Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Impozit pe leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
drabisan
Deschid acest nou topic pentru o problema a unei tari de 2 lei "vechi".

Nu stiu citi din voi au masinile luate in leasing, dar nu putini, de asta sint sigur!
Si multi din voi, ca si mine, au aflat de noul cod fiscal prin care utilizatorul unui bun este obligat sa plateasc impozit pe bunul respectiv, fara a fi proprietar.
Eu am mai multe probleme vis-a-vis de acest cod de cacao:
1. cum pot sa platesc impozit pe ceva ce nu e al meu?
2. firma de leasing, care pina acum a platit impozit pe un bun ce ii apartine, a luat in calcul acest impozit cind mi-a facut oferta. De ce statul de cacao are nevoie sa mareasca profiturile firmelor de leasing? Ma indoiesc profund ca voi primi o scadere a dobinzii din partea firmei de leasing pentru ca nu mai platesc ei impozitul.
3. de ce statul de cacao nu cere situatiile contractelor de leasing de la firma de leasing? Eu sint bucurestean si cozile de la directia taxe si impozite sint fantastice in Bucuresti. De ce nu un reprezentant ci noi toti prostii trebuie sa facem coada aia? Acceptam sa platesc pentru ceva ce nu e al meu, dar sa nu ma trimita la cozi!
4. impozitul platit ar trebui sa fie impartit de mine si de firma de leasing. Eu sint proprietar x% al produsului, ei (100-x)%. Deci ar trebui sa impartim plata acestui produs. Asta corelat cu cresterea sumei pe care o platim catre leasing (si ei trebuie sa traiasca).

Si am niste concluzii posibile:
- functionarii de la finante sint perfect idioti! Asta nu e posibila - e sigura!
- firmele de leasing sint singurele cistigate.
- noi, prostii care am luat masini in leasing, sintem vaci de muls in plus, in fata lor.


Tot ce e mai sus e gresit daca firmele de leasing erau scutite de plata impozitelor. Dar daca a fost asa atunci clar au avut mari pile in guvern si parlament.


Si, ca sa fie tacimul complet, au bagat si max 1 luna pentru a depune declaratiile la directia de impozite si taxe? Adica toti fraierii care au masini in leasing sa trebuiasca sa se prezinte acolo pina la sfirsitul lui ianuarie, altfel sint amendati.

Voi ce parere aveti?
Exista vreun avocat suficient de nebun, din Bucuresti, care sa vrea sa ii dam in judecata? Ma bag eu la tot ce trebuie! Doar sa ii f.... (sper sa nu ma taie adminii) pe idiotii aia platiti de noi de la finante, guvern si parlament.
Mi se pare mare magarie, asta cu ocazie de UE. Puneti voi M-ul unde vreti...
vio
esti sigur ca inainte nu Leasingul platea Impozitul??? iti zic io de ce ca sa ia Tariceanu bani cu Citronadele lui de mashini si cu legea aia cu inmatricularea prima data .
pai daca calculezi taxa aia pt o mashina euro 2- 3 iese mai scumpa ca noua la unele modele blink.gif blink.gif blink.gif si alta tzeapa mare este ca odata ce taxele vamale au fost eliminate total nu mai e vb ca nu mai este din inmatriculata in tzara respectiva, ca nu mai platesti sai ii faci vama , pur si simplu iei o mashina, daca iei o mashina absolut noua din Ungaria sa zis si o aduci la noi platesti taxa daca iei de la noi aceiashi mashina nu ....eeeee blink.gif blink.gif blink.gif

