Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini aduse de afara
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
alexandru96114
Eu locuiesc in italia si acuma am un opel astra 1.4 benzina (euro 2) dar vreau sa imi iau alta masina si pe asta as vrea sa o dau cadou unui unchi de-al meu din romania. Problema este ca nu stiu cat trebuie sa platec pentru inscrierea in tara. Daca cineva este la curent cu acest lucru, stie cineva cam cat ar costa? 1.4 benzina. euro 2, 89 de cai din 1996.
greblea
intra pe www.autovit.ro la sectiunea taxa speciala
Sisi73634
Am citit in codul fiscal la autoturismele obtinute din donatii nu se plateste taxa speciala.Pune-l pe unchiu sa intrebe la politie cum vine treaba,sa ne scrii si noua rezultatul.
TLS-09
Da dar intreaba la notar cat e taxa pentru donatie ca si aia te taxeaza la valoare.
schumiallexx
trebuie sa fie donatie pentru o organizatie non profit din ceea ce scrie la autovit
TLS-09
QUOTE(schumiallexx)
trebuie sa fie donatie pentru o organizatie non profit din ceea ce scrie la autovit


Da,asa e, si te costa infiintarea fundatiei cat taxa speciala. biggrin.gif sau mai mult.
RUE
calculatorul spune cam 2416 euro....
daca masina e buna (poate 1000 euro in Italia) cred ca o sa poti avea masina ca si pretul din romania, poate putin mai ieftin dar mai trebuie transportul adaugat si din cate stiu calculatorul da taxa fara tva.
Iulian66199
QUOTE(TLS-09)
QUOTE(schumiallexx)
trebuie sa fie donatie pentru o organizatie non profit din ceea ce scrie la autovit


Da,asa e, si te costa infiintarea fundatiei cat taxa speciala. biggrin.gif sau mai mult.




Infiintarea unui ONG te costa in jur de 1200 lei (cca 350 euro).
ilyes100126
eu nu inteleg tva daca am platita in germania pe factura trebuie sa platesc si aici??????????
eddie
TVA -ul platit in Germania ti-l recuperezi.
RedDog
TVA-ul platit in alte state membre UE NU se mai recupereaza, e bun platit, dar nu se mai plateste altul la intrarea in tara.
air_wolf
deci: donatia trebuie sa vina din partea unei organizatii simlare din afara si tebuie facuta unui ONG de utilitate publica. asa ca daca va simtiti ong-uri de utilitate publica, puteti accepta donatii de la ong-uri sau agentii sau guverne straine. wink.gif
ilyes100126
am citit ca daca platesc tva in germania pe o masina second de unde imi recuperez tva
sau ii bun si pentru romania
am casit un program care calc tva si ma-m speriat
pt5300 1120 euro
cu tva chiar nu inteleg
in romania cine se ocupa de el?
sau sa iau din germania masina fara tva?
dati-mi lamuriri clare si documentate va rog
multumesc
EU103582
1. Tva nu se mai recupereaza de cand am intrat in U.e
2. Chestia cu ongurile este foarte periculoasa si este la limita legii. F usor se poate face parnaie pentru evaziune fiscala. Daca aveti noroc scapati cu o amenda cam cat vreo 2 -3 taxe de inmatriculare daca nu ma insel.

Pentru alte intrebari nu ezitati sa ma intrebati.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.