Help - Search - Members - Calendar
Full Version: caseta directie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dan52141
Zilele trecute am fost la revizie (68.000 km). Printre cele remarcate de mine era un zgomot gen tacanit care se auze in partea dreapta fata atunci cand mergeam pe piatra cubica, zgomotul nu era pregnant dar daca ascultai cu atentie realizai ca el exista si de asemeni se auzea numai pe piatra cubica.
Dupa inspectie cei de la service mi-au spus ca este de la caseta de directie si ca trebuie schimbata (vreo 25 mil :evil: ).
Intreband daca este grav mi s-a spus ca pot sa mai merg fara probleme 2 sau 3 mii de km dar la un soc foarte puternic este posibil sa pierd directia.
Neavand cunostinte mecanice prea bune va intreb pe voi cat de periculos este sa merg in continuare asa si ce se poate intampla grav. ( inc o data specific ca acel zgomot este destul de subtil si se aude doar cand merg pe piatra cubica)

Merci pentru orice informatie.
TLS-09
Daca este cu adevarat caseta de directie atunci nu-i de joaca.Nu poti sa-ti permiti pierderea directiei deoarece consecintele sint grave atat pentru tine cat si pentru alti participanti la trafic.
Totusi despre anumite zgomote la Toyota Corolla parca se discutase pe sectiunea specifica. Incearca sa cauti si acolo deoarece s-ar putea sa nu fie directia.
James Kilowatt
Nu e inca in garantie?
Mie mi se pare ciudat sa pice caseta de directie la o marca atat de cunoscuta la fiabilitate in numai 68k. As incerca sa vad si un alt mecanic de la Toyota pentru inca o parere. Simptomele se potrivesc la fel de bine si la uzura barelor de egalizare.
Sisi73634
Caseta de directie mai pica si cand folosesti jenti de dimensiuni inadecvate,nu conteaza nr. de km!!!!! Vezi poate se poate regla.
Sisi73634
Caseta de directie mai pica si cand folosesti jenti de dimensiuni inadecvate,nu conteaza nr. de km!!!!! Unele casete se pot strange sa numai bata.
Dan52141
QUOTE(Sisi73634)
Caseta de directie mai pica si cand folosesti jenti de dimensiuni inadecvate,nu conteaza nr. de km!!!!! Unele casete se pot strange sa numai bata.


Nu am schimbat jentile nici o data, sunt cele din fabrica.
Masina a iesit din garantie la 3 ani, anul de fabricatie este 2002.
Din ce am inteles de la serviceul toyota caseta asta se afla undeva in partea din fata situata central dar la mine acel zgomot cand se aude se aude in partea dreapta fata, in dreptul rotii.
Este posibil ca cei din service sa incerce sa mai faca si ei un ban si sa spuna ca este caseta de directie ... la 25 mil cat costa poate le convine blink.gif ?
Andy45429
Ai noroc ca nu ai Citroen C3 ca te-ar fi costat 85mil !!! intrucat e asistata electrica iar de garantie...tot o scalda in diferite motive incat trebuie sa-ti faci socoteala bine inainte de sa-ti cumperi un nou Citroen. Asadar japoneza totusi este mult mai fiabila dar desigur drumurile din Romania...
trami
Mie mi-e greu sa cred ca poate fi din caseta, mai bine testeaza inca 2-3 mecanici.
cody-man
Ce mama lor de mecanici ???
Cum sa pierzi directia ? Eventual cade servo si merge greu dar asta nu inseamna ca nu mai ai directie . Doar nu ai honda S2000, ca asta nu are ax intre volan si caseta.
Eu te sfatuiesc sa mergi la alt mecanic , astia au vazut ca nu stii prea multe despre mecanica si au de gand sa faca un ban cu tine, ori nici ei nu stiu ce-i cu ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.