legea asta ca si altele sunt date cu buna stiintza si o sa ne dam cu tesla undeva ca am intrat in UE . o sa vedeti cum o sa se renuntze la leasiguri la mashini mari , luxoase si alte cele. oricum nu in tzara trebuie sa ii dai in judecata ci la Curtea Europeana , aici la noi nu o sa faci nimic... AR TREBUII SA SE FACA REFERENDUM NATIONAL CU PRIVIRE LA INTRAREA IN UE . nu sa ne duca ca pe vaci sau porci la abator .
Legionaru'
Eu cred ca o sa plateasca firma de leasing impozitul dupa care ne factureaza noua.
Cipicanu`
Pana acum impozitul nu se factura catre utilizator....dar de acum incolo se va factura impozitul si taxa de inmatriculare.
vio
ideea este ca suma Impoziteleor pe anii aferentzi leasigului , dupa unii posesori , au fost deja prinse in calculul ratelor, deci cumva e platit sau ar trebuii sa li se scada . asta e prb . ca se stie c de anu asta se plateste de catre utilizator impozitul, taxa de inmatriculare la vehiculele in leasing nu se va aplica vehiculelor luate in leasing inainte de 1 ianuarie 2007
Watcher
Eu traiam cu impresia ca firma de leasing platea impozitul pe caer apoi ti-l factura. Acum nu il va mai plati si nici nu il va mai factura.

In sprijinul acestei afirmatii atasez o parte din adresa primita de la Raiff-lsng:
Tiberiu61940
Am mai semnalat si eu aceste probleme acum o saptamina, si am spus ca as cotiza citeva sute de euro la o asociatie care sa le dea la cap acestor incompetenti... la figurat, sigur, dar daca ar fi si la propriu satisfactia ar fi categorit mult mai mare!
Atita timp cit nu ne unim intr-o asociatie puternica, or sa ne-o traga in fiecare zi, pe toate partile, fara sa avem posibilitatea de a riposta. Ati vazut cu timpenia de taxe la vama; pina cind niste soferi de tir nu s-au unit si au blocat drumurile, eram tilhariti la drumul mare, de catre niste hoti, si sub protectia legii. In tara asta poti rezolva ceva doar daca faci scandal, dar de pe o pozitie de forta, nu ca si glasuri subtirele, ici-colo...
vio
eh daca or sa faca totzi asa e oki smile.gif
air_wolf
cotizati aici: cheta pentru avocat

asa ca romani, pregatiti-va sa platiti toate impozitele, taxele si ce-or mai vrea ei sa scoata. ginditi-va la parcul auto al vodafone, orange sau cosmote-romtelecom si vedeti cum or sa va afecteze aceste aberatii biggrin.gif
vio
Dragi Romani smile.gif eu am verificat la Leasing si mi au zis ca impozitul nu era cuprins in nici o taxa cand sau calculat ratele respective deci nu se plateste nimic in plus ( chiar am cautat in ctrsau facturi platite catre ei si nici vb de asa ceva). si asta deoarece se stia de anul trecut si chiar de acum 2 ani ca asa o sa se modifice codul fiscal odata cu aderarea in UE. asa ca toatae impozitele nu sunt platite decat pana la 31 dec 2006. cei care au facut in ctr lor ca sa plateasca si impozitul ceea ce pare aberant li se va comunica o reesalonare sau o reducere a unei rate cam atat. . acum sa vedem cum se vor comporta firmele de leasing
drabisan
QUOTE(air_wolf)
cotizati aici: cheta pentru avocat

asa ca romani, pregatiti-va sa platiti toate impozitele, taxele si ce-or mai vrea ei sa scoata. ginditi-va la parcul auto al vodafone, orange sau cosmote-romtelecom si vedeti cum or sa va afecteze aceste aberatii biggrin.gif

