Help - Search - Members - Calendar
Full Version: facut tandari o caruta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
vasilke95754
noapte fiind, mergand cu maxim 80 km/h in afara localitatii pe raza comunei plopana intre razesii noi si straninoasa (parca)in timp ce treceam pe lg o masina ce venea din sens opus si al carei far din dr batea mai sus decat cel din stg (exact pe invers) am avut supriza de a descoperi in raza farurilor o mare caruta care pana atunci fusese invizibila (pt ca eu baiat finut nu folosesc faza lunga daca vad stourile sau farurile altei masini in fata). Rezultat: frana .. caruta facuta tandari omul in sant teafar si nevatamat, caii teferi si ei masina cu spoiler crapat , far si proiector dreapta varza, aripa mototolita capota indoita, roata din partea dreapta in pozitie anormala . Dobitocul (si nu ma refer la unul din cai) plecase de acasa sa ia un pachet de tigari cu caruta si pe drum facuse un popas si la crasma... Mers la politie luat proces verbal , luat autorizatie. luat platforma ajuns acasa bagat masina in service acum sa vedem de unde fac rost de bani. Ce ma intereseaza pe mine este:
1) care sunt pasii care trebuiesc urmati ca pe baza facturilor de transport si reparatie masina sa il dau in judeata si sa imi recuperez banii sau sa il bag in parnaie daca refuza si astfel sa scutesc si pe altii de astfel de surprize. (va rog cat mai explicit pt ca nu am mai avut de a face cu asa ceva)
2) am inteles ca mai sus numitul dobitoc e handicapat si ia pensie de la stat ... nu cred ca era fizic pt ca nu arata deci pp ca e psihic. Prin urmare va trebui sa ii acctionez in instanta tatal care l-a trimis sa ii cumpere tigari incredintandu-i caruta desi stia de starea lui ??
3) imi trebuie avocat ?? cat m-ar costa o consultaie sau reprezentarea si cine urmeaza sa plateasca avocatul si cheltuielile de judecata in cazul in care ies castigator.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare indrumari! La multi ani si un an nou mai bun .. cel putin mai bun ca al meu !
Radu95448
eu in locul tau as vb cu un prieten avocat ceva si m-as intelege cu el, daca vrea sa ia procente din daunele pe care le cer eu...sper ca e posibil ceea ce zic eu si sper sa gasesti solutia potrivita...
Sisi73634
Inainte de al da in judecata ,icearca sa te intelegi cu el,daca nu vrea,intereseaza-te ce bunuri are si pune-i sechestru asigurator pe el(asta in primul rand)dupa care poti sa te judeci cu el.Altfel te trezesti ca nu are nimic pe numele lui,dupa ce ai castigat procesul.
TLS-09
Partial corect ce a spus Sisi.
Asadar:
Pasul 1: aduna facturile cu reparatia, fa un calcul privind nivelul prejudiciului.
Pasul 2: Adreseaza-i o Somatie(notificare) prin intermediul unui executor judecatoresc.Sa cuprinda faptul ca-l somezi sa-ti achite suma de.........in termen de ...............zile de la primirea somatiei in caz contrar urmand sa-l dai in judecata.
Pasul 3. Te pui si faci calcule cat te costa distractia: cnsulti 2-3 avocati (onorariile sint libere si fiecare la stabileste dupa bunul plac.Tu cauta-i pe aia care le stabilesc dupa bunul simt).Taxa de timbru platita Statului pentru onoarea de a te judeca in sistemul judiciar roman (din ce in ce mai celebru in Europa in special la CEDO) este diferentiata in functie de valoarea solicitata (undeva pana in 8% din valoarea totala).Pe langa asta vei plati o "cautiune" la momentul instituirii sechestrului.
Pasul 4: Daca este major si nu este pus sub interdictie(spuneai ceva de handicap) te judeci cu el.Daca nu are bunuri pe numele lui tot efortul va fi inutil.Vei obtine o sentinta in care va fi obligat sa-ti achite suma de.....lei+cheltuieli de judecata(onorariu avocat si taxa judiciara de timbru).Cam atat, ca de trimis la puscarie nu-l trimite nimeni daca nu-ti achita banii, iar singura modalitate de recuperare este poprirea astfel incat primind o parte din pensia lui vei obtine intraga suma in..........x ani.Daca intre timp babacii mor vei executa eventuala mostenire pe care o are de primit. Daca-i idiot (sau in unele cazuri destept)nu o accepta si atunci promovezi o noua actiune in instanta prin care tinzi sa obtii acceptarea (fortata) a mostenirii ca sa poti sa-ti recuperezi banii.Da ne-am indepartat prea mult de mersul firesc.
Daca este minor, e mai simplu ca vei chema in judecata parintii (Codul civil prevede raspunderea parintilor pentru faptele copiilor) iar acestia vor raspunde cu patrimoniul lor.
Dupa introducerea actiunii in instanta vei cere instituirea unui sechestru asigurator asupra bunurilor paratilor insa toata distractia costa cum ti-am spus ceva taxe catre stat.
marius68582
QUOTE(TLS-09)
Taxa de timbru platita Statului pentru onoarea de a te judeca in sistemul judiciar roman (din ce in ce mai celebru in Europa in special la CEDO) este diferentiata in functie de valoarea solicitata (undeva pana in 8% din valoarea totala)

