Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dosar leasing incheiat in decembrie-Taxa prima inmatricular
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
x94671
Sunt catranit rau de tot. :evil: In decembrie 2006 am fost la Ford Bdt pt a achizitiona in sistem leasing un ford focus cl 2007 1,8 tdci. La sugestia lor am inclinat catre Hvb Leasing desi aveam si optiunea Vb leasing unde deja vorbisem cu cineva. Totul in speranta ca transferul de acte si bani se va realiza mai rapid si nu voi fi prins in offside de aceea taxa de inmatriculare ce urma sa intre de la 1 ianuarie.

Dosarul este aprobat pe 19 dec, semnez pe 20 dec, in acceasi zi fac si plata avansului(40% + comis de adm+ 180 euro fara tva costuri inmatriculare). Tipa de la Bdt mi-a spus ca masina este in tara iar daca cei de la Hvb se grabesc cu plata e posibil sa ridic masina chiar inainte de 31 dec. Pe 27 dec sun si aflu ca Hvb inca nu facuse plata. Abia pe 28 dec efectueaza plata dupa ce l-am sunat eu pe agentul HVB. Mult prea tirziu insa. Vama lucra pina pe 29 dec. :bash:

Cum vama s-a redeschis abia pe 8 ianuarie 2007 ma asteptam ca macar acum sa trimita dosarul in vama pt a finaliza. Surpriza, ieri 10 ian primesc telefon de la Bdt sa-mi spuna ca se intirzie cu livrarea masinii pt ca "importatorul Ford Romania refuza plata in valuta facuta de Hvb, cere recalcularea in ron si scoaterea accizei din pretul facturat".

In concluzie, eu ma vad nevoit sa astept o perioada nedetermiata, pt ca nici ei nu prea stiu ce sa faca acum, si cel mai probabil o sa ma vad nevoit sa achit taxa de prima inmatriculare. Mi se ma scadea acciza dar voi plati taxa, lucru care nu imi convine. Cei de la Hbv au intirziat nepermis de mult si daca nu voi ajunge la o intelegere cu ei, ma gindesc sa ii dau si in judecata! :boxing:

Dupa calculele mele taxa de inmatriculare va fi de 480 euro fara tva asta pt un motor euro 4/1,8 tdci

Voi ce ati face in locul meu?
Sisi73634
Daca ai martori ,sau daca ai ceva scris,care sa-ti sustina cele afirmate,poti incerca,dar trebuie sa ceri ca daune diferenta dintre acciza si taxa,mai trebuie sa platesti si taxa de timbru.
Daca nu ai nici o dovada,i-a cu tine 2 prieteni si intreaba-i pe cei de la firma de fata cu cei 2 martori,daca ti-au promis cele afirmate de tine.
Altfel ei o sa spuna ca nu ti-au garantat nimic.
M A R I U S
Daca ai contractul de leasing semnat in decembrie te-ai scos!Daca te pun astia sa platesti taxa de inmatriculare, ii dai in judecata URGENT!Legea spune clar:la contractele de leasing initiate inainte de 1 ian 2007 nu se plateste taxa de inmatriculare!Problema poate apare daca tu ai semnat contractul ''in alb'' si nu era trecuta data!Atunci nu ai ce face!Sau daca nu ai la tine un contract in original!Firmele de leasing jupoaie fara rusine omu', iti adauga tot felul de comisioane,uneori te mai factureaza o data,calculeaza la cel mai mare curs posibil +1% etc!Trebuie sa fii f atent cu astia ca te fura la ochi!
x94671
QUOTE(M A R I U S)
Daca ai contractul de leasing semnat in decembrie te-ai scos!Daca te pun astia sa platesti taxa de inmatriculare, ii dai in judecata URGENT!Legea spune clar:la contractele de leasing initiate inainte de 1 ian 2007 nu se plateste taxa de inmatriculare!Problema poate apare daca tu ai semnat contractul ''in alb'' si nu era trecuta data!Atunci nu ai ce face!Sau daca nu ai la tine un contract in original!Firmele de leasing jupoaie fara rusine omu', iti adauga tot felul de comisioane,uneori te mai factureaza o data,calculeaza la cel mai mare curs posibil +1% etc!Trebuie sa fii f atent cu astia ca te fura la ochi!


