Help - Search - Members - Calendar
Full Version: o problema la viteza mare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
johnny94098
salut
am un Opel Vectra '95 1.8i 90CP
cand ajung la 120 Km incepe sa-mi trepideze volanul calumea;
cateodata si pe la 150.
de ce oare?
sa fie de la jenti?
directia si echilibrarea rotilor le-am facut
andrei27237
99% e din anvelope
Sisi73634
Poate ai noroi pe interiorul jenti,si cand faci echilibrarea iasa bine,dupa care vibreaza volanul.
johnny94098
la franare nu-mi trepideaza si nici nu-mi trage chiar daca am viteza mare si franez brusc, doar cand am viteza mare( peste 110-120)
ionut83652
daca nu trepideaza cand franezi se elimina probleme discurilor ovalizate!

oricum sun multe de verificat de la echilibratul rotilor (si verificarea jantelor)mai pot aprea jocuri in capeteler de bara in bieletele de directie chiar in caseta de directie sau chiar de la vreun rulment

oricum o diacnoza simpla pentru tine ar fia :
dupa ca ei verificat cauciucurile (si e k) ridici frumusel masina pe cric cate o raoata si tragi de ea si nar trebui sa ai nici un joc dar fii atent ca atunci cand pui mainile pe vereticata (cu solu si tragi de roata)si ai jocuri atunci e de la rulment cand pui la orizontala si tragi cel mai probabil di sistemul de directie (bieleta ,cap bara,caseta) si sa speram ca rezolvi asa daca nu sa ne spui !mai am cateva solutii!
florin55503
trepidatia volanului poate sa apara din:

-cauciucuri, jenti strambe. daca cauciucurile au galme iar va tremura la viteze mai mari. tu spui ca ai facut echilibrarea. deci chiar daca ai jentile strambe ei ar fi trebuit sa iti fi remediat chestia asta prin adaugarea de plumb. daca jentile ar fi fost prea strambe nu ar fi putut sa ti le echilibreze.

-geometria rotilor. eu de ex aveam totile la opel spre interior si vibra destul de tare. daca ai schimbat capetele de bara (din ele se face reglarea-daca sunt stricate nu se poate face) atunci trebuie sa o faci din nou. sau nu ti-au facut bine. de obicei se da garantie. eu zic sa te duci inapoi si sa vb cu ei.

daca masina tremura la franare inseamna ca ai probeleme cu flansele care nu mai tin amortizoarele strans si acestea joaca sau dicuri ovalizate (foarte rar)

se poate sa ai si noroi pe interiorul jantelor sau jocuri in alte elemente de directie. dar daca nu troncane nimic pe sub ea atunci e una din cele de sus
Skywalker
QUOTE(johnny94098)
...sa fie de la jenti?
directia si echilibrarea rotilor le-am facut

Ai jenti din aliaj? Daca da atunci inele de fixare ai? daca nu ai dute si cumpara-ti.

Sau una din cauzele prezentate de Florin
Marcel3
Scuzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ce sunt alea inele de fixare la jante din aliaj?????????
Skywalker
Parte din jantele din aliaj comercializate sunt fabricate pentru mai multe tipuri de masini iar nu toate masinile au aceeasi dimensiune a "gaurii" de ghidaj sau cum dracu io spune, si din aceasta cauza se folosesc acele inele.
ionut83652
stii care e problema ?trebuie sa mergi regulamentar nu cu 150 km/h biggrin.gif
TLS-09
Alo domnu' Ionut nu sinteti prea dur?Daca omul este: sa zicem pe autostrada in Germania? Are voie sa-i vibreze volanul? biggrin.gif Doar ai postat un raspuns pertinent inainte de ce-l :bash: pe autorul topicului acuma?
ionut83652
corect nam mai luat in calcul si varianta asta (greseala mea )
dar daca merge prin romania sa mearga regulamentar si nu are treaba!!!!!!HA HA HA HA!!!!
johnny94098
echilibrarea era facuta de caca. Am facut-o in alta parte si voila, nu mai am probleme.... pana azi.
Acum am alta "buba":cre ca s-a dus placuta de frana pe dreapta fata;
cand pun frana se aude un harjait puternic pe dreapta cam cat ma costa placutele( tre sa pun si pe stanga acum nu?)
Skywalker
Set placute fata Vectra A incep de la 55 lei si sunt la set de 4 buc.
Alex72215
sau 45 Ron...Ferodou se numesc tot 4 buc(Le folosesc si sunt super multumit)! Iar montarea e foarte simpla, o poti face si tu in fata blocului la o bere sau la un service te costa cam 20 Ron plus berea care trebuia sa o bei tu biggrin.gif !! Si evident le schimbi la ambele roti!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.