Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbare lichid frana si lichid CV - la cati km?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
serestely94734
Sal. Apropo la cati km se schimba la Octavia 1 lichidul de frana si lichidul din cutia de viteze??? Si cam cat costa aproximativ daca stie cineva? Merci.
piciul
Dupa cat stiu eu uleiul din cutie nu trebuie schimbat niciodata blink.gif De ce nu te documentezi din cartea masini pentru o mai buna informare,eu am doar 3500 km asa ca nu cred ca este cazul la mine biggrin.gif
Kun95299
Lichidul de frana trebuie schimabt 1 data la 2 ani.
Lichidul din cutia de viteze nu prea se schimba...Eventual se schimba daca se lucreaza in cutie.
Legat de preturi...pai lichidul de frana n-ar trebui sa coste prea mult...presupun ca nici schimbul.
Sisi73634
Apropos? Majoritatea din ultimele zile intreaba cat costa? Ma fratilor, va cumparati masini de 6-10.00€ si vreti sa nu mai investiti in ele nimic,mare greseala!!!! Sau poate va plictisiti si vreti sa vedeti daca raspunde cineva,sau poate aveti probleme in casnicie.
TLS-09
QUOTE(Sisi73634)
Apropos? Majoritatea din ultimele zile intreaba cat costa? Ma fratilor, va cumparati masini de 6-10.00€ si vreti sa nu mai investiti in ele nimic,mare greseala!!!! Sau poate va plictisiti si vreti sa vedeti daca raspunde cineva,sau poate aveti probleme in casnicie.


Si nu-i firesc sa stie omul cat costa?Care-i problema daca intreaba?Normal ca fiecare isi face un buget si vrea sa stie daca isi permit operatiunea respectiva acum sau mai incolo(mai ales daca nu-i o urgenta).Nu toti sint copii de bani gata sa impuste francu de la babaci!
serestely94734
Lucian nu am cum sa ma documentez in carte ca masina este adusa din austria iar cartea este tot de acolo..... aici numai am continuat sa o complectez la Service.
piciul
QUOTE(serestely94734)
Lucian nu am cum sa ma documentez in carte ca masina este adusa din austria iar cartea este tot de acolo..... aici numai am continuat sa o complectez la Service.


Scuza-mi calitatea pozelor dar poate te ajuta putin:



Despre uleiul la cutie ,asa cum iti spuneam nu se schimba.
TLS-09
Asa e, uleiul in cutiile manuale nu se schimba ci doar se completeaza.
Lichidul de frana se schimba la doi ani dupa cum s-a spus deoarece isi pierde calitatile (atrage apa din condens etc) ceea ce duce la o scadere a punctului de fierbere si alte posibile defectiuni ale instalatiei de franare(blocare cilindri frana etc).
Sisi73634
QUOTE(TLS-09)
QUOTE(Sisi73634)
Apropos? Majoritatea din ultimele zile intreaba cat costa? Ma fratilor, va cumparati masini de 6-10.00€ si vreti sa nu mai investiti in ele nimic,mare greseala!!!! Sau poate va plictisiti si vreti sa vedeti daca raspunde cineva,sau poate aveti probleme in casnicie.


Si nu-i firesc sa stie omul cat costa?Care-i problema daca intreaba?Normal ca fiecare isi face un buget si vrea sa stie daca isi permit operatiunea respectiva acum sau mai incolo(mai ales daca nu-i o urgenta).Nu toti sint copii de bani gata sa impuste francu de la babaci!


Vom transforma forumul intr-un talcioc,asta-i problema,sau poate vrei sa mergi la magazin sa te interesezi de preturi,cand poate sa intrebe si el?
Nu as crede ca trebuie sa fi "copil de banii gata" ca sa-ti cumperi un ulei mai de calitate pt. o Skoda.
Maine ai sa raspunzi daca exista Mos Craciun sau si asta este pt copii de bani gata?
TLS-09
offtopic.gif Pai daca pe tine te-ar intreba cineva si ai sti, sa zicem, raspunsul, ce ai face? L-ai trimite la magazin sa intrebe?Nu stiu de ce te-ai atacat asa? :ban:
Sisi73634
QUOTE(TLS-09)
offtopic.gif Pai daca pe tine te-ar intreba cineva si ai sti, sa zicem, raspunsul, ce ai face? L-ai trimite la magazin sa intrebe?Nu stiu de ce te-ai atacat asa? :ban:


Sorry
serestely94734
Merci Lucian si TLS.....
piciul
QUOTE(serestely94734)
Merci Lucian si TLS.....


si cu alta ocazie,cu placere
DORU
QUOTE(TLS-09)
Asa e, uleiul in cutiile manuale nu se schimba ci doar se completeaza. >> Se si verifica la reviziile mari !
Lichidul de frana se schimba la doi ani dupa cum s-a spus deoarece isi pierde calitatile (atrage apa din condens etc) ceea ce duce la o scadere a punctului de fierbere si alte posibile defectiuni ale instalatiei de franare(blocare cilindri frana etc). >> 2 ani SAU 60.000km, oricare din ele intervine prima !
piciul
Doru chiar nu imi dau seama de ce ai mai postat,poti sa ma faci sa intaleg, este vreo greseala pe undeva ?
:clapping: :coolspeak: :coolspeak:
TLS-09
Nu naeaparat o greseala ci o omisiune, adica daca parcurgi 60.000 Km inainte de cei 2 ani atunci schimbi lichidul fara sa mai astepti expirarea termenului.Referitor la verificarea uleiului din cutie la reviziile mari asta era implicit datoria service-ului dar e bine sa stii ca sa le atragi atentia. Asadar completarile lui Doru sint utile. arigato.gif
piciul
scuze frate ,sant un biet sofer incepator beer.gif bicycle.gif

LE by Doru: Te rog sa nu mai dai Quote la mesajul imediat anterior. Multumesc !
TLS-09
Eu trebuie sa-mi cer scuze ca nu am dat informatia completa.Asadar scuze! :wave:
DORU
Cristi, chiar nu era nevoie sa-ti ceri scuze... arigato.gif
piciul
QUOTE(DORU)
Cristi, chiar nu era nevoie sa-ti ceri scuze... arigato.gif


Da are treptate Doru,mai bine ai da o bere beer.gif beer.gif beer.gif biggrin.gif
TLS-09
Viiiiineeeeee baiatu! :cheers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.