am contract si este datat 19 dec 2006.

asa scrie si in codul fiscal ca, contractele de leasing semnate in decembrie si finalizate in ianuarie nu platesc taxa de inmatriculare. i-am sunat, le-am spus asta si celor de la Bdt dar cica "e valabil daca i se facea vama masinii pina pe 29 dec". pai si a cui vina este ???!! masina era in tara, banii erau depusi inca de pe 20 decembrie....
air_wolf
atunci te sfatuiesc sa iti cauti un avocat bun si sa-ti iei masina gratuit de la ei biggrin.gif
x94671
QUOTE(air_wolf)
atunci te sfatuiesc sa iti cauti un avocat bun si sa-ti iei masina gratuit de la ei biggrin.gif


ceea ce urmaresc este sa imi dea dracului masina mai repede pt ca am nevoie de ea si sa nu ma puna la cheltuiala cu alte taxe de care eu m-am ferit de la bun inceput si am facut tot posibilul sa nu ajung in respectiva situatie.
eddie
Daca asta vrei,o sa te coste...
In Romania se rezolva majoritatea divergentelor numai cu scandal,nu stiai ? Daca faci pe nebunul,se rezolva mai repede decat daca stai in banca ta !
x94671
momentan astept sa imi spuna cit este exact difereta dintre accize si taxa de inmatriculare. se pare ca mai multe stiu eu decit cel care se ocupa de dosar.

daca diferenta este una prea mare si una care sa ma usture la buzunar, urmatorul pas este sa apelez la un avocat. acciza era de 2,5% din valoarea de catalog de 15 000 euro + comisioanele vamale, asta pt un motor de 1,8 tdci. cu taxa de inmatriculare nu este nimic sigur. am gasit mai multe calculatoare pe net, dar nu prea e bun niciunul. toate iau in calcul doar masinile mai vechi de 6 luni. dar am citit in codul fiscal, ca pt masinile noi se iau in calcul alte reduceri si alte corelari, deci suma ar trebui sa fie mai mica decit ce am vazut eu pina acum.
dany_ford
Taxa de prima inmatriculare la motorul tau este de 469,37 Euro + TVA, deci cu aproximativ 70 euro mai mult ca acciza.
x94671
QUOTE(dany_ford)
Taxa de prima inmatriculare la motorul tau este de 469,37 Euro + TVA, deci cu aproximativ 70 euro mai mult ca acciza.



unde ai facut calcul? cu vreun calculator de pe net? difera de la unul la altul. nu sunt atent realizate. eu in codul fiscal am gasit alte corelari pt masinile mai mici de 3 luni decit ce gasesti in diversele calculatoare de pe net.
x94671
m-au chemat ieri sa ridic masina. biggrin.gif pina la urma s-a finalizat asa cum era normal sa se finalizeze. masina fiind introdusa in tara pe baza unui contract de leasing semnat in decembrie, i s-au platit accizele si nu se va mai plati taxa de inmatriculare. sper... :bash:
Alex89698
Ca sa nu mai deschid un subiect nou intreb aici: am inteles ca in noul cod fiscal valabil de l a01.01.2007 se specifica in cazul leasingului ca trebuie platita TVA si la dobanda (adica practic la tot, ca unele firme - nu spui care, se stiu ei, sa le fie rusine - iau si la Casco). Aceasta reglementare se aude ca se aplica si la contractele in vigoare. Stiti ceva de smecheria asta? Desi cand am semnat contractul nu era asa ceva, deci este o mica magarie ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.