri de ceata,duze incalzite,ABS+ASR+MSR)
Va multumesc pt. rabdarea de citi povestea pana la capat.


viorel96351
TLS-09
Viorel in contract zici ca scrie ca masina se livreaza in 90 zile de la semnarea contractului, deci din 10.10.2006. Rezulta ca data limita de predare a masinii se implinea oricum in ianuarie 2007. Pe cale de consecinta din contract rezulta posibilitatea ca masina sa fie importata, vamuita etc....si inmatriculata in cursul anului 2007 ocazie cu care ai datora taxa respectiva.
Alta era situatia daca termenul contractual se implinea inainte de data aplicarii taxei iar ei intarziau .
Dar atentie, chiar si in aceasta situatie nu scapai de plata taxei.Statul Roman nu avea nici un fel de vina in intarzierea respectiva( el are doar vina stabilirii de taxe tampite dar asta-i alta discutie).
Dupa ce achitai taxa nu aveai decat sa te judeci cu dealerul si sa soliciti obligarea lui la plata catre tine a taxei respective (ca sa-ti recuperezi integral suma platita si sa nu fii prejudiciat).
Situatia care te exonereaza este aceea in care accizele au fost plătite în cursul anului 2006 sau daca autovehiculul e achiziționat în sistem leasing pînă la 1 ianuarie 2007.
piciul
Esteposibil sa aiba dreptate fratele TLS-09 dar un lucru nu intaleg de ce nu ti-au livrat masina anul trecut,doar stiau ce ii asteapta sau aceste taxe le maresc veniturile :cheers: :romania:
viorel96351
Multumes pt.raspunsuri.
TLS! Azi se implinesc cele 90 zile prevazute in contract.
Lucian! Nu cred ca aveau nimic de castigat daca accelerau formele.Probabil ca au primit vreun "sfat"in acest sens. :angel:
Sisi73634
Normal ca nu s-au grabit acciza era 844€ iar taxa speciala este de 481€,au preferat sa o livreze anul asta sa plateasca taxa speciala,care dupa cum se vede este mai mica.
ionut83652
poi taxa speciala e un pic mai mica ca texa care se platea pana acuma deci ai castigat nu ai pierdut!deci fii bucuros!
DORU
Viorel, s-o stapanesti sanatos!

Daca iti vine in 2007, ar trebui sa aiba 4xairbag. Motiv de bucurie, nu?
Intr-o lume a TDI-urilor, ai ales 1.8T. Felicitari pt decizie !
viorel96351
Uraaaaaaaaaaaa! beer.gif A venit.Este in curte la dealer.M-au anuntat si maine ma duc s-o iau.Va spun maine ce am facut.
Asta puteti s-o considerati ca fiind off topic,dar bucuria este prea mare si de o luna tot citesc pe forum despre bucuria celor care au reusit sa-si vada masina acasa.Sper sa ma iertati.
Pt. Doru:m-ai uimit cu pasiunea pt. Skoda(citesc de vreo luna forumul)
Sa stapanesti sanatos fiara pe care ne-ai aratat-o.
In legatura cu cele 4 airbag-uri, ma indoiesc de prezenta lor (poate doar o minune) pt.ca la lansarea comenzii am lasat-o numai cu cele doua, pt.pasager si sofer.
Revin maine cu impresii. Asta daca nu ma "impuscati" pt. ca m-am abatut de la regula.
Am uitat sa mentionez ca este prima mea masina noua! (nu stiu daca va impresiona pe cineva acest amanunt)


Sa auzim numai de bine.
bexa96300
felicitari Viorel !!! sa ai noroc de ea si la cati mai multi km fara probleme! :cheers:
...asteptam primele impresii...
serestely94734
Felicitari asteptam primele tale impresii beer.gif Care cu siguranta vor fi foarte pozitive cred.......... band.gif
piciul
Si eu pot sa ma numar printre cei mai noi posesori de automobile SKODA si cu toate ca nu am fost la nici o intalnire ,dar cu siguranta o voi face in sambata aceasta, te invit si pe tine,nu de alta dar ca sa ne tina trebuie sa le "udam"

beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif

Si unde se uda mai bine decat intr-un grup de skodisti biggrin.gif
DORU
QUOTE(viorel96351)
Uraaaaaaaaaaaa! beer.gif A venit.
Am uitat sa mentionez ca este prima mea masina noua! (nu stiu daca va impresiona pe cineva acest amanunt)


Pt prima masina noua, incerci o bucurie deosebita! Eu nu am mai trait-o din 1998... In plus, nu e orice masina noua, ci un 1.8T !

