Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota - accesorii lipsa sau in plus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
drabisan
Le listez pe cele carora le duc lipsa:
- oglinzi exterioare electrocromatice - tare e buna aia centrala, dar ar fi mers si alea exterioare;
- navigatie ieftina cu TOATA Europa;
- lipsa mp3 pina la mijlocul lui 2006;
- resetare consum si estimat de distanta ramasa de parcurs;
- "jaluzelor" pe geamurile laterale spate.


Si acum cele pe care ma bucur ca nu le am:
- becuri multe pe bord;
- porcaria aia de la Opel cind incepe sa blincane indicatorul de temperatura de pe bord.

Daca mai imi aduc aminte o sa adaug in post.

Pe voi ce va bucura sau supara?
guerilla
lipsa:
- scaun cu reglaj lombar
- scaune incalzite
- cruise control
- luminarea comutatoarelor de faruri si a gurilor de ventilatie
- mp3 player
- radio mai bun. de fapt antena mai buna
- mufe de alimentare suplimentare
- lipsa indicator lichid spalare parbriz in interior
- lipsa indicarea distantei ramase cu carburantul din rezervor
- si cel mai cumplit sufar dupa trapa electrica :evil:

da, stiu, marea majoritate se pot pune aftermarket. da nu vreau. si poate pe avensis si lc unele din accesoriile de mai sus exista, dar la corolla nu.
vio
pai fiind model mai vechi nici nu prea erau in standard guerilla atunci si chiar dupa facelift unele nu prea se cereau asa ca de ce sa scumpeasca mashina degeaba .
ce mi lipseste mie ....
-- trapa face totzi banii
-- spalatoare la faruri
-- scaune incalzite
-- si o cutie cu 6 viteze ca la Corolla S

cam atat mentionez ca am echipare terra si la corolla si la avensis , la amandoua decat astea as vrea smile.gif ca la LC este de toate care este smile.gif
Legionaru'
Mie imi lipsesc vreo 70 CP! biggrin.gif
_Constantin_
Vin si eu:
Ce imi place:
-gurile de venitilatie
-indicatoarele
-farurile
-volanul
-cotiera din spate
-oglinda aia cu "boton"
-senzorul de ploaie
-"aluminiul" de pe consola

Sufar din greu dupa:
-cruise control
-reglaj lombar
-lumina la comenzile pt oglinzi
-spalator faruri
-xenon
-jante
-cotiera din piele
-un suport de triunghi in portbagaj, pe scurt mai multa practicalitate( aici chiar cred ca Toyota sufera)
-tapiterie piele si reglaj electric scaune
-un computer de bord mai destept, asta e parca prea mare si prea simplu
-imi lipsesc cumplit inca de la cumparare 200 cmc si 18 cai putere, cred ca s-au ascuns la Legionaru' in motor. blush.gif
Alisa96612
Vinde masina si cumpara Avensis MC 2.0 vvt-i Executiv ca le are pe toate ...mai putin suportul de triunghi pe care il poti pune in compartimentul rotii de rezerva pt. ca o are de dimensiuni mici => ca nu ti-ai luat modelul potrivit nu ca nu are masina ce ii trebuie... sau e chestiune de ,,timp''?
vio
e vb de ce le lipseste la mashina asa cum este smile.gif ca asa totzi si ar fi luat modelul de top .. totushi cum o fi aia de 304 cai blush.gif
alin94962
Mie imi lipsesc urmatoarele:
- treapta a VI-a
- iluminarea comutatorului ptr.reglarea oglinzilor
- reglaj lombar la sofer
- guri de ventilatie ptr.pasagerii din spate (si nu ma refer la cele existente sub scaunele din fata)
Si ma enerveaza insuficienta putere a aerului ventilat. La Dacia papuc, ventilatorul pe maxim iti schimba freza...
Restul imi plac, ca altfel n-o luam...
drabisan
QUOTE(alin94962)
Mie imi lipsesc urmatoarele:
- treapta a VI-a
- iluminarea comutatorului ptr.reglarea oglinzilor
- reglaj lombar la sofer
- guri de ventilatie ptr.pasagerii din spate (si nu ma refer la cele existente sub scaunele din fata)
Si ma enerveaza insuficienta putere a aerului ventilat. La Dacia papuc, ventilatorul pe maxim iti schimba freza...
Restul imi plac, ca altfel n-o luam...


