Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mai merita masina SH import ?!?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Razvan89309
La multi ani tuturor..!
Banuiesc ca toata lumea isi pune urmatoarea intrebare si poate chiar multi au gasit deja raspunsul pt cerintele care le au.
Se mai merita sa iti iei masina de-afara si s-o inmatriculezi ?
Mai pui ceva bani de taxe si comisioane si apoi faci totalul.
Acum depinde si de ce motorizare e si de cat e de veche.
Daca cineva a facut unele calcule, sa ne scrie si aici.
Ma refer la masinile de dupa 2001 incoace.
mike.omega
Cauta pe net, e un calcultaro pt taxa de inmatriculare.
Eu am facut un test:
Pentru un automobil cu motor Euro3, 2000cmc, de 2-3 ani trebuie sa platit 1876 euro. Mult!
Razvan89309
Am si calclulatorul :

http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php

Ce se poate aduce mai nou e intr-adevar Euro3, din 2001 incoace.. si cam acolo iesi, in jur de 1700 euro...dar asta e tot ce trebuie platit, sau mai e ?
Din marcile pe care le stiti sau le vreti, in functie de motorizari, dak ati calculat si stiti si preturile de la noi, mai MERITA ceva adus ?
vick
uite aici inca un calculator de taxe... : http://www.autosos.ro/taxe-inmatriculare.html
parerea mea e ca se va merge pe masini noi, in cazul in care se va plati CIP si nu DDP....deja masinile in germania sunt cam scumpe (urmaresc de mult timp preturile si mi se pare ca in ultimul timp s-au scumpit, sau au ramas doar alea scumpe...+ f multe lovite, special pentru samsarii romani)

+ taxa de 1700 la o masina euro 3 e foarte mare.....si la euro 4 e de 1000....e imens, imens :bandit: :minigun:
Baby Blues
De ce la televiziunile noastre pe la talk-shaw-uri se fabuleaza sume de 5000 euro pentru inmatricularea "euro 3" ?
La cele doua calculatoare mi-a dat aceiasi suma. Sa speram ca sunt cat de cat corecte. M-am uitat pe un site german si am gasit din 2002 Opel Astra cam la 5000-5500 de euro. In Rom il gasesti cam intre 7500 si 8000 eur. daca il iei din afara ajungi cam tot pe la 7500 cu tot cu taxe de inmatriculare, nu? Deci se merita,!
Alex-F1
stefan_adrian are dreptate, cam tot pe-acolo ajungi cu preturile (speram sa ramana la fel situatia) si atunci normal ca se merita sa iei de afara, nerulata pe drumurile noastre mioritice, asta face f. mult.... Atentie ca acele calculatoare dau preturile fara TVA!!!
Razvan89309
Haideti sa va mai dau o stire "calda", citita azi de pe net :

http://stiri.rol.ro/index.php?option=com_c...ew&id=28767

In mare sunt lucruri deja stiute (banuite), dar cu ceva presiuni e posibil sa scapam de taxa asta nenorocita. Mai ales dak nu o sa aduca nimeni masini d-acu incolo si atunci statul nu o sa primeasca bani din taxe, dar o sa trebuiasca sa plateasca amenzi la UE.
@Alex - corect, mai tre adaugat si TVA !!
Mai vedem... beer.gif
Alex-F1
Bun, asta suna bine, dar nici verde pe toata linia nu cred ca se va da, ca atunci tot poporu mai sarac isi va aduce de dincolo masini vechi de 20-25 de ani, in stare buna/f. buna de functionare, cu 4-5-6 sute de euro, nu? Om vedea....io sper sa nu scada mortal preturile la masinile astea mai vechi ale noastre....exemplu concret, la mine: an 1995, norma euro 2, diesel etc....am dat pe ea 5.500 de Euro si n-as prea avea chef sa vad cum o sa-i pice pretul pana pe la 2.000 de Euro!!!!! Stiu ca acum nu mai valoreaza ea chiar 5.500, dar totusi....pana la 2.000 e cale cam lunga....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.