Probabil tu este vis-a-vis de pe celalalt forum. Da ma bag si eu, dar mi-e greu sa urmaresc si celalat forum. Daca se pune de o miscare just let me know. Eu nu am de aruncat la stat decit 150 de ron, dar ma bag cel putin cu o suma identica pentru un avocat.
vio
nu prea o sa ai de ce sa angajezi avocati .. eu asa zic , eu mi am spus parerea si ce mi au zis cei ce de la Leasing mai sus . verede'n fatza. IMPOZITUL NU ESTE INCLUS IN RATE. Bafta daca la voi nu este asa:) sa starpitzi javrele astea .
Mikidutzaa
Bun, sa zicem ca platim noi. Dar stie cineva modalitatea concreta de plata? Ca am inteles ca trebuie sa te duci cu cartea de identitate a masinii... Si daca nu te duci ce se poate intampla? Cum afla ei de masina ta cand tu nu figurezi ca proprietar?
eddie
Pana una-alta,ministrul finantelor nu a revenit asupra acestei aberatii.Deci,toate firmele care au contracte de leasing pentru autoturisme trebuie sa depuna declaratia de impunere pentru impozite si taxe locale pana la data de 31 ianuarie 2007,impreuna cu urmatoarele acte(copii):contract leasing,carte de identitate,CUI-ul firmei,o delegatie pentru cel care merge cu actele,C.I.(al delegatului),stampila firmei.
Pana acum ,sarcina asta revenea firmelor de leasing si dupa aceea refactura utilizatorilor de auto impozitul,ceea ce oricum nu era corect si nici nu avea acoperire legala.
Eu cunosc o persoana care a refuzat sa plateasca acest gen de impozit refacturat,argumentand ca nu este proprietarul masinii si intamplator,este o persoana care e beton la legislatie.Care credeti ca a fost raspunsul de la firma de leasing ? ,,,Altii au platit....'' deci concluzia o trageti voi !
drabisan
Nici o firma de leasing care are un economist destept nu are cum sa iti trimita factura pe motiv de re-facturare a impozitului. Pentru ca e ilegal! Ei includ impozitul in dobinda si nu are cum sa apara separat pe facturile pe care ni le trimit.
De ce asigurarea o primesti de la o firma de brokeraj, la fel casco?
Impozitele nu pot fi tranzactionate! Este o aberatie ilegala!
Cine a primit o astfel de factura poate sa sesizeze asta la curtea de conturi. Si firma de leasing si-o ia rau de tot...
Pina la urma tot noi platam impozitul, dar nu are cum sa apara explicit pe vreo factura.
Andrei Suzuki
EU am primit o astfel de factura,sau ma rog,o scrisoare de informare (prin posta bineinteles) cum ca trebuie sa platim impozitul la Colt. Leasingul e la Tiriac Leasing.Daca o sa reusesc o sa incerc sa o scanez si o urc aici.
Watcher
Eu nu am studiat dreptul ci economia, dar mi se pare de bun simt ca la leasingul de masini in final utiliztorul sa fie cel care plateste impozitul. Iata si argumentele:
1) Daca in loc de leasing ai fi luat un credit si ar fi fost in acte masina ta, ar fi trebuit sa platesti impozitul. Deoarece leasingul si creditul din acest punct de vedere sunt doar modalitati diferite de finantare, pare normal ca tot tu sa platesti impozitul si in cazul leasingului.

2) Firma de leasing nu e Rent-A-Car. Astfel, masina in leasing este folosita NUMAI de tine, pentru nevoile, tale. Ei ti-au finantat-o, iar costul accesului la resursele financiare este dobanda. Este normal sa iti perceapa dobanda la banii pe care ti i-au dat sub forma masinii. In schimb, ei 'nu au nici o vina' ca tu ai vrut masina si ei te-au ajutat, pentru ce sa plateasca firma de leasing impozitul pe masina TA (in fond)

De asemenea, mi se pare evident o tampenie sa ne puna MF pe noi utilizatorii sa platim impozitul pentru ca nu are cu ce sa ne constranga. Pe firma de leasing putea sa o constranga, iar firma pe noi. Era evident destept sistemul. Acum, invers , e evident stupid.
Andrei Suzuki
Da,dar ce zicea nenea drabisan ca astia includ impozitul in taxele lunare?
Watcher
Din cate stiu eu din contractul meu dar si din adresa pe care am uploadat-o vreo 10 mesaje mai sus pe aceasta pagina wink.gif , factura pt impozit era separata, iar de acum nu se va mai factura deloc (daca insistia MF cu ideea asta)
Choixalacreme
QUOTE(Mikidutzaa)
Bun, sa zicem ca platim noi. Dar stie cineva modalitatea concreta de plata? Ca am inteles ca trebuie sa te duci cu cartea de identitate a masinii... Si daca nu te duci ce se poate intampla? Cum afla ei de masina ta cand tu nu figurezi ca proprietar?


