Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PRIORITATE PIETONI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Augustin95512
Salute si La Multi Ani !
Am si io o mica nelamurire pe care n-am gasit-o in codul rutier.
La o trecere de pietoni pe un bulevard pe mai multe benzi, care-i regula ?
In cod zice ca, mai intai, se acorda prioritate pietonilor de pe sensul opus pana ce asestia se aprorie de axul drumului. Deci eu care ma aflu pe sens opus intentiei de trecere a pietonilor pot sa trec nu ?
mike.omega
Daca ai mai mult de 1 banda pe sens acorzi prioritate pietonilor care traverseaza pe zebra numai daca sunt pe sensul tau. Daca pietonii sunt abia au inceput sa traverseze si sunt pe sensul opus treci. Cand sunt la mijloc vezi cum te intelegi cu ei tongue.gif De obicei trebuie lasati sa treaca smile.gif
Tarabostes
eu stiam ca poti face asta doar daca strada are scuar, dar e mult de cand am invatat eu legislatia
mike.omega
Si cate strazi au scuar?! blink.gif
Nici nu e logic! De ce sa astept eu sa treaca un pieton care abia incepe sa traverseze sensul opus, timp de aprox 1 min?!
MotorHead
QUOTE(mike.omega)
Daca pietonii sunt abia au inceput sa traverseze si sunt pe sensul opus treci. Cand sunt la mijloc vezi cum te intelegi cu ei tongue.gif De obicei trebuie lasati sa treaca smile.gif
Potzi sa treci indiferent de pozitia lor pe sensul opus, la lege spune doar ca trebuie sa-i lasi sa treaca pe cei de pe sensul tau (daca sunt cel putin 2 benzi pe sens).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.