Sint perfect deacord cu primele 2 la care as aduga un bec pe butonul de spalat farurile.
Eu unu nu simt nevoia reglajului lombar.
Si totusi si iarna, dar mai ales vara, mie nu mi s-a plins niciodata nimeni cum ca nu ar ajunge repede cald sau frig in spate. Eu consider ca ar fi fost dragute guri de aerisire pe spate, dar cele de sub scaune fac fata perfect. Daca ar fi fost la vedere le-fi apreciat privitorii, dar nu sint un "must".
Si te contrazic in privinta puterii de ventilatie. Si vara si iarna cind incepe climatronicul sa-si faca norma e chiar puternic. Si daca il dai pe maxim (numai manual se poate) e chiar mult prea puternic, enervant de puternic!
_Constantin_
Daca pui clima pe 26 si mergi 30 km nu mai poti sa stai in masina. Eu prefer senzatia de cald sau rece decat un flux de aer care sa ma recoafeze. biggrin.gif
alin94962
Sigur ca si eu prefer senzatia si nu debitul...doar ca debitul te-ar putea ajuta in unele situatii, si anume cand doresti o dezaburire si mai rapida decat iti ofera masina. Si masina ofera, nimic de zis. Apoi, nu era decat o simpla constatare vis-a-vis de ce ofera alte marci, atat si nimic mai mult...
George96010
salut, si eu am o corolla 1.6 sol si imi lipsesc si mie cateva chestii pe care le-as fi vrut dar mi s-a spus ca sunt indisponibile ,as fi vrut corolla in 3 usi 1.8 turbo dar au spus ca nu se poate aduce cu toate ca inca se fabrica in anglia si una in 3 usi la hb dura 6 luni sa-l aduca , asa ca am luat 1,6 sol, si imi mai lipseste trapa wink.gif
Dan83370
Duc lipsa :
- unei posibilitati de tuning reale la noi in tara(nu taranisme din Vitan),iar Toyota nu ofera nimic si daca ar fi oferit sunt convins ca aveau niste preturi enorme
- suportului lombar
- luminilor la comenzile pentru oglinzile exterioare(foarte bine daca ar fi fost si ele electrocromatice)
- suport pentru triunghi,trusa,stingator.
Imi place mult:
- sezatia la volan,e foarte placut de condus avensisul
- mp3 cu sunet cu tot
- stabilitatea,VSC-ul e foarte folositor pe zapada in serpentine,asta daca iti doresti ceva senzatii si doresti negocierea lor cu viteza
- si.....restul masinii biggrin.gif
guerilla
QUOTE(Dan83370)
Duc lipsa :
- unei posibilitati de tuning reale la noi in tara(nu taranisme din Vitan),iar Toyota nu ofera nimic si daca ar fi oferit sunt convins ca aveau niste preturi enorme


nu stii unde sa cauti. exista doua firme de tuning "de casa". Toyota Team Europe si Toyota Racing Development.
Apoi, daca te referi doar la bricolaj, exista o sumedenie de tuneri care ofera kituri pentru toyota. Daca te referi la componente, exista solutii pentru aproape fiecare dintre ele. Ca nu exista un cip pentru vti, asta e partea a doua.
Dan83370
Merci,insa stiam de cele 2.Insa nu stiu sa fie vreo reprezentanta la noi in tara,iar de pe site,cei de la TTE ofera o solutie anemica pentru avensisul meu.Dar ai dreptate,o sa mai caut,bricolajul e o solutie.Voi incepe insa deocamdata cu niste jante,apoi mai vedem..... biggrin.gif
ZORRO
Eu simt lipsa la:
- scaun cu reglaj lombar
- lumina la comenzile pt oglinzi (sper sa o rezolv cu o pliere automata la inchiderea masinii, ca la Legionaru )
- cotiera din piele (se murdareste prea usor )
- mufa de alimentare portbagaj
- lipsa indicator lichid spalare parbriz in interior
- suport pentru triunghi,trusa,stingator

Chestii nefolositoare nu am gasit la misina asta ( si de aceea am ales-o )
22nst
imi trebuie:
- cruise control
- faruri mai bune
- si cam 20 - 30 cp in plus
Xalanx
Lipsa:
- reglaj lombar
- indicator pentru presiunea din pneuri
- un display mai ergonomic la mp3 player. Pentru ca are niste fonturi de-o schioapa, total inutile si nu intra tot numele melodiei
- sincronizarea vitezei de mers inapoi
- viteza a 6-a
- priza in portbagaj
- pachet de drumuri grele (garda la sol mai mare, in principiu).

Ce are aiurea:
- instalatia de sunet - e relativ ok, dar bass-ul suna dogit. La Almera de dinainte suna mai bine.
Xalanx
QUOTE(drabisan)
- navigatie ieftina cu TOATA Europa;


ia-ti tu un pda cu gps si vorbim dupa aia. E relativ ieftin. wink.gif
ivd
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(drabisan)

- navigatie ieftina cu TOATA Europa;


ia-ti tu un pda cu gps si vorbim dupa aia. E relativ ieftin. wink.gif

MIO P350 FULL EUROPA(harta mio map v3.2 powered by IGO 2006) 750RON. :peacefingers:
Cristian-414
QUOTE(ivd)
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(drabisan)

- navigatie ieftina cu TOATA Europa;


ia-ti tu un pda cu gps si vorbim dupa aia. E relativ ieftin. wink.gif

MIO P350 FULL EUROPA(harta mio map v3.2 powered by IGO 2006) 750RON. :peacefingers:


ma indoiesc ca mio map este "powered" de IGo, IGO este alt soft;
ivd
pe pariu?
pacat ca are 950Mb si nu am cum sa ti-l transmit sa te convingi.
aplicatia MIO lucreaza pe platforma IGO si are in plus camerele fixe.

scuze am ajuns pe aratura cu discutia asta. dar daca cineva este interesat dau adresa de unde l-am luat.
ivd
:yup:
drabisan
Il editezi, il stergi si scrii ceva, eventual "greseala"
drabisan
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(drabisan)

- navigatie ieftina cu TOATA Europa;


ia-ti tu un pda cu gps si vorbim dupa aia. E relativ ieftin. wink.gif


Am montat pda-ul de cind am masina, montaj decent, nu cu pompa-sugaci, dar e departe de navi-urile on-board...Aici putem sa vorbim 1 luna...
Eu vreau o combinatie perfecta: montaj on-board si update-uri ieftine ca la softurile de pe pda-uri...

Dar cred ca ne facem noi mari si nu o sa vedem asa ceva...Igo va vinde update-urile (implicit Mio nu are cum sa faca altceva, sint de o mama). Deci producatorii tind spre politica vinzatorilor de sisteme on-board...
O sa avem timp sa vorbim si de navi-uri la Iasi, nu crezi?
Xalanx
nu stiu, cred ca o sa treaca foarte repede timpul asta... biggrin.gif

Ce vrei tu exista, dar la preturi babane de tot. Iar cu update-urile e mai nasol. Fara sa mai vorbesc ca pe pda iti poti adauga poi-uri si o gramada de chestii, lucru care nu se intampla la navi onboard.
Am mers o gramada cu bmw, audi si mertz in germania, cu navi onboard. Si trebuie sa spun ca sufera de chestiile de care sufera si igo. A incercat de vreo 2 ori sa ma bage pe interzis, altadata voia sa o iau la stanga printre porumbi pe un camp...

PDA rulz.
Legionaru'
As fi vrut xenon pe varianta mea de echipare.
Dar cred ca in septembrie o sa-i fac o vizita lui Maniaku'!
Maniaku
Te asteapta TATA!! Cu bratele deschise! Doar sa-mi spui cu cateva zile inainte ca sa programam sa fie oky!
drabisan
QUOTE(Maniaku)
Te asteapta TATA!! Cu bratele deschise! Doar sa-mi spui cu cateva zile inainte ca sa programam sa fie oky!


Ai pm. Alt subiect...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.