Help - Search - Members - Calendar
Full Version: impozit leasing
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
sergiu96510
cine stie daca se plateste impozit pe leasing ?
Marius30562
Nu se plateste impozit pe leasing.
Incepand cu anul acesta insa, declaratia de impozit (si pe cale de consecinta si achitarea impozitului) se depune (respectiv se achita) de catre utilizatorul bunului respectiv si nu de catre firma de leasing cum se facea pana anul trecut.

Sau, mai pe scurt, incepand cu 1 Ianuarie, impozitul corespunzator autoturismului achizitionat in leasing se plateste de catre utilizator (adica noi) si nu de catre proprietar (adica firma de leasing).
Dan-399
Stie cineva exact cum se procedeaza? Pentru ca in lista ce am citit-o prin ziare - CIV in original, factura a nu stiu ce - alea sunt niste aberatii pe care nu le vei obtine de la soc. leasing. ?
Marius30562
Pentru depunerea declaratiei de impozit, mie mi-a cerut contabilul o copie dupa talon.
Copie dupa contractul de leasing avea.

Banuiesc ca numai astea erau suficiente dat fiind faptul ca nu mi-a cerut si altceva.
Bogdan78776
La leasing proprietar este firma de leasing. Daca nu platesti impozitul ce se intampla?
Cezar81667
ideea e ca Firma de Leasing plateste initial impozitul, insa ulterior il factureaza utilizatorului, pentru recuperarea banilor :bash:
Bogdan78776
QUOTE(Cezar81667)
ideea e ca Firma de Leasing plateste initial impozitul, insa ulterior il factureaza utilizatorului, pentru recuperarea banilor :bash:


Asa a fost anul trecut. Anul acesta se pare ca nu mai este la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.