Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME AMBREAJ LAGUNA 1 DIN 2000 BENZINA
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
lucian59987
SALUT

cer ceva sfautu tuturor celor prezenti,am schimbat azi discul de ambreaj la o laguna 1 din 2000,1.6/16v/107cp,si nu mai tine ambreajul cum ar trebui,mai bine mergea cu cel vechi ce a fost inlocuit,acum imi tine pedala f f sus,in mers daca pisc f f putin pedala deja se debraiaza,ce sa fie oare? avand in vedere ca are cablu autoreglabil.

astept ceva pareri,sugestii

multumesc
ionut83652
sati explic un lucru la renault in general se schimba discul si placa in acelasi timp cred ca e o problema de conceptie a discului sau placi de presiune !dar teoretic ar trebui sa functioneze daca nu rulmentul de presiune e de vina!
lucian59987
salut

mrs tare mul;t de sfat,in principiu se schimba cam la toate masinile kitu-l complet,dar in moimentul cind am demontat cutia mecanicii ce au umblat au zis ca placa inca se mai duce un 35/40 mii km,cind m-am dus din nou la ei au zis ca sa nu fie totusi si placa nevoie de ea,caci rulmentul e bun nu huruir calva bine,la soare se vedea o oarecare uzura nu pot sa zic ca era beton caci masina are km reali si nu este schimbat nimic pe ea este totul original,si are 157700km,caci mai am si rulmentii la alternator ce trebuiesc inlocuiti aia nu e probleme se rezolva dar cu ambreajul ma supara,din discutii cu niste baieti de la service mi sa mai spus sa astept sa-si faca un oarecare luciu,sa bag ceva km,si poate isi mai da drumul,tot la mecanic mi sa mai spus ca :soarele nu mai sta iesit in afara cum trebe normal ca sa aiba unde calca rulmentul sa aiba ce sa impinga el este mai spre interior spre (disc) si nu mai are puterea de apasare,nu stiu ce sa mai inteleg,caci au mai zis ca pot lua si placa noua si s-ar putea si asta sa-mi patineze,sa fie oare masina facuta de astronauti sau mai stiu eu cine,

oricum mrs tare mult ,mai astept ceva sugestii

multumesc
lucian59987
vad ca nu prea sunt multi posesori de laguna 1,oare este chiar asa de demodata,

am schimbat chitul complet de ambreaj si totusi patineaza,la 3mii rotatii am undeva la 100km la ora in treapta a 5 a,si nu mi se pare prea normal,cind am adus masina din afara vreau sa zic ca papa asfaltul la citi caluti are,dar acu nu ma mai ajuta desi vac ca motorul se tureaza destul de tare,ce sa fie oare,am mai mers cu.n astfel de model de laguna indentica si la motor si la an si vreau sa zic cala 3mii rotatii am undeva la 120 la ora,sa fie defect ceva la kit?volanta nu are nimic ,are planul unde calca discul in pefecta stare,

astept ceva sugestii ,pareri

multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.