Pentru linistea tuturor, iata ce faceti: (poate face sticky raspunsul cineva)

1 - cautati adrea administratiei financiare de Sector, pt. persoane JURIDICE: http://www.idilis.ro/infoutile/cats.php?cat=1
2 - descarcati formularul ITL 007 si completati pe pagina 2 masina, seria, capacitatea.
Il luati de aici: http://www1.pmb.ro/pmb/institutii/formulare/formulare.htm
3 - adaugati urmatoarele:
- 1 copie a CUI-ului
- copie a contractelor /contractului de Leasing
- copie fata/verso a cartii masinii
- cate un timbru de 1 Leu pt. FIECARE pagina XEROX de mai sus (ce idiotenie..)

Cu tote astea , va luati o zi de concediu (ca program e de obicei 8-16), mergeti la sectorul de unde apartineti, va asezati la coada.

Nemasurat succes !
mihai83654
leasingul a spus clar ca nu vor mai plati si e de datoria utilizatorului sa plateasca de acum inainte. nu e corect. dar traim in romania. pt plata trebuie sa ne asezam la coada la administratia financiara.
bafta.
mihai83654
declaratia trebuie depusa pana la sfarsitul lunii ianuarie , iar plata pana in martie.
gabi63320
si mie mi-a venit hartie de la RCI Leasing Romania, sa ma duc sa inregistrez masina pentru impozit pana la 31 ianuarie. Atunci ar fi normal si RCA sa-l platesc eu, utilizatorul, ca banditii mi-au facut RCA 5 milioane pe firma de leasing, pe cand pe pers. fizica e pana in 3 mil.

In tara asta toate legile sunt facute ca tu, contribuabil, sa dai maxim. Nu te iarta nimeni.
Mikidutzaa
Stai linistit ca si daca iti faceai tu RCA-ul tot atata plateai pentru ca in acte proprietar este o persoana juridica. Asta e, nasol cu leasing-ul asta...
mihai83654
stie cineva unde se depune declaratia asta pentru impozit pe auto - leasing in sectorul 3??
Watcher
Pe pagina anterioara a acestui thread, ultimul mesaj wink.gif
drabisan
Am fost azi sa depun actele pentru impozitul unui produs care nu e al meu - cunoasteti discutia wink.gif
Paradoxal, cozile nu sint asa mari, cel putin in Bucuresti, sect 6.
Actele necesare sint:
- copie de pe buletin
- copie de pe contractul de leasing - aici mi se pare mare ilegalitate din moment ce contractul e intre mine si o persoana juridica si, teoretic, nu este un contract public
- copie dupa cartea de identitate - la mine a mers si doar copie de pe talon din moment nu obliga nimeni proprietarul masinii sa iti dea vreo copie de pe cartea de identitate (eu am cartea de identitate, dar nu am stiut ca e nevoie de ea)
- formular IL006 pentru persoane fizice sau IL007- e link-ul citeva posturi mai in spate

Impozitul pentru cei 1998 cm cubi ai mei a fost de 140 si ceva de ron. Suma asta trebuie pot sa o platesc pina pe 31 martie, dar e nevoie ca tot pina atunci sa platesc si impozitul pe casa. Si cum nu aveau reader de card...o sa ma duc la alta agentie sa le platesc pe amindoua...

In concluzie: Multa UE sa le dau pentru codul asta fiscal!