Bine de stiut pentru noi,muritorii de rand care nu prea au avut de-a face cu sistemul judiciar...daca am am inteles eu bine:taxa de timbru care trebuie platita din oficiu statului daca ceri cuiva despagubiri este de 8% din suma pe care o pretinzi???
TLS-09
Taxa este variabila in functie de suma care se solicita. Cu cat suma creste cu atat taxa se micsoreaza(daca ne raportam la procente) In medie este undeva la 8-10% dar nu se calculeaza exact procentual.
Uite un link pt modul de calcul http://www.edil.ro/legislatie_taxedetimbru2006.php

Pentru genul asta de actiuni (in pretentii se numesc) ea se calculeaza cf.art.2 si se plateste anticipat.
Ghita A.
De ceva vreme am auzit o stire la tv cum ca ar exista un fond (nu foarte cunoscut) pentru despagubirea victimelor accidentelor ai caror autori nu au RCA. Cred ca te incadrezi in situatia respectiva, si avand in vedere ca stirea era pentru a evidentia faptul ca din fondul respectiv nu se prea fac plati, cred ca este bine sa stii ca exista, si dupa ceva birocratie s-ar putea sa scoti parleala, asta in cazul in care calul nu avea RCA, si omul nu are nimica de vandut.
vasilke95754
La multi ani! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! TLS 09 as dori ceva detalii in legatura cu pasul 2 . unde gasesc executorul judecatoresc, cat m-ar costa treaba asta si de catre cine ii va fi inmanata somatia (notificarea).
Pentru situatia in care ajuing la pasul 3 m-ar interesa ce fac in cazul in care omul e handicapat psihic?? Are vreo raspundere?? sau raspunderea cade (ca si in cazul unui minor) asupra parintelui/tutore/persoanei careia ii este incredintat in grija?
TLS-09
Excutorii judecatoresti sint liber-profesionisti ca si avocatii,notarii.In mod normal isi cam pozitioneaza birourile in imediata apropiere a tribunalelor,judecatoriilor etc.Nu sint bucuretean astfel ca nu te pot trimite exect unde trebuie.
Onorariile pentru notificari sint undeva intre 60-100 RON (estimativ).Somatia o inmaneaza executorul(practic o stampileaza pentru a-i da un caracter oficial si o expediaza prin posta).
In cazul handicapului psihic trebuie sa distingi daca a fost pus sub interdictie sau nu.Daca a fost pus sub interdictie (f.putin probabil pt ca nu se face din oficiu ci doar la cerere), prin hotararea judecatoreasca de punere sub interdictie s-a numit si un curator (persoana desemnata sa vegheze la drepturile si interesele celui pus sub interdictie).Punerea sub interdictie in mod real (de regula) ocam cer rudele cand mosuletul/babuta a strins ceva avere si l-a lovit damblaua.Abia atunci isi aduc rudele aminte de chestia asta si o cer ca nu cumva sa se apuce sa-si risipeasca avere si sa nu aiba ce mosteni.Nu prea pare cazul in speta.
Daca nu este pus sub interdictie atunci se pare ca ai ghinion deoarece parintii nu raspund pentru faptele copilului major(handicapat sau nu).
Mihai74546
nu era mai ieftin daca aveai casco?
marius68582
QUOTE(Mihai74546)
nu era mai ieftin daca aveai casco?

That's not the point wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.