Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Batalia Greilor SUV:Grand VitaraVsSantaFeVsCaptivaVsTucson
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
GST
In ultimile luni ne-am hotarat sa mai luam o masina si intrebarea era ce masina sa luam. Am ales sa cautam un suv din diferite motive(masina mare eventual 4x4, siguranta etc..) intreabarea era care sa il luam...am inceput cu tucson si am analizat si vizitat si vazut toate masinile din topic plus kia sportage si Dodge caliber. Mentionez ca toate masinile sunt luate in considerare ca fiind FULL si cu motoare de 1.9-2 L diesel. Deci...? voi ce ati alege si de ce...tongue.gif
AlexTM
In primul rind masinile astea nu sint mari. Daca puneai Nissan Patrol, Hyundai Santa Fe ...Chevrolet Suburban smile.gif si altii de genul asta, atunci era "batalia greilor".
In al doilea rind, in semnatura scrie "in curind Suzuki Vitara..." deci inteleg ca te-ai decis.
Succes.
S O R I N
Poate te ajuta cat de cat. : )

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9713
S O R I N
Am uitat...Cu toate ca nu intra in discutie ,castigatoarea a fost Grand

Vitara.
f1anatic
QUOTE(GhitaTM)
In primul rind masinile astea nu sint mari. Daca puneai Nissan Patrol, ...Chevrolet Suburban smile.gif Ford Expedition, Hummer H2 si altii de genul asta, atunci era "batalia greilor".
In al doilea rind, in semnatura scrie "in curind Suzuki Vitara..." deci inteleg ca te-ai decis.
Succes.


Correct, + edit la original.
S-a mai discutat. Te rog foloseste functia de cautare pe viitor.
GST
QUOTE(GhitaTM)
In primul rind masinile astea nu sint mari. Daca puneai Nissan Patrol, Hyundai Santa Fe ...Chevrolet Suburban smile.gif si altii de genul asta, atunci era "batalia greilor".
In al doilea rind, in semnatura scrie "in curind Suzuki Vitara..." deci inteleg ca te-ai decis.
Succes.

Multumesc pentru indicatii dar daca te uiti un pic mai atent la topic o sa vezi si santa fe care este tot un SUV. Si topicul daca citesti mai bine :wtf: se refera la greii capitolului SUV smile.gif Plus ca sunt masini mari pe langa berline si hatchback-uri. N-am facut inca actele pt GV dar sper sa le fac cat mai repede, sunt optimist de aceea e pusa in semnatura biggrin.gif
Cso96419
asi tinde spre santa-fe, cu motor de 2.2 diesel
e mare, chiar dace intra la categoria compacta, e spatioasa shi e foarte-foarte bine dotata pt pretul acela, shi o mai ajuta designul.
air_wolf
ia un terracan, e bun, e maaare si are un pret ok.
desi nici alegerea ta nu e rea. wink.gif
Dan52141
Vezi ca Santa Fe este euro3 fata de tucson care este euro4 si te va rupe la taxa de prima inmatriculare, vre-o 1000 de euroi fata de vre-o 500 la tucson
Baby Blues
QUOTE(GST)
In ultimile luni ne-am hotarat sa mai luam o masina si intrebarea era ce masina sa luam. Am ales sa cautam un suv din diferite motive(masina mare eventual 4x4, siguranta etc..) intreabarea era care sa il luam...am inceput cu tucson si am analizat si vizitat si vazut toate masinile din topic plus kia sportage si Dodge caliber. Mentionez ca toate masinile sunt luate in considerare ca fiind FULL si cu motoare de 1.9-2 L diesel. Deci...? voi ce ati alege si de ce...tongue.gif

1. masina mare: VOLVO FH16
2. 4x4: ARO 10
3. Siguranta: Masina pregatita pentru WRC cu motor de Logan.
Deci rezultanta celor de mai sus... : o struto camila. biggrin.gif ( Q7) biggrin.gif
Daca as putea, te-as face sa te razgandesti sa iei o masina din alta gama decat SUV?
Argumente:
1. consum neargumentat de mare. (la SUV)
2. siguranta este relativa si data mai mult de pozitie.( la SUV)
3. spatiul mare il poti gasi si la o limuzina.
4. Viteza max, demaraj si franarea infinit mai bune la o masina din clasa mai mica. ( comportament neplacut pe autostrada la viteze mari dar... avand in vedere ca in Romania nu sunt autostrazi...)
5. Pret mai mare la SUV decat la o limuzina.
6. Consumabile mult mai scumpe inclusiv cauciucurile si alte minuni.( la SUV)
7. Manevrabilitate scazuta mai ales in oras.( la SUV)
8. Loc de parcare cat pentru 2 masini.
9. M-am plictisit!!!!!!!
Daca ai vrea sa stai numai pe dealuri "executand off-road' as intelege.
Daca totusi o sa iei o masina MARE, ia-ti un Mercedes G classe.
Scuze daca am fost cam "impertinent" dar nu am vrut sa fiu. biggrin.gif
Mihai63349
Desi nu-mi plac suv-urile, mi-as lua si eu un GL. Numai ca ... am o jena... blush.gif
In loc de Tucson , as alege Sportage, care-i acelasi lucru, dar mi se pare mai bine finisata.
Daca m-as gandi mai mult la off-road, as alege Grand Vitara;
Daca m-as gandi mai mult la sosea si confort, as alege Santa Fe.

Dar eu m-am gandit la toate si n-am ales un suv! :clapping:
air_wolf
he he he... faceti asta cu un SUV "nou":
Mihai63349
Nici cu masina ta n-as face asa ceva! :cry:
air_wolf
abia astept s-o bag pe acolo biggrin.gif :coolspeak: :help: :yup:
eddie
Grand Cherokee-ul ala are motor de 4,7 l,se vede de la o posta ! biggrin.gif biggrin.gif
air_wolf
QUOTE(E d d i e)
Grand Cherokee-ul ala are motor de 4,7 l,se vede de la o posta ! biggrin.gif biggrin.gif


e cherokee, din 85 parca si are doar 4000cmc biggrin.gif e sock, in afara de gume,troliu si un blocant fata. nici macar inaltat nu e biggrin.gif
florin55503
off-topic:radu SPR sa traisca. si prietena lui cea intelegatoare
are motor de 4000. si asa cum spunea si air wolf masina e stock in afara de gume. instinctul de conservare la omuletul asta (daca la 1.95 e omulet) e undeva la minim.
eddie
biggrin.gif
Pai l-am vazut in trafic,si are pe aripa scris 4,7 l.
Are un autocolant ca avatarul tau pe spate si alte 2 autocolante galbene pe geamurile fumurii cu 4x4mania .....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.