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
drabisan
Am fost azi sa depun actele pentru impozitul unui produs care nu e al meu - cunoasteti discutia wink.gif
Paradoxal, cozile nu sint asa mari, cel putin in Bucuresti, sect 6.
Actele necesare sint:
- copie de pe buletin
- copie de pe contractul de leasing - aici mi se pare mare ilegalitate din moment ce contractul e intre mine si o persoana juridica si, teoretic, nu este un contract public
- copie dupa cartea de identitate - la mine a mers si doar copie de pe talon din moment nu obliga nimeni proprietarul masinii sa iti dea vreo copie de pe cartea de identitate (eu am cartea de identitate, dar nu am stiut ca e nevoie de ea)
- formular IL006 pentru persoane fizice sau IL007- e link-ul citeva posturi mai in spate

Impozitul pentru cei 1998 cm cubi ai mei a fost de 140 si ceva de ron. Suma asta trebuie pot sa o platesc pina pe 31 martie, dar e nevoie ca tot pina atunci sa platesc si impozitul pe casa. Si cum nu aveau reader de card...o sa ma duc la alta agentie sa le platesc pe amindoua...

In concluzie: Multa UE sa le dau pentru codul asta fiscal!

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Andrei Suzuki
Haideti,totusi,poate ma lamuriti si pe mine.
In scrisoarea primita de la stimabilii de la Tiriac Leasing scrie asa:

"Incepand cu data de 01.01.2007, conform prevederilor alin. 3 al art. 261 din Legea nr 571/2003 privind Codul fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare,impozitul pentru un mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar se datoreaza de catre locatar,pe intreaga durata a contractului de leasing.
Prin urmare,impozitul pentru mijloacele de transport care fac obiectul contractelor de leasing in care dvs aveti calitatea de locator se datoreaza,incepand cu data de 01.01.2007,de catre locatar."

Toate astea fiind spuse,intreb eu,de ce eu,care in contractul de leasing sunt trecut ca utilizator trebuie sa platesc impozitul,si nu firma de leasing care este trecuta ca locator?
Watcher
cred ca provine de la definirea termnilor juridici.
Locatorul este proprietarul care da cuiva si locatarul e chiriasul.
Acum daca la leasing ii zice utilizatorul bunului sau chirias sau oricum ,tot aiai e conceptual.
HalbaSus
Exact, locator - cel care inchiriaza bunul (in cazul unui leasing - firma de leasing) iar locatarul esti tu. Recunosc ca formularea e un pic fortata avand in vedere ca acesti termeni sunt specifici contractului de locatiune (inchiriere), dar oricum inseamna acelasi lucru.
Andrei Suzuki
Exact. Perfect.Deci,acolo scrie CLAR ca locatorul (deci firma de leasing) trebuie sa plateasca. Nu?
Choixalacreme
Nu Andrei, tu esti "locatar", tu trebuie sa platesti.
NU mai e mult, grabestete.
De fapt, trebuie sa depui declaratia pana pe 31 ian, plata o faci pana pe 30 martie

Bafta
Andrei Suzuki
Off..inseamna ca am inteles eu aiurea ce scria acolo... locator,locatar...sa-i sparg la bot de m****i.
Watcher
QUOTE
"Incepand cu data de 01.01.2007, conform prevederilor alin. 3 al art. 261 din Legea nr 571/2003 privind Codul fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare,impozitul pentru un mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar se datoreaza de catre locatar,pe intreaga durata a contractului de leasing.
Prin urmare,impozitul pentru mijloacele de transport care fac obiectul contractelor de leasing in care dvs aveti calitatea de locator se datoreaza,incepand cu data de 01.01.2007,de catre locatar."

Eu citesc clar ca tu trebuie sa platesti smile.gif alea pe care tu le-ai facut cu bold , that's you.

Ce e facut cu rosu este ce cred eu ca ai scris gresit.

Sau poate nu intelegem noi problema: tu ai cumparat in leasing sau tu esti vanzatorul in leasing tongue.gif
fsd98104
am si eu o intrebare
cum fac sa trimit declaratia pe net sau macar prin posta?
CPI
exact ce vreau si eu sa stiu. Am vazut la stiri pe tvr2 ca poti sa trimiti pe mail dar nu au dat nici o adresa...

Oricum miine nu ajung asa ca am 2 vaariante:
-amenda - nici asta nu stiu cit e
-mail.

Probabil in ordinea asta :-(
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.