Help - Search - Members - Calendar
Full Version: politica buy-back
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
aura96110
de ceva vreme incerc sa ma interesez de variantele de buy back, dar consultantii parca vorbesc in chineza si doar imi dau informatii general.
ce inseamna de fapt asta? pot sa fac buy back dc am o masina personala dar cu imprumut de nevoi personale? pot sa fac schimb intre marci? as aprecia foarte mult un raspuns in "romaneste".
V56465
Inseamna ca te duci frumusel cu masina veche pe care ei ti-o evaluaza. Deci iti face un pret, pret care constituie avans la cumparea uneia noi (sau pret care se scade din pretul de vinzare al uneia noi).

Trebuie sa fie neaparat aceeasi marca.

Nu intereseaza pe nimeni ca este luata cu credit de nevoi personale. Acel cred ti-a folosit de fapt la achitarea integrala a masinii. Este deci pe numele tau (adica nu este proprietatea societatii de leasing sau a bancii care ti-a acordat imprumutul, tu fiind doar utilizatorul, pina cind tu termini de rambursat creditul).

Atentie insa ca vei avea in continuare de rambursat ratele la creditul de nevoi la care se vor adauga celelalte cheltuieli legate de masina noua (diferenta de bani; adica alt credit sau leasing care se paote sa nu se prea aprobe avind in veder ca esti deja pe rol cu un alt credit), asigurari, casco, revizii etc. Deci fa-ti niste calcule inainte.

Din cite stiu nu toate marcile beneficiaza de acest tip de program.


Bafta multa
V56465
Inseamna ca te duci frumusel cu masina veche pe care ei ti-o evaluaza. Deci iti face un pret, pret care constituie avans la cumparea uneia noi (sau pret care se scade din pretul de vinzare al uneia noi).

Trebuie sa fie neaparat aceeasi marca.

Nu intereseaza pe nimeni ca este luata cu credit de nevoi personale. Acel cred ti-a folosit de fapt la achitarea integrala a masinii. Este deci pe numele tau (adica nu este proprietatea societatii de leasing sau a bancii care ti-a acordat imprumutul, tu fiind doar utilizatorul, pina cind tu termini de rambursat creditul).

Atentie insa ca vei avea in continuare de rambursat ratele la creditul de nevoi la care se vor adauga celelalte cheltuieli legate de masina noua (diferenta de bani; adica alt credit sau leasing care se paote sa nu se prea aprobe avind in veder ca esti deja pe rol cu un alt credit), asigurari, casco, revizii etc. Deci fa-ti niste calcule inainte.

Din cite stiu nu toate marcile beneficiaza de acest tip de program.


Bafta multa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.