Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce parere aveti despre noul hyundei accent???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
radu96247
Nu ma pot hotara ce masina sa-mi iau.M-am gandit la un Hyundei Accent pentru ca la pretul lui (11500Eur) cred ca e o optiune mult mai buna decat Renault Symbol (Clio,Thalia si cum s-o mai numi el).Si sincer,imi place mai mult decat noul Clio.
As aprecia daca mi-ati da si alte optiuni de masini noi,dar care sa nu depaseasca 12 000 eur.
Masina nu e pentru mine,ci pt sotie,dar nu ii plac masinile "feminine".
ncristi
Noul accent este o masina buna cu o intretinere f scumpa si care, din pacate, are o hiba care la multe marci a disparut de ceva vreme.

Anume...masina este echipata cu directie electrica si aceasta directie care ofera un feeling foarte pacut pe drumuri de buna calitate, are un zgomot fff neplacut pe drumuri proaste, de tara, piatra cubica etc.

Asa ca sfatul este mai intai sa faci un drive test si sa-i rogi pe cei de la reprezentanta sa te lase sa mergi cu masina si pe drumuri proaste (piatra cubica in special).

Eu la banii astia as lua logan 1.5 dci cat mai bine dotat...eventual prestige cu garantie 3 ani...asta in cazul in care nu ai chef sa lasi la revizii cate 5-6 mil.

Bafta multa smile.gif
adi.mitrea
Logan 1.6 16v
Logan 1.5 dci
Astra Classic 1.4 sau 1.6
Albeea 1.4
Fiat Grande Punto 1.4
Renaul Clio 3 1.2

Personal as merge pe Astra Classic 1.6 cat mai bine dotata... la banii tai poti pune si climatronic. As alege Astra pentru ca e atat 1.4 cat si 1.6 sunt motoare de puteri de an 2006-2007 pentru cilindreea lor, iar consumul nu este mai mare decat la o Fiesta de 1.2...

Acum depinde si ce vrei... benzina, diesel... mai mult spatiu, mai putin...
Mihai66305
Hyundai a facut progrese mari, si noul Accent este o masina reusita, mai ales cu motorizarea diesel, care este excelenta la pretul cerut. Si da, este o optiune mult mai buna decat Clio Symbol.
Andrei76320
Eu as alege Logan 1.5 dci 10200 EuR (70CP, EURO 4) acum am impresia ca iti da 3 ani gratuit garantie, e dotata in limitele bunului simt (ce e necesar), si iti raman si bani de motorina vreo 1800 l.
Despre Hyundai are un coleg de la service si a zis ca-i puturoasa (e benzina), nu stiu n-am mers, si ca aspect mise pare cam nu stiu cum (nu pot s-o cataloghez, nu e neaparat urata).
Sau daca vrei Prestige nu te intereseaza consumul, acolo deja ai ceva cai.
Indiferent ce ar spune altii la nivelul de pret pentru o masina noua cred ca Loganul e cea mai buna oferta cu toate compromisurile sa zicem, ce crezi ca Fiata ALbea, Fabia, Accent, Aveo, sunt supermasini..., macar la logan ai o suspensie buna pentru tara noastra (la AStra ti-o cam iei), garda mare, motoare mai multe si chiar mai puternice deacat la concurenta (la aceasi bani), pret la revizii mici (la Hyundai e pret de Tiriac, la fel si la Ford).

Eu am Logan 1.5 Ambition si din cele de mai sus nu-mi pare rau , daca aveam mai multi bani sau un salariu dublu imi luam C4 sau Corolla, dar traim in Romania.

Succes
Andrei76320
Vad ca esti din Bucuresti, am fost acolo de Sarbatori si am mers cu masina, nu era foarte aglomerat, dar totusi e Bucuresti si din Cora Lujerului pana la Auswchan Titan, si niste drumuri prin Unirii, consumul a fost de 8/100, masina avea 1400km deci inca in rodaj.
Adrian
noul opel corsa 1.4 16v

off topic , ncristi, ce imagine ti-ai ales ...
adi.mitrea
QUOTE(Andrei76320)
ce crezi ca Fiata ALbea, Fabia, Accent, Aveo, sunt supermasini..., macar la logan ai o suspensie buna pentru tara noastra (la AStra ti-o cam iei), garda mare,


Astra cu pachet de drumuri grele e la fel de inalta ca si Logan. A mea asa e si personal nu imi place. Treaba cu suspensia, cum ca la Astra "ti-o cam iei" mi se pare nefundamentata. Si la Logan ti-o cam iei, tot la suspensie! depinde de ce criterii vorbim.

Nu zic ca Logan nu are o suspensie buna, dar nici la Astra (asta am, despre asta vorbesc) nu e de lepadat. Cu pachetul de drumuri grele nu am atins niciodata de jos, desi drumul pe care ma duc la tara nu e tocmai modern!

ON TOPIC: Dacă mergi mulți kilometri ia-ți Logan diesel în varianta de top. Dacă nu mergi foarte mult eu zic că motorul de 1.6 de la Opel este bun. Îl poți lua doar pe Astra G pentru că H e deja prea scump pentru bugetul tău.
Tarabostes
Accentul nu e o masina rea, si are dotari de bun simt, iar dieselul de 1.5 este surprinzator de vioi. ( nu stiu daca se incadreaza in suma amintita initial) Mie insa mi s-a parut cam instabila dar mai ales din cauza suspensiei moi, nu am sesizat zgomote la servodirectie dar am mers pe un drum relativ ok.
Daca primeaza costurile de intretinere si eu as recomanda Logan, poate unul 16V pt un plus de performanta.
florin55503
astra mea e din germ fara pachet de drumuri grele suprainaltata si nu am atins nimic nu i-am spart baia desi am mers pe drumuri desfundate, forestiere chiar si pe camp. am atins o singura data da la cutia de viteze. in rest nimic. mototrul de 1.4 scoate niste zgomote ciudate pentru mine daca e putin subturat. eu as merge pe cel de 1.6. e o alegere mai mult decat ok zic eu.

loganul dci e cea mai buna solutie daca mergi mult in oras. oricare din cele pe benzina nu va consuma nici pe departe atat de putin precum loganul. in afara daca mai sunt si 4 persoane in masina aceasta trage destul de greu facand orice depasire la peste 100km/h un pericol. am mers cu dci-ul de serv al prietenei si cu 165 (nu stiu daca merge mai mult asta nu prea mai putea), probabil 155 real.

accentul e o masina mai mult decat ok mai ales crdi-ul (desi ma repet nu sunt chiar 110 CP acolo)./ consumul e foarte mic pacat de intretinerea aberant de scumpa. sa ii multumim grupului tiriac.

trebuie sa fii constient ca nici o masina nu va avea intretinerea asa de ieftina precum loganul. dar si loganul fara casco e o masina care nu mai e deloc ieftina. piesele sunt foarte scumpe. pt ca intretinerea celorlalte masini sa fie ieftina (la astra de ex) trebuie sa renunti la garantie dar risul e prea mare. succes
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.