Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inmatriculare ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Sorin55171
Buna ziua
Am cumparat de curand o masina din Cluj, eu locuiesc in Brasov.
Masina (se pare ca) nu are ITP.
Cel de la care am cumparat masina (si zice ca masina are ITP pana in 2008 si ca a pierdut anexa talonului unde era trecuta asta) nu e cel trecut ca ultim posesor al masinii in carte, dar am contractele de vanzare-cumparare, atat al meu cu cel de la care am cumparat masina cat si cel prin care acesta a cumparat-o de la precedentul proprietar (cel care este trecut in cartea masinii).

Spuneti-mi cum sa fac ...
- sa fac ITP-ul si autentificarea inainte de a cere radierea masinii din Cluj, sau dupa ce s-a facut aceasta?
- imi trebuie la inmatricularea in Bv si IPT-ul?

As vrea sa-i fac unui prieten de-al meu din Cluj o imputernicire notariala pentru a ma putea reprezenta in vanzarea-cumpararea masinii, mai precis la radierea din Cluj se naste o alta intrebare - trebuie sa se ocupe tot el si de inmatricularea ei in Bv, sau ma pot ocupa eu de asta.

In momentul de fata am toate actele masinii, atat cartea cat si talonul si cele doua contracte de vanzare cumparare.

Astept raspunsuri si recomandari de la d-voastra

Sorin - Brasov
catalin adrian82685
nu ai nevoie de ITP la inmatriculare,iar cu imputernicirea cand o faci ii spuim notarului sa scrie pe ea"ii foloseste pentru a radia masina" daca nu scrie si pentru a o inmatricula atunci o inmatriculezi tu. daca scrie si ""la inmatriculare atunci o poate inscrie SI el". cu radiere stiu ca o sa dureze vreo 3 zile si inmatriculare te doare capul cat stai dupa ei. Eu cred ca sunt si putin oligofreni astia de la politie, dar in fine nu conteaza smile.gif) uite ce am patit eu acum de sarbatori ca tot veni vb. Am luat si pt soera mea o masina adusa din SUA si de aproximativ o luna sta in vama la valcea ca cica cei de la inmatriculari nu stiu "ce lege sa aplice" =)) auzi raspuns de politai. am crezut ca mor de ras cand am auzit. nu se poate asa ceva.
catalin adrian82685
imi cer scuze daca s-au strecurat greseli in mesajul de mai sus sau exprimarea a fost mai putin placuta!!!! ne poti zice ce masina si cat ai dat pe ea? merci!!!
Sisi73634
Un prieten si-a inmatriculat un Hummer 2 pe repatriat,a asteptat o luna dupa numere si talon.
cody-man
Nu a fost cumva taxiu si nu a vrut sa ti-o dea pentru ca se vedeau verificarile din 6 in 6 luni ?
ivghenie74744
parca stiam ca prin lge se interzice vanzarea unei masini care nu are ITP.
nu poti face inmatriculare fara sa ai ITP valabil.
sergiu-19
Ai grija sa ai ITP-ul facut inainte de a merge pt.ientificare la RAR,pt.ca nu o sa te accepte!
Sorin55171
Va multumesc, deci ramane sa fac mai intai ITP-ul si apoi sa cer radierea masinii.

Dupa ce am facut ITP-ul cer radierea masinii, apoi inainte de inamtriculare trebuie sa merg la RAR pt identificare?

Pentru ITP pot sa merg eu cu masina si cu actele acesteia? nu voi avea probleme cu cei de acolo ca nu face ITP-ul proprietarul ei?

Sorin - Brasov
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.