Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Solicit ajutor domain+site & software & tipizate
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Ediz33425
Salut tuturor!

In speranta ca am postat unde trebuie,va rog mult sa ma ajutati cu informatii,recomandari in legatura cu cateva subiecte:

1.Am nevoie de un domain(www......ro) si realizarea unui site relativ simplu(7-8 pagini,incluzand si un forum pe site).

2.Ce program(freeware sau licenta) dedicat gestionarii unui cabinet medical imi puteti recomanda?

3.Unde as putea sa comand niste tipizate?

Va multumesc,

Ediz(0728 595979,locatie Bucuresti)
MotorHead
Salut!

QUOTE(Ediz33425)
1.Am nevoie de un domain(www......ro)

Eu nu as lua .ro, vezi daca .com este liber. Si .eu ar putea fi o solutie, uite aici un Registrar bun si ieftin ($7.99 pentru .com si $9.99 pentru .eu): http://www.dynadot.com/ (este ICAAN accredited)

QUOTE(Ediz33425)
realizarea unui site relativ simplu(7-8 pagini)
Vezi Dreamweaver.

QUOTE(Ediz33425)
,incluzand si un forum pe site).

Pe vremea mea (oh, memories), foloseam IPB (http://www.invisionboard.com/). Nu stiu ce e mai bun/mai la moda acum.

La punctele 2. si 3. nu te pot ajuta deloc.
grenouille
Dreamweaver nu e free. wink.gif si o licenta costa de rupe.
mai bine mergi la o firma care te scapa de raspunderea licentei pentru programele de facut site smile.gif .
cat despre domeniu: depinde de target - daca e pentru romania, si strict pentru romania, nu are sens sa iei com. la Com se plateste anual domeniul (parca asa era), la ro il ai pe viata.

ce fel de tipizate iti trebuie? unele se gasesc la librarie, altele nu (cele cu regim special)
http://www.juridicaonline.ro/hg831.html
MotorHead
QUOTE(fortelady)
cat despre domeniu: depinde de target - daca e pentru romania, si strict pentru romania, nu are sens sa iei com. la Com se plateste anual domeniul (parca asa era), la ro il ai pe viata
Nu te baza pe asta. In maxim 5 ani se va modifica "regulamentul" si se vor inchiria anual si domeniile .ro .
Ediz33425
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

@MotorHead:site folosind Photoshop,ImageReady si Dreamweaver stiu sa fac,dar totusi as vrea ceva mai profi,mai ales ca va fi site-ul unui cabinet medical.

@fortelady:tipizate fisa de consultatie medicala( fisa cartonata) si retete.

Deci daca aleg domain.ro (deocamdata) se plateste doar odata?

Inca odata multumiri tuturor,

Ediz
MotorHead
QUOTE(Ediz33425)
@MotorHead:site folosind Photoshop,ImageReady si Dreamweaver stiu sa fac,dar totusi as vrea ceva mai profi,mai ales ca va fi site-ul unui cabinet medical.
Pentru un site "profi" n-ai nevoie de alte unelte... doar sa stii sa le manuiesti cum trebuie. Daca vrei ceva good-looking si personalizat poate sa coste mii bune de $, depinde.

QUOTE(Ediz33425)
Deci daca aleg domain.ro (deocamdata) se plateste doar odata?
Platesti o data "pe viata" si apoi se va modifica regulamentul si va trebui sa-l inchiriezi pe o perioada finita (poate 10 ani). Domeniile .com se inchiriaza pe maxim 10 ani, deci poti plati o data la 10 ani, daca frecventa platii e problema.
grenouille
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(fortelady)
cat despre domeniu: depinde de target - daca e pentru romania, si strict pentru romania, nu are sens sa iei com. la Com se plateste anual domeniul (parca asa era), la ro il ai pe viata
Nu te baza pe asta. In maxim 5 ani se va modifica "regulamentul" si se vor inchiria anual si domeniile .ro .


nu stiam noile reglementari. am doar un singur ro, si presupun ca o sa ma anunte cei de la care l-am luat daca se modifica ceva sau nu...

ediz: cred ca la orice tipografie daca vorbiti va pot da o lista de preturi. eu credeam ca vorbesti de facturi fiscale si alte imprimate care sunt fiscalizate
Ediz33425
Inca odata va multumesc pentru raspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.