Reiterez invitatia lansata de Piciul: TE ASTEPTAM LA INTALNIREA DE SAMBATA DIN POLITEHNICA, CU TOT CU MASINA !

P.S. Detalii la chestionarul pt luna ianuarie...unde s-a votat masiv!
Alex72641
Poate sunt un pic offtopic.gif dar...
Cand se plateste taxa de prima inmatriculare? Mai concret.
Daca o masina a fost in leasing pana azi si eu preiau leasingul si intr-o luna il achit integral, mai platesc taxa asta?
viorel96351
In sfarsit "dupa lupte seculare care au durat 30 de ani",frumoasa rosie este a mea.
Aseara nici n-am mai avut putrea sa va scriu. Azi,insa, dupa prima suta de Km.inca sant fara cuvinte dar ma straduiesc.Am realizat totusi ca Doru are f. mare dreptate cand lauda aceasta masina.Este super!Pana si sotia s-a indragostit instant de ea.
Hai sa nu va mai plictisesc.Vorbim sambata la Politehnica.Nu pot sa scap ocazia sa ma laud cu noua achizitie.Aduc si bere (fara alcool)
Multumesc tuturor pt. sfaturi si incurajari.
Serban66387
Aceasta Taxa de inmatriculare nu e doar pt. masini la mana a doua, aduse in RO? :scratchchin:
piciul
QUOTE(viorel96351)
In sfarsit "dupa lupte seculare care au durat 30 de ani",frumoasa rosie este a mea.
Aseara nici n-am mai avut putrea sa va scriu. Azi,insa, dupa prima suta de Km.inca sant fara cuvinte dar ma straduiesc.Am realizat totusi ca Doru are f. mare dreptate cand lauda aceasta masina.Este super!Pana si sotia s-a indragostit instant de ea.
Hai sa nu va mai plictisesc.Vorbim sambata la Politehnica.Nu pot sa scap ocazia sa ma laud cu noua achizitie.Aduc si bere (fara alcool)
Multumesc tuturor pt. sfaturi si incurajari.


Nu ,nu berea eu am adus-o nu tu:beer: beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
petre97779
QUOTE(viorel96351)
Uraaaaaaaaaaaa! beer.gif A venit.Este in curte la dealer.M-au anuntat si maine ma duc s-o iau.Va spun maine ce am facut.
Asta puteti s-o considerati ca fiind off topic,dar bucuria este prea mare si de o luna tot citesc pe forum despre bucuria celor care au reusit sa-si vada masina acasa.Sper sa ma iertati.
Pt. Doru:m-ai uimit cu pasiunea pt. Skoda(citesc de vreo luna forumul)
Sa stapanesti sanatos fiara pe care ne-ai aratat-o.
In legatura cu cele 4 airbag-uri, ma indoiesc de prezenta lor (poate doar o minune) pt.ca la lansarea comenzii am lasat-o numai cu cele doua, pt.pasager si sofer.
Revin maine cu impresii. Asta daca nu ma "impuscati" pt. ca m-am abatut de la regula.
Am uitat sa mentionez ca este prima mea masina noua! (nu stiu daca va impresiona pe cineva acest amanunt)
si eu vreau o skoda pe benzina tot atat trebuie sa astept?

Sa auzim numai de bine.
viorel96351
Pentru Petre.97779.
Nu stiu cat va trebui sa astepti.Cred ca depinde de dotarile pe care le doresti si de norocul pe care-l ai dupa ce dai comanda.Da ca ai "norocul" meu sa faca pauza de trei sapt. fabrica atunci astepti mai mult.
Pentru Piciul.
Nici macar n-am indraznit sa insinuez ca n-ai adus tu berea.Am spus doar ca raman dator pt. urmatoarea intalnire.
Sa aveti o zi buna.
PS.Am avut totusi un avantaj ca masina a venit in 2007.Au scos accizele de 2,5%(485E).Deci cu banii de pe accize platec taxa de inmatriculare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.