Help - Search - Members - Calendar
Full Version: taxa mediu, taxa inmatr. sau amandoua?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
danmatyas
fratilor, imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nicaieri.vreau sa schimba masina si sa-mi aduc alta din germania.sunt complet in ceata.ce se plateste acum? taxa de mediu? taxa inmatriculare? amandoua? stie cineva ce-i taxa asta de mediu? cum se calculeaza? o alta problema pe care vreau sa o ridic este recuperarea tva-ului din germania.se mai poate recupera sau nu? am inteles ca nu.banuiesc ca daca nu se ridica de acolo nu mai trebuie platit alt tva in ro.va rog sa ma lamuriti cum e cu astea smile.gif mersi mult.
Alex-F1
De discutat s-a mai discutat aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=14289 arigato.gif Dar de ce vrei sa vinzi bunatate si frumusete de Ford Mondeo??? blink.gif Nu mai e bun? Io zic sa mai astepti putin pana se linistesc apele, ca momentan sunt valuri uriase....nu vezi ca pana si ai nostri ca brazii parlamentari, ministri sau ce-or mai fi ei, sunt in ceata totala la subiectul asta, isi dau cu stangu-n dreptu si apoi cu dreptu-n spate!!!! Mai ai si tu putintica rabdare.... Sau te mananca rau de tot? S-a stricat Ford-ul in asa hal ca nu mai poti merge cu el??? Cu cat vrei sa-l vinzi aici?
A K U
Alex are dreptate. Mai stai un pic daca vrei sa-ti aduci alta masina de afara. Nu cred ca vrei sa platesti cateva mii de euro numai pentru ca asa vrea mucegaiul din capul desteptilor nostri de parlamentari :minigun:
danmatyas
nu s-a stricat bunatate de ford mondeo.l-as vinde sa imi iau un golf 5.asa mi s-a pus pata, si vreau masina mai noua smile.gif ca sa nu mai stau asa stresat.dar am inteles ca daca se scoate taxa asta minune atunci o sa se restituie banii celor care au platit -o deja.oare a fi adevarat? cu 9000 o dau masina.e mult sau putin? smile.gif
florin55503
ai si tu rabdare cateva luni sa vedem ce se hotaraste
Sisi73634
In codul fiscal scrie "Taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule
Art.2141 - introdus prin Legea nr.343/2006
si modificat prin O.U.G. nr.110/2006",si se plateste la trezorerie. Valoarea in lei a taxei speciale pentru autoturisme/autovehicule,se determina prin transformarea sumei exprimate in euro
la cursul de schimb valutar comunicat de BNR pentru prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent.(adica 3,5334 lei)

________________________________

Focus TDCI 116 CP
Focus TDCI 100 CP
Focus TDDI 75 CP
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.