Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A3 din 1997 nu fuge mai mult de 130 km/h!! ajutor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Geoge88918
Am un A3 din 1997 1.9 tdi 66 kw primit de la niste rude. Masina merge perfect numa ca are cateva probleme mici pe care vreau sa le rezolv acu dupa anu nou.
1) Nu vrea sa fuga!!! Are problema asta de cand mia dat-o. Urca pana la 120 extraordinar de repede si apoi i se taie gazu....urca apoi foarte foarte greu pana la 140 - 144 da asta la drum foarte lung 10 km...cu acceleratia la blana. Masina nu e limitata pt ca se simte ca ar vrea sa mearga mai tare da nu poate. Am intrebat pe cei ce mi-au dat-o ce are si a zis k cica debitatorul de motorina nu e original. Mam plimbat cu cineva cu o masina exact ca a mea da numai ca era in 4 usi (a mea e in doua) si mergea baitu cu 170 lejer..am cautat pe net si nu am gasit debitatoare de motorina....poate nu am cautat destul de bine
2) Vreau sa ii cumpar un disc de ambreaj nou k am inteles ca asta e cam dus.

Vreau sa imi spuneti si mie ce are de nu fuge (i r speed addict), cam cat ar costa un debitator de motorina (daca asta e problema), cam cat ar costa un disc de ambreaj nou si sa imi recomandati si mie un service bun in bucuresti k unde am fost pana acu am gasit numa carpaci...si un magazin de pises auto.
Va rog mult sa ma ajutati!! Multumesc anticipat
Cristi2
debitator de motorina ??
blink.gif
mai mult ca sigur ca s-au referit la debitmetrul de aer, se verifica foarte usor cu un VAG COM si probabil ca asta este cauza.
iti dau adresa unui magazin auto din bucuresti, dar pe privat. asa ca anunta-te daca vrei.
ionut83652
poi mai mult ca sigur e vorba de debitmetru de aer dar nu inteleg cum ar fi de la alta masina cat despre ambreiaj patineaza?sau de ce vrei sal schimbi?
Alex93896
Daca masina e adusa din germania vezi sa nu fie limitator electronic de autostrada (limita de aprox 130 adika limita dp autostrada din europa)
TLS-09
Limitator de autostrada in Germania. Pai aia sint singurii fara limita legala de viteza pe autostrada.
Mihai44627
smile.gif)) limitator de autostrada in germania smile.gif)))))....good one!

cel mai bine fa`le o vizita celor de la Audi si ei iti vor rezolva mai mult ca sigur problema.....si nici nu sunt "carpaci" .....platesti...dar primesti calitate.
sau vezi sa nu ai vre`un motor de dacie undercover...care vrea sa stea si el sub o caroserie de A3 blush.gif ...ca prea e viteza de dacie din 95-96.
Geoge88918
limitata electronic nu este sigur...am fost azi pana la buzau si sia luat 145 km/h da greu rau de tot...cred k am stat cu ea la blana cam juma de ora....motor de dacie nu e sigur....am verificat.....sa ma interesez de debitmetru ala de aer.
La ambreaj se intampla un lucru ciudat...adica cred ca patineaza....daca plec tare in treapta 1 si 2 se duce turometru la 4000 da masina parca nu se misca....deci cred k uzat
Geoge88918
Am aflat cat costa debitmetru....cam 3 milioane....si am fost si la reprezentata...da au zis ca ma progreaza pe la sfarsitu lu ferbruarie :minigun: ..nu pot sa astept pana atunci....
Puteti sa imi recomandati si mie un service in care sa imi inlocuiasca si mie debitmetru..... as face-o singur...da nu imi dau seama de unde vine un fir...si cum sa il conectez... biggrin.gif